کلینیک تخصصی حکیم

  • Info@hakimclinic.org
  • 02122238999 و 02188946643

کمردرد مرتبط با کفش

یکی از عواملی که سبب کمردرد در شما می شود استفاده از کفش نامناسب است. شاید همه شما به این موضوع واقف باشید اما هنگامی که یک کفش زیبا  را در یک فروشگاه را می بینید به دیگر ویژگی های آن مانند کیفیت و استاندارد بودن کفش دقت نمی کنید.

استفاده از کفش نامناسب علاوه بر ایجاد کمردرد ممکن است سبب بروز مشکلاتی در پای شما نیز شود که از جمله انها می توان به ایجاد تاول و میخچه اشاره کرد. اگر شما نمی خواهید با این عارضه های دردناک روبرو شوید بهتر است هنگام خریداری علاوه بر زیبایی کفش کیفیت آن را نیز بررسی کنید. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات خوبی را در این خصوص در اختیار شما قرار دهیم.

کمردرد مرتبط با کفش

تجربه پیاده روی راحت و جلوگیری از کمردرد با استفاده از کفش استاندارد

در گذشته های خیلی دور انسان ها برای پیاده روی یا راه رفتن از کفش استفاده نمی کردند و همیشه احساس راحتی داشتند. چرا که تمامی قسمت های پا به راحتی بر زمین قرار می گیرد و ضمن حفظ تعادل، فشار به تمامی قسمت ها وارد می شود. بنابراین کلیه قسمت های بدن شما تحت تعادل خوبی قرار خواهند گرفت.

اما این توضیحات به این معنی نیست که شما باید بدون کفش راه بروید تا دچار کمردرد نشوید! در واقع استفاده از یک کفش مناسب که تمامی تعادلات را در بدن شما ایجاد کند سبب جلوگیری از بروز کمردرد و دیگر مشکلات می شود.

به طور کلی استفاده از یک کفش استاندارد سبب می شود که تمامی قسمت های مختلف پای شما از جمله رباط پا، انگشتان و مچ پا عملکرد خوبی داشته باشند.

بیشتر کفش ها استاندارد کافی ندارند

کفش هایی که امروزه به شکل زیبا و مدرن تولید می شوند، دقیقا سایز مناسب و شکل استانداری برای پاهای شما ندارند. به همین جهت هنگام خریداری کفش باید به خوبی تمامی قسمت های آن  را بررسی کنید. شاید در نگاه اول و تست کفش به نظر راحت باشید اما پس از مدت زمانی متوجه غیر استاندارد بودن کفش خواهید شد. در نتیجه این امر سبب شده تا شما با مشکلاتی مانند کمردرد و مشکلات در پای خود مواجه شوید.

مشکلات کوتاه مدت به دلیل استفاده از کفش های نامناسب

کفش هایی که بسیار تنگ و باریک هستند، پس از مدت زمان کوتاهی که از آن استفاده شود، حس دردناکی را در پاهای فرد ایجاد خواهند کرد. کفش هایی که به این شکل تولید شده است در واقع قسمت های مختلف آن به خوبی طراحی نشده اند و همین امر سبب شده که شما هنگام استفاده از کفش، فشارهای زیادی را متحمل شوید که در نهایت منجر به کمردرد خواهد شد.

برعکس آن نیز وجود دارد، به این شکل که کفش ها به قدری برای پاهای شما گشاد هستند که فشاری را بر قسمتی از پاهای شما وارد می کنند که سبب بروز آسیب هایی بر پا و کمر شما خواهد شد. در نتیجه استفاده از این کفش های نامناسب در کوتاه مدت منجر به بروز عوارضی همچون تاول و میخچه در پاهای شما می شود. در صورتی که این علائم مورد توجه قرار نگیرند، سبب ایجاد مشکلات جدی تر مانند کمردرد خواهد شد.

قوس پا یکی از مهم ترین قسمت های پا است که باید در وضعیت خوبی هنگام راه رفتن قرار گیرد در غیر اینصورت مشکلات مختلفی را برای شما در پی خواهد داشت.

از کفش های پاشنه بلند استفاده نکنید

یکی از عواملی که می تواند بر ایجاد کمردرد موثر باشد استفاده از کفش پاشنه بلند است. هنگامی که شما از کفش های پاشنه بلند استفاده می کنید، برای ایجاد تعادل تمامی وزن شما بر قسمت جلویی پا وارد می شود. همین امر سبب می شود که کلیه فشار و وزن در یک ناحیه از پای شما وارد شود.

