کلینیک تخصصی حکیم

  • Info@hakimclinic.org
  • 02122238999 و 02188946643

کمردرد نشانه کدام بیماری است؟

علائم کمر درد:

چگونه کمر درد را درک کنیم؟ غالب ترین علامت شروع کمر درد ، دردی است که اغلب می تواند بر پشت، گردن و شانه ها نیز تأثیر بگذارد. در بیشتر موارد علائم تمایل دارند ظرف چند روز بهبود یابند. بسته به اینکه علائم چه مدت طول می کشد، کمر درد می تواند حاد یا مزمن باشد.

کمر درد حاد: کم تر از شش هفته طول می کشد.

کمر درد بین حاد و مزمن: بین شش هفته تا سه ماه طول می کشد.

کمر درد مزمن: بیش از سه ماه طول می کشد.

شایع ترین علائم در تمام این موارد درد، سفتی و محدودیت در حرکت است.

در موارد نادرتر و جدی تر، کمر درد می تواند علائمی مانند:

  • تب
  • تورم کمر
  • درد در پا و زانو
  • افسردگی
  • اضطراب
  • بی حس کردن اندام ها
  • کاهش وزن بدون توضیح
  • بدتر شدن درد در شب

علائم کمر درد

در صورت کمر درد، تمرکز و شدت درد ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. برخی از علائم به عنوان علائم اضطراری در نظر گرفته می شوند. این وضعیت ممکن است زمانی جدی تر باشد که تب، تروما، کاهش وزن، سابقه سرطان و علائم عصبی مانند بی حسی، ضعف یا بی اختیاری ادراری (بی اختیاری ادراری غیرارادی) را با کمر درد تجربه کنید.

کمر درد معمولاً با علائم دیگری همراه است که علت آن را نشان می دهد. آن علائم و علل آن ها به این قرار ذکر شده است:

پیچ خوردگی یا کشیدگی کمر: کمر درد معمولاً پس از ورزش شدید یا فعالیتی که نیاز به خم شدن کمر دارد شروع می شود. رگ به رگ شدن یا کشیدگی در عضلات کمر باعث افزایش درد و سفتی باسن و ران می شود. بعضی مناطق ممکن است با لمس یا فشار دادن کمر دردناک تر شوند.

فیبرومیالژیا: علاوه بر کمردرد ، درد و سفتی اغلب در بدن ، گردن ، شانه ها ، زانوها و آرنج ها ایجاد می شود. این درد می تواند یک درد عمومی باشد . سفتی معمولاً در صبح بدتر است. فرد اغلب خسته از خواب بیدار می شود و لمس قسمت هایی به نام نقاط حساس می تواند بسیار دردناک باشد.

آرتریت دژنراتیو ستون فقرات: همراه با کمر درد ، معمولاً سفتی و کشیدگی وجود دارد که سال ها ادامه دارد.

اسپوندیلیت آنکیلوزان از جمله آرتریت التهابی و شرایط مربوط به آن: این اختلالات باعث کمر درد همراه با سفتی در پشت ، باسن یا هر دو می شود. علاوه بر این ، ممکن است درد و سفتی در گردن و قفسه سینه وجود داشته باشد. فرد می تواند احساس خستگی مفرط کند.

بسته به شرایط خاصی که باعث کمر درد می شود ، علائم دیگر ممکن است علائم پسوریازیس ، درد چشم و قرمزی یا اسهال باشد. این گروه از بیماری ها به ندرت می توانند باعث کمردرد شوند.

پوکی استخوان: این بیماری با استخوان های نازک و ضعیف شده که به راحتی صدمه می بینند مشخص می شود. در خانم های یائسه بیشتر دیده می شود. هنگامی که به دلیل شکستگی استخوان به مهره فشار وارد می شود ، کمر درد و اختلالات وضعیتی ممکن است ایجاد شود. پوکی استخوان دردناک نیست مگر اینکه استخوان شکسته شود.

سرطان در استخوان های ستون فقرات یا ساختارهای مجاور آن: در این موارد ، کمر درد مداوم است و ممکن است در حالت خوابیده ادامه یابد. ممکن است با بی حسی ، ضعف یا گزگز شدن پاها بدتر هم شود. اگر سرطان به اعصاب نخاعی که مثانه و روده را کنترل می کنند برسد ، بی اختیاری روده یا مثانه رخ می دهد.

دیسک بیرون زده: افرادی که بیماری دیسک قابل توجهی دارند ، گاهی اوقات ممکن است کمردرد شدید داشته باشند. اگر دیسک، عصبی را فشرده کند ، ممکن است درد تا زیر یک پا گسترش یابد. درد هنگام خم شدن یا پیچ خوردگی بدتر می شود.

دیسک بیرون زده

تنگی ستون فقرات: درد ، بی حسی و ضعف در کمر و پاها تأثیر می گذارد. علائم هنگام ایستادن یا راه رفتن بدتر می شوند ، اما هنگام نشستن یا خم شدن فرد به جلو کم می شود.

پیلونفریت (عفونت ادراری که به کلیه می رسد): افراد مبتلا به عفونت کلیه معمولاً درد شدیدی در ناحیه کمر ، کشاله ران و پشت احساس می کنند. همچنین ممکن است لرز ، حالت تهوع ، استفراغ یا تب وجود داشته باشد.

ادرار ممکن است کدر ، خونی یا بوی غیرمعمول قوی یا بوی بد داشته باشد. علائم اضافی مرتبط نیز ممکن است رخ دهد ، مانند نیاز به دفع ادرار بیشتر از حد معمول ، یا درد یا ناراحتی در هنگام ادرار.

کمردرد چیست؟

کمردرد شاید یک اتفاق بسیار رایج در سراسر جهان است که در آن مردم اغلب مجبور می شوند به متخصص مراجعه کنند یا از کار خارج شوند. تقریباً هر فردی حداقل یک بار در زندگی خود از کمردرد رنج می برد.

خوشبختانه روش های زیادی برای پیشگیری ، تسکین و درمان کمردرد وجود دارد. هنگامی که اقدامات انجام شده برای کمر درد ناموفق باشد ، کمر درد می تواند طی چند هفته با درمان های خانگی ساده بهبود یابد. هنگامی که تسکین درد با این روش ها امکان پذیر نیست ، هرچند به ندرت می توان جراحی انجام داد.

دیدگاه خود را بنویسید

09022238998
021-22238999
x