کلینیک تخصصی حکیم

  • Info@hakimclinic.org
  • 02122238999 و 02188946643

پروتز گوش چیست و چگونه نصب می شود؟

پروتز یکی از تکنولوژی هایی در علم پزشکی به حساب می آید که در سال های اخیر با استقبال زیادی رو به رو شده است. انواع مختلفی از پروتز برای ترمیم بافت های عضلانی، عصبی و همچنین کمک به افرادی که دچار نقص عضو شده اند، طراحی شده است. یکی از پرکاربردترین پروتزها، پروتز گوش است. این نوع از پروتز برای اشخاصی استفاده می شود که به هر دلیلی دچار نقصی در شکل ظاهری گوش شده اند و به دنبال راهی برای پوشاندن این عیب هستند.

ذکر این نکته ضروری است که پروتزهای ساخته شده برای هر فرد متفاوت است و به همین دلیل جای هیچ نگرانی باقی نمی ماند. آنچه به عنوان هدف ساخت پروتز بیان می شود، بازیابی توان فرد برای انجام کارهای موردنیاز و در نتیجه افزایش امید به زندگی در این اشخاص است. در این مقاله قصد داریم شما را با پروتز گوش و نحوه اتصال آن آشنا سازیم. در صورتی که به کسب اطلاعات در این زمینه علاقه دارید، ادامه متن را از دست ندهید.

پروتز گوش چیست و چگونه نصب می شود؟

آشنایی با پروتز گوش

یکی از بهترین و کارآمدترین انواع پروتزها، پروتز گوش نامیده می شود. بسیاری از افراد بر اثر دلایل مختلف نظیر سوختگی دچار نقص در ناحیه گوش خود می شدند. به طبع بروز این عیب آن هم در گوش که جزو اعضایی به حساب می آید که در معرض دید است، مطلوب نخواهد بود. بنابراین دانشمندان و مهندسان تصمیم گرفتند که از ترکیب علوم خود برای از بین بردن این نقص استفاده کنند.

بهترین راهی که این امکان را برای افراد معیوب فراهم می کرد، بهره گیری از پروتز بود که در کنار از بین بردن عیب آن ها، قدرت انتخاب فرم گوش را نیز به این افراد می داد. پروتز گوش به طور عمده از ماده ای به نام سیلیکون تشکیل شده است. دلیل به کارگیری این ماده در ساخت پروتز، برخورداری از قابلیت انعطاف پذیری بیان می شود که ساختاری مشابه ساختار گوش انسان خواهد داشت.

پروتز گوش باید به نحوی طراحی شود که حداقل فرم اولیه گوش را تشکیل دهد و سپس نسبت به ایجاد تغییرات در آن اقدام شود. این موضوع کمک خواهد کرد که ظاهر طبیعی تری را به گوش فرد ببخشد. ذکر این نکته ضروری است که هر چه گوش مصنوعی به واقعیت این عضو نزدیک تر باشد، اعتماد به نفس شخص را برای حضور در اماکن عمومی بیشتر خواهد کرد.

برای استفاده از گوش مصنوعی زمان خاصی در نظر گرفته نمی شود. در صورتی که فرد بیماری هایی نظیر آترزیا داشته باشد، این امکان برای او وجود خواهد داشت که از سن دو سالگی برای نصب پروتز اقدام کند. همچنین در زمینه نصب پروتز گوش بهتر است با پزشک متخصص در این باره مشورت شود تا از بازدهی پروتز با توجه به شرایط خود آگاهی لازم را کسب کنید.

نحوه نصب پروتز گوش چگونه است؟

پس از آنکه تصمیم به نصب پروتز برای گوش خود گرفتید، در قدم بعدی می بایست از نحوه اتصال آن آگاهی داشته باشید. بدین منظور از سه روش استفاده می شود که با توجه به تشخیص پزشک بر اساس نوع آسیبی که سبب از بین رفتن گوش شما شده است، یک روش انتخاب خواهد شد. در این بخش قصد داریم به توضیح این روش ها بپردازیم. اگر به دنبال افزایش اطلاعات در این باره هستید، پیشنهاد می دهیم ادامه متن را حتما مطالعه بفرمایید.

پروتز گوش چیست و چگونه نصب می شود؟

به کارگیری چسب

یکی از متداول ترین و در عین حال ساده ترین روش هایی که برای نصب پروتز گوش به کار می رود، استفاده از چسب است. توجه داشته باشید برای افرادی که بخشی از گوش آن ها هنوز باقی مانده است، بر اساس نظر این افراد نسبت به استفاده از پروتزهای گوش اقدام خواهد شد. در صورتی که فرد قصد نداشته باشد پزشک بقایای گوش او را از بین ببرد، باید چسب برای اتصال پروتز به کار رود. البته در این روش نصب امکان جابه جایی پروتز وجود دارد. این موضوع نیز به فرم گوش فرد و تکه های بر جای مانده از آن بستگی دارد.