علاوه بر کفش های پاشنه بلند بسیاری از کفش ها دیگری که برآمدگی زیادی در قسمت پاشنه آن قرار گرفته است، سبب روز این فرایند شود که در نهایت به مچ پا و کمر شما آسیب وارد خواهد شد. هنگام خرید کفش باید دقت داشته باشید که از کفشی استفاده کنید که پاشنه ای در آن وجود نداشته باشد . دقت به این نکات سبب می شود که از ایجاد کمردرد جلوگیری شود.

استفاده از کفش های غیر استاندارد چه پیامدهایی را به دنبال دارد؟

همانطور که گفته شد کفش هایی که غیر استاندارد هستند قابلیت این را دارند که در بازه زمانی طولانی مدت یا کوتاه مدت برای شما مشکلاتی را ایجاد کنند. یکی از پیامدهایی که کفش غیر استاندارد برای شما به همراه دارد،کمردرد است.

علاوه بر این مشکل شما با آسیب های دیگر در ناحیه گردن و لگن خود مواجه می شوید. هنگامی که پای شما در کفش در وضعیت نامناسبی قرار گرفته باشد، افراد خود را به صورت ناخودآگاه در وضعیتی نامناسب قرار می دهد تا هنگام راه رفتن تعادل خود را حفظ کنند.

این امر سبب می شود به مفصل های شما مانند زانو و گردن آسیب  وارد شود که در نتیجه شما به آرتروز نیز دچار خواهید شد. در نهایت می توان اینگونه برداشت کرد که شما با استفاده از کفش های نامناسب و غیر استاندارد علاوه بر دچار شدن به کمردرد ممکن است بسیاری از مشکلات دیگر را نیز تجربه کنید.

کمردرد مرتبط با کفش

چگونه می توان کفش ها مناسب و دارای استاندارد را خریداری کرد؟

همانطور که گفته شد کفش های زیادی در فروشگاه ها به فروش می رسند که بسیار زیبا و وسوسه کننده هستند. علاوه بر این هنگامی که شما کفش مورد نظر خود را در مغازه می پوشید، ابتدا احساس بسیار راحتی را دارید و پس از چندین بار استفاده متوجه غیر استاندارد بودن آنها و کمردرد خود خواهید شد.

در این صورت نیز نمی توان کفش استاندارد و مناسب را انتخاب کرد به همین جهت بهتر است به پزشک های متخصص مراجعه کنید تا به شما جهت خریداری کفش مناسب راهنمایی های لازم را ارائه دهند. چرا که آنها با کفش های مناسب و با استاندارد کافی آشنایی دارند.

در نتیجه، اگر شما به کمردرد دچار شده اید باید کفش خود را بررسی کنید بر اساس اطلاعاتی که در این مقاله ذکر شد استفاده از کفش های نامناسب یکی از عوامل موثر بر ایجاد کمردرد است. هنگام خریداری یک کفش باید علاوه بر زیبایی آن استاندارد و مناسب بودن آن را نیز در نظر بگیرید.

به عنوان مثال کفش هایی را که برای پیاده روی خود انتخاب می کنید باید به گونه ای طراحی شده باشند که به قوس پای شما فشاری وارد نشود و آن قسمت از کف پای شما در قسمت مناسبی از کفش قرار گیرد. در غیر این صورت استفاده طولانی مدت از این کفش ها سبب می شود که شما علاوه بر کمردرد، به بسیاری از دردهای دیگر در نواحی مختلف بدن خود مانند گردن یا پا دچار شوید.

اگر شما می خواهید از بروز این عارضه جلوگیری کنید باید کفی های مناسبی را در کفش های خود قرار دهید. این امر سبب جلوگیری از کمردرد و پادرد در شما خواهد شد. اگر هنگام خرید کفش قادر به شناسایی کفش مناسب نیستند بهتر است در این خصوص از افرادی که مهارت کافی را در شناسایی کفش استاندارد دارند کمک بخواهید تا کفش مناسب را برای شما در نظر بگیرند.

به طور کلی شما با خریداری یک کفش مناسب علاوه بر جلوگیری از کمردرد می توانید از بسیاری از مشکلات دیگر مانند مشکلات پادرد یا حتی گردن درد جلوگیری کنید.

Source: www.feetbypody.com, www.everydayhealth.com

دیدگاه خود را بنویسید

09022238998
021-22238999
x