کلینیک تخصصی حکیم

  • Info@hakimclinic.org
  • 02122238999 و 02188946643

4 فعالیت ورزشی موثر برای دردهای روماتیسمی

رویکردی به دردهای روماتیسمی

آرتریت روماتوئید (RA)، یعنی روماتیسم التهابی مفصل، یک مشکل مهم سلامتی در کشور ما است. به خصوص در مفاصل زانو و ران، درد شدید و محدودیت حرکتی ممکن است به دلیل این درگیری ها رخ دهد. اگر با این مشکل زندگی می کنید، به خوبی می دانید که می خواهید در طول دوره های حمله بیماری، تمام روز را در رختخواب بمانید. من به شما خواهم گفت که چگونه می توانیم در دردهای روماتیسمی مداخله کنیم.

وقتی متوجه درد خود شدید که با پیاده روی افزایش می یابد، رفتن به باشگاه یا بیرون رفتن برای ورزش ممکن است آخرین چیزی باشد که به ذهنتان می رسد. اما شجاع باشید: تمرینات جزء ضروری هر برنامه درمانی برای مدیریت علائم روماتیسم در نظر گرفته می شود. شما می توانید با ورزش ها یا حرکات ساده در محیط خانه که به مفصل فشار وارد نمی کنند، به کاهش درد و افزایش انعطاف پذیری خود کمک کنید.

دردهای روماتیسمی

4 ورزش مفید برای دردهای روماتیسمی

شنا كردن:

شنا نوعی ورزش است که بار صفر بر مفاصل وارد می کند، برای دردهای روماتیسمی بسیار مفید است. می توانم بگویم این ورزش برای بیمارانی که به دلیل روماتیسم التهابی مفاصل مشکل راه رفتن یا ایستادن طولانی مدت دارند بسیار مناسب است. ایروبیک در آب هم مقداری از فشار وارده به مفاصل شما را کاهش می دهد و هم تسکین جدی ایجاد می کند. حتی اگر شناگر خوبی نیستید یا شنا بلد نیستید، حتی پیاده روی در آب فواید زیادی را به همراه خواهد داشت. شنا برای بیماران مبتلا به RA عالی است!

تای چی:

تمرینات تای چی یک تمرین آرام بخش چینی باستانی است که باعث تقویت تنفس، آرامش درونی و انرژی می شود. این یک تمرین ذهن و بدن است که از حرکات آهسته و کنترل شده تشکیل شده است. تصور می‌ شود که ظرفیت هوازی، قدرت و انعطاف ‌پذیری ماهیچه‌ها را افزایش می‌ دهد و همچنین مزایای ذهنی را فراهم می‌ کند و اعتقاد بر این است که باعث تسکین روانی می ‌شود. این یک نوع ورزش عالی برای دردهای روماتیسمی به دلیل حرکات آهسته و روان است. محققان دانشگاه تافتز دریافته‌اند که تای چی می‌تواند به ویژه برای مبتلایان به آرتروز در زانو مفید باشد.

فرض بر این است که این یکی از بهترین تمریناتی است که افراد سالمند می توانند برای جلوگیری از سقوط و عوارض مربوط به زمین خوردن انجام دهند، زیرا باعث افزایش کنترل وضعیتی، قدرت عضلانی و ظرفیت قلبی تنفسی (ریه، قلب و سیستم گردش خون) می شود. تای چی، که از جمله توصیه های مبتنی بر شواهد در آرتروز زانو (کلسیفیکاسیون) و پوکی استخوان (از دست دادن استخوان) است، دلیل دیگری برای ترجیح آن است زیرا انطباق آن با ورزش بسیار خوب است.

تای چی، که در ابتدا به عنوان یک هنر رزمی در قرن هفدهم توسعه یافت و سپس برای یک زندگی سالم به کار رفت، به عنوان ورزش های توصیه شده توسط انجمن پزشکی ورزشی آمریکا تجویز می شود. و در عین حال، این ورزش به عنوان مناسب ترین فعالیت بدنی تعریف می شود که در آن فرد حداکثر سود را با حداقل خطر به ارمغان می آورد.

دوچرخه سواری:

دوچرخه سواری یا رکاب زدن در خانه یکی دیگر از تمرینات کم ضربه است که فشارهای غیر ضروری را از روی مفاصل حذف می کند. این یک گزینه موثر برای افراد مبتلا به RA است. دوچرخه های متمایل به عقب فشاری به قسمت بالایی بدن وارد نمی کنند و در مقایسه با دوچرخه های معمولی شناخته شده، استفاده راحت تری را ارائه می دهند. حرکات مکرر پا، گردش مایع مفصلی را افزایش می ‌دهد و بافت‌ها را به روشی شستشو و روان‌ کننده شل می ‌کند. در عین حال، این حرکات برای زانوهای مبتلا به آرتروز مفید هستند زیرا تولید مایع مفصلی را تحریک می کنند.

دوچرخه سواری برای درمان دردهای روماتیسمی

تمرین مقاومتی (استقامتی):

تمرین مقاومتی نوعی تمرین است که باعث افزایش قدرت و استقامت عضلات می شود. در طول تمرین مقاومتی، اندام خود را در برابر مقاومتی که وزن بدن، گرانش، نوارها، میله های وزنه دار یا دمبل ایجاد می کند، حرکت می دهید. برخی از دستگاه های ورزشی را می توان برای تمرینات مقاومتی نیز استفاده کرد.

حرکات ورزشی مختلفی وجود دارد. با این حال، در این مقاله در مورد چند مورد از آنها صحبت خواهیم کرد که ساده هستند و به راحتی در خانه برای بیماران مسن ما قابل استفاده هستند.

حرکت فشار حوله رول:

پس از دراز کردن پاها، در حالی که دست‌هایتان پشت سرتان است یا پشتتان را به چیزی نزدیک کنید، بنشینید. یک حوله تا شده زیر زانو قرار دهید (پا باید با زاویه 30 درجه باشد). انگشتان پا را به سمت سقف بگیرید، ماهیچه های بالای زانو را سفت کنید و زانو را به مدت 5 ثانیه در مقابل غلتک نگه دارید، سپس به آرامی شل کنید.

دراز کردن زانو در حالت نشسته:

یک باند ورزشی مقاومتی ضعیف یا متوسط ​​را در اطراف یکی از پایه های صندلی قرار دهید.

به آرامی پای خود را دراز کنید تا 3/2 صاف شود (مستقیم انجام نخواهد شد)، پنج ثانیه نگه دارید و به آرامی شل کنید

دیدگاه خود را بنویسید

09022238998
021-22238999
x