در این صورت ممکن است گوش مصنوعی نیاز به ترمیم داشته باشد. عملیات ترمیم برای پروتزهای گوش مزایا و معایبی را در بردارد که آگاهی از آن ها شما را در تصمیم گیری برای انجام عملیات ترمیم کمک خواهد کرد. اگر از پروتز به منظور از بین بردن عیب خود استفاده کنید، باید گفت که روش مناسبی را بدین منظور برگزیده اید. نصب گوش مصنوعی در کنار رفع نقص شما، ممکن است دچار فرسودگی و پارگی در طولانی مدت شود که در این باره می بایست با پزشکی که شما را تحت نظر دارد به مشورت بپردازید.

استفاده از آهن ربا و گیره

از روش های دیگری که برای نصب پروتز گوش کاربرد زیادی دارد، بهره گیری از آهنربا است. همچنین در برخی موارد از گیره نیز برای اتصال گوش مصنوعی استفاده می شود که انتخاب روش مناسب بر عهده پزشک خواهد بود. در صورتی که از آهن ربا برای نصب گوش استفاده شود باید در نهایت ضربه ای به آن وارد کند.

البته در صورتی که پزشک این روش ها را برای نصب پروتز در نظر بگیرد، باید از لنگرهایی برای نگهداشتن گوش مصنوعی بهره بگیرد. بدین منظور باید عمل جراحی انجام شود که پزشک از این طریق لنگر استخوان را در جمجمه فرد جای گذاری کند. این کار به افزایش بازدهی نصب پروتز کمک بسیاری خواهد کرد و احتمال جابه جایی را پس از نصب همچون روش اول وجود نخواهد داشت.

در واقع آنچه به عنوان لنگر برای نصب پروتزهای گوش به کار می رود، ایمپلنت های استخوانی هستند که در این باره کمک بسیاری در حوزه پزشکی محسوب می شود. معمولا تینانیوم در ساخت این نوع ایمپلنت ها کاربرد بیشتری دارد. زیرا آسیب های کمتری را به فرد وارد می کند و واکنش پذیری پایین تری با بدن نسبت به دیگر فلزات خواهد داشت.

در صورتی که قصد به کارگیری لنگر را برای نصب پروتز داشتید، بهتر است با متخصصان مربوط مشورت کنید. زیرا استفاده از این لنگرها برای نصب پروتز ممکن است در آینده نیاز به جراحی هایی را به وجود بیاورد که می بایست با تشخیص پزشک انجام شود. علاوه بر این مورد به کارگیری فلز تیتانیوم در جمجمه سبب پایین آوردن سطح کیفی بافت های بدن می شود که ممکن است در آینده مشکلاتی را به همراه داشته باشد.

پروتز گوش چیست و چگونه نصب می شود؟

پروتز گوش، تحولی شگرف در عرصه پزشکی

پروتزها ابزاری هستند که برای بازیابی توان افراد دارای نقص به کار می روند. این تکنولوژی انواع مختلفی را در بر می گیرد که در این مقاله به توضیح کارآمدترین آن یعنی پروتز گوش پرداختیم. فرم پروتزهای گوش بر اساس نوع مشکلی که در افراد مختلف وجود دارد انتخاب می شود. همچنین این پروتزها به روش های مختلفی روی گوش نصب خواهند شد.

در صورتی که بقایای گوش فرد همچنان باقی مانده باشد، بهترین روش به منظور نصب پروتز استفاده از چسب بیان می شود. البته در این مواقع بهتر است فرد به از بین بردن آثار باقیمانده گوش خود رضایت دهد تا نتیجه مطلوب تری را دریافت کند. همچنین در روش دیگر از آهنربا یا گیره برای اتصال پروتز به گوش استفاده می شود.

در این مورد پزشک با انجام جراحی باید لنگری را در راستای نگهداری پروتز در جمجمه فرد نصب کند. این موضوع سبب خواهد شد تا مشکلاتی نظیر جابه جایی پروتزهای گوش در آینده رخ ندهد. همچنین باید ضربه نهایی به منظور تثبیت آهنربا روی گوش توسط پزشک اعمال شود که در آخر نصب پروتز با موفقیت انجام بگیرد.

پروتز گوش چیست و چگونه نصب می شود؟

Source: www.microtiaandatresiacare.com

دیدگاه خود را بنویسید

09022238998
021-22238999
x