کلینیک تخصصی حکیم

 • Info@hakimclinic.org
 • 02122238999 و 02188946643

چگونه درد سیاتیک را کم کنیم؟

سیاتیک دردی را توصیف می کند که از پشت ران و به پایین ساق پا منتشر می شود. ممکن است در اثر تحریک یک یا چند عصب تحتانی ستون فقرات ایجاد شود. درد می تواند خفیف یا شدید باشد و اغلب در نتیجه ساییدگی و پارگی در قسمت تحتانی ستون فقرات ایجاد می شود. خبر خوب این است که سیاتیک اغلب از طریق روش های محافظه کارانه در عرض چند هفته تسکین می یابد. تلاش برای بهبود قدرت کمر و مرکز بدن و در عین حال افزایش انعطاف پذیری در سرتاسر باسن و پایین بدن، شانس شما را برای تجربه کمردرد و سایر علائم سیاتیک کاهش می دهد.

علائم:

علائم سیاتیک می تواند از یک درد خفیف تا درد طاقت فرسایی که در طول مسیر عصب سیاتیک شما منتشر و از قسمت پایین کمر به پایین تر از باسن و به هر پا کشیده می شود، متفاوت باشد. این علائم می تواند شامل بی حسی، احساس سوزن سوزن شدن یا ضعف عضلانی باشد که از پشت ران  به ساق پا می رسد. اغلب با سرفه یا عطسه بدتر می شود. به طور معمول، افراد مبتلا به سیاتیک علائم را تنها در یک طرف بدن تجربه می کنند. اگرچه درد ممکن است شدید باشد، سیاتیک اغلب می تواند از طریق درمان فیزیکی و ماساژ، بهبود قدرت و انعطاف پذیری، و استفاده از کمپرس های گرما و یخ تسکین یابد.

چگونه درد سیاتیک را کم کنیم؟
چگونه درد سیاتیک را کم کنیم؟

عوامل خطر:

عوامل زیادی وجود دارد که می تواند شما را مستعد ابتلا به سیاتیک کند، که هم ورزشکاران و هم کسانی را که فعالیت کم تری دارند، تحت تاثیر قرار می دهد. افرادی که سبک زندگی کم تحرک دارند بیشتر از افراد فعال در معرض ابتلا به سیاتیک هستند. با این حال، ورزشکاران استقامتی نیز مستعد ابتلا به سیاتیک ناشی از کار زیاد و سفت شدن عضلات هستند.

سن نیز عامل مهمی است، زیرا افراد بین 30 تا 60 سال اغلب دچار انحطاط ناشی از افزایش سن در ستون فقرات خود می شوند، از جمله دیسک . چاقی و دیابت نیز از دیگر عوامل شایع هستند.

خبر خوب:

متخصص می تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که آیا سیاتیک می تواند از طریق روش های محافظه کارانه تسکین یابد یا خیر. اکثر افراد به تکنیک های ساده به خوبی پاسخ می دهند و در عرض چند هفته بدون درد هستند. ماساژ درمانی ممکن است به بهبود هم ترازی ستون فقرات شما و رفع سایر بیماری های زمینه ای کمک کند و همچنین گردش خون و آرامش عضلانی را بهبود بخشد. درد جزئی را نیز می توان با استفاده از گرما و سرما درمان کرد.

علائم تقریباً 50 درصد از افراد مبتلا به سیاتیک، در عرض 1.5 ماه پس از تشخیص بهبود می ‌یابد. درمان های غیرجراحی ممکن است شامل دوره بهبود طولانی تری باشد. 

بهبود قدرت هسته و پشت:

عضلات اطراف ستون فقرات و شکم شما ممکن است ضعیف یا بیش از حد سفت باشد و مانع از حمایت آن در صورت لزوم از بدن شما شود. وضعیت نامناسب و عضلات آسیب دیده می تواند بر روی تراز ستون فقرات شما تأثیر بگذارد و خطر کمردرد و سیاتیک را افزایش دهد. تمرینات تقویتی ملایمی که قسمت مرکزی بدن و پشت شما را هدف قرار می دهند، وضعیت و توانایی شما را برای پاسخ به استرس بهبود می بخشد و احتمال و شدت کمردرد را کاهش می دهد. در حالی که در دوره نقاهت سیاتیک هستید، ممکن است بخواهید از ورزش‌های پرتحرک مانند دویدن خودداری کنید.

افزایش انعطاف پذیری مفصل ران و همسترینگ:

سفت شدن همسترینگ، باسن، و ران می تواند وضعیت شما را تغییر دهد و فشار وارده بر کمر شما را افزایش دهد، که ممکن است به سیاتیک کمک کند. بیشتر انواع سیاتیک از یک روال کششی که باسن و همسترینگ را هدف قرار می دهد و عضله پیریفورمیس که بیش از حد استفاده شده یا ملتهب شده را تسکین می دهد، سود قابل توجهی خواهند داشت. پیریفورمیس ماهیچه کوچکی است که در پایه ستون فقرات می چسبد و درست بالای عصب سیاتیک قرار دارد. عدم تحرک یا نشستن طولانی مدت، پیریفورمیس را روی عصب سیاتیک فشرده می کند، که می تواند منجر به تشدید و درد شود.  

چگونه درد سیاتیک را کم کنیم؟
چگونه درد سیاتیک را کم کنیم؟

در اینجا دو راه برای کشش عضله پیریفورمیس و تسکین درد وجود دارد.

کشش 1:

 • به پشت دراز بکشید و هر دو زانو را خم کردده و پاهایتان روی زمین باشد.
 • یک پا را بالا بیاورید و درست بالای زانوی خود ضربدر بزنید.
 • ران ساق پا را روی زمین نگه دارید و به سمت قفسه سینه خود بکشید تا بتوانید کشش را در باسن خود احساس کنید.
 • 10تا 30 ثانیه نگه دارید.
 • در طرف مقابل تکرار کنید.

کشش 2:

 • به پشت دراز بکشید و هر دو پا را صاف بیرون بیاورید.
 • یک زانو را با دست مخالف خود بگیرید و زانوی خود را به سمت شانه مخالف به سمت بالا بکشید.
 • 10 تا 30 ثانیه نگه دارید.
 • در طرف مقابل تکرار کنید.

استفاده از سرما و گرما برای تسکین درد سیاتیک:

هنگامی که برای اولین بار شروع به تجربه درد سیاتیک می کنید، استفاده از کمپرس سرد می تواند تسکین زیادی ایجاد کند. یک بسته سرد را در یک حوله تمیز بپیچید و آن را چند بار در روز به مدت حداکثر 20 دقیقه روی ناحیه دردناک قرار دهید.

اگر سیاتیک بعد از چند روز همچنان شما را آزار می دهد، امتحان گرما به جای آن می تواند مفید باشد. یک لامپ حرارتی را در پایین ترین حالت، یک کیسه گرم یا یک پد حرارتی را روی ناحیه دردناک قرار دهید.

اگر دردتان ادامه داشت، سعی کنید به طور متناوب بسته های سرد و کیسه های گرم را جایگزین کنید.

سیاتیک یک بیماری دردناک است که می تواند زندگی روزمره را چالش برانگیزتر کند. خبر خوب این است که راه‌های زیادی برای درمان آن وجود دارد و بسیاری از آنها در کاهش علائم کاملاً مؤثر هستند. با پزشک خود صحبت کنید تا تعیین کنید کدام درمان برای شما بهترین است.

دیدگاه خود را بنویسید

09022238998
021-22238999
x