کلینیک تخصصی حکیم

  • Info@hakimclinic.org
  • 02122238999 و 02188946643

صافی کف پای نوزادان و کودکان

کودکانی و نوزادانی که به عارضه صافی کف پا مبتلا هستند، در هنگام راه رفتن و ایستادن، معمولاً با مشکلاتی مواجه خواهند بود. به طور کلی کف پای صاف در کودکان و نوزادان طبیعی است و حدود ۴۴ درصد از کودکان ۳ تا ۶ ساله صافی کف پا را تجربه می کنند.

بنابراین چنانچه این نوع عارضه در سنین پایین تشخیص داده شود، به راحتی قابل درمان خواهد بود. کف پای صاف معمولاً با تقویت عضلات و سفت شدن عضلات نزدیک، با گذشت زمان خود را اصلاح می کند. افزایش ارتفاع قوس پا معمولاً به مدت ۹ سال ادامه پیدا خواهد کرد.

چنانچه عارضه مربوط به کف پای صاف در کودکان مورد توجه قرار نگیرد و درمان نشود، ممکن است که با افزایش سن سبب بروز عوارض متعددی از جمله درد و ناتوانی شود. علائم ناشی از صافی پا در کودکان بسیار متفاوت است و این عارضه خود به تنهایی ممکن است که به دلایل مختلفی رخ دهد.

صافی کف پای نوزادان و کودکان

در مقاله پیش رو قصد داریم تا در مورد علل بروز صافی کف پا در کودکان و نوزادان صحبت کرده و علائم و نشانه های آن را مطرح کنیم و در نهایت راهکارهای درمانی موجود را به شما ارائه دهیم.

چه عواملی باعث ایجاد صافی کف پای کودکان و نوزادان می شود؟

در حالت کلی تعامل پیچیده بین استخوان ها، رباط ها، ماهیچه ها و اعصاب در داخل و بالای آناتومی پا، عملکرد کلی پا را مشخص می کند. هر عاملی که ساختار منظم این بخش ها را برهم زند، می تواند سبب بروز صافی کف پا در کودکان شود.

معاینه صافی کف پا در کودکان با معاینه کلی بدن شروع می شود چرا که ممکن است که کف پای صاف ناشی از یک علت داخلی باشد. اختلالات شایعی که باعث ایجاد کف پای صاف در کودکان و نوزادان می شود، عبارتند از: بیماری فلج مغزی، اختلالات ناشی از دیستروفی عضلانی، آرتروز نوجوانان، اختلالات ارثی موثر بر سیستم عصبی و برخی از اختلالات بافت همبند است.

کف پای صاف در کودکان و نوزادان می تواند ناشی از آناتومی غیر معمول بدن مانند تعادلات ارسالی (استخوان ها به هم می پیوندند)، آسیب رباط یا عضلات، مچ پا با دامنه حرکت محدود و حرکت پاها به سمت پایین و زانو باشد.

صافی کف پای کودکان و نوزادان چه عوارضی به همراه خواهد داشت؟

کف پای صاف در کودکان می تواند انعطاف پذیر یا سفت، دردناک یا بدون درد باشد اما به طور کلی اکثر پاهای صاف بدون درد هستند و درد ناشی از صافی کف پا هنگامی ایجاد می شود که فرد به مدت طولانی راه برود یا بدود.

این عارضه ناشی از تحمل وزن بوده و درد ناشی از پاهای صاف می تواند در نواحی مختلفی از بدن مانند کف پا، مچ پا یا درد در کمر رخ دهد. چاقی یا اضافه وزن سبب می شود که فشار وارد شده به کف پا افزایش یافته و در نتیجه کودک یا نوزاد سقوط کند.

از دیگر عوارض کف پای صاف در کودکان و نوزادان خستگی زود هنگام در زمان راه رفتن است. تحقیقاتی وجود دارد که نشان می دهد که صافی کف پا ممکن است که به دلیل پوشیدن کفش رخ دهد. البته برخی از دیگر مطالعات صورت گرفته نشان می دهد که افرادی که عادت دارند که پابرهنه راه بروند، قوس های مسطح تری در کف پا دارند.

احتمالاً کودکانی که از کفش استفاده می کنند ولی از نظر جسمی فعال نیستند به عارضه صافی کف پا دچار می شوند که در نتیجه این عارضه اختلالاتی در عملکرد پا ظاهر شده یا پاها دچار ضعف می شوند.

آیا صافی کف پای کودکان و نوزادان نیازی به درمان دارد؟

درمان کف پای صاف، موضوعی بسیار بحث برانگیز است. در حال حاضر طبقه بندی پای صاف بسیار دشوار است و افرادی که در بخش های بهداشت و درمان مشغول به فعالیت هستند، معمولاً در این زمینه اختلاف نظر دارند. به همین دلیل است که درمان صافی کف پای کودکان و نوزادان در هاله ای از ابهام قرار دارد.

به طور کلی بیان می شود که کف پای صاف فقط در صورت مشخص بودن درد یا کاهش عملکرد کلی کودک یا نوزاد نیاز به درمان دارد. مدیریت و درمان این نوع بیماری از اهمیت بالایی برخوردار بوده و به همین جهت است که به توجه زیادی نیاز دارد.

همانطور که پیش تر مطرح شد، صافی کف پا در کودکان ممکن است که به دلیل اضافه وزن رخ دهد، بنابراین برای درمان لازم است که علت ایجاد کف پای صاف برطرف شود. از طرفی کف پای صاف ممکن است که به دلیل انعطاف پذیری بیش از حد مفصل نیز رخ دهد که در این حالت، علائم این نوع بیماری باید مورد توجه قرار گیرد.

از طرفی چنانچه کف پای صاف، کیفیت زندگی کودک یا عملکرد او را تحت تاثیر قرار دهد لازم است که اقدامات درمانی برای برطرف شدن این عارضه صورت گیرد.

صافی کف پای نوزادان و کودکان

روش های درمانی صافی کف پا در کودکان و نوزادان

اگر کف پای صاف در کودکان سبب ایجاد درد نمی شود، معمولاً به هیچ درمانی نیازی نیست. اما در صورتی که این عارضه سبب ایجاد درد شود، دو نوع روش درمانی پیش رو خواهد بود: درمان های غیر جراحی و درمان به کمک عمل جراحی.

درمان غیر جراحی

برای کودکانی که درد در ناحیه پا را در اثر صافی کف پا تجربه می کنند، پزشک ممکن است که راهکارهای غیر جراحی زیر را ارائه دهد:

استفاده از Arch support

پزشک کودک ممکن است که دستگاه هایی برای ایجاد قوس در کف پا برای کودکان تجویز کند. چنین دستگاه هایی بدون نسخه نیز در دسترس هستند یا ممکن است که به طور سفارشی طراحی شوند. استفاده از این دستگاه ها درد ناشی از کف پا را کاهش می دهد.

کفش های مخصوص

بهتر است که کودک خود را تشویق کنید که به جای استفاده از صندل یا کفش های تابستانی، از کفش های مخصوص کف پای صاف استفاده کند.

تمرینات کششی

برخی از تمرینات کششی مخصوص تاندون آشیل از جمله تمریناتی هستند که به کودکانی که دارای کف پای صاف هستند، کمک می کند.

فیزیوتراپی

صافی کف پا می تواند منجر به بروز صدمات و آسیب های بیش از حد به برخی از کودکان فعال و دونده شود. تجزیه و تحلیل ویدئویی نحوه راه رفتن کودک توسط فیزیوتراپیست، به شناسایی مشکل اصلی کودک کمک کرده و با ارائه تمریناتی می توان مشکلات به وجود آمده را برطرف کرد.

استراحت

کودکان را به استراحت تشویق کنید و به آنها یاد دهید تا زمان بهبودی درد ها صبر کنند. در این دوره لازم است که کودک از انجام فعالیت های پرفشار مانند پریدن و دویدن خودداری کند و در عوض کودک را تشویق به انجام فعالیت هایی مانند پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری کنید.

داروها

برخی از داروها به تسکین و کاهش درد ناشی از صافی کف پا در کودکان و نوزادان کمک می کنند.

کاهش وزن

کاهش وزن برای کودکانی که دارای کف پای صاف هستند، توصیه می شود.

عمل جراحی

عمل جراحی معمولاً برای پاهای صاف و انعطاف پذیر لازم نیست. اما چنانچه کودک مشکلاتی مانند تاندون پاره شده، استخوان اضافی یا همجوشی بین استخوان های پا را تجربه می کند، معمولاً از عمل های جراحی برای برطرف کردن مشکلات ذکر شده استفاده می شود تا در نهایت صافی کف پا و سایر مشکلات به وجود آمده ناشی از این عارضه برطرف شود.

Source: www.chop.edu, www.theconversation.com

دیدگاه خود را بنویسید