کلینیک تخصصی حکیم

  • Info@hakimclinic.org
  • 02122238999 و 02188946643

هر ۲۰ ثانیه، یک قطع عضو دیابتی در دنیا

مدیر بخش پاپزشکی درمانگاه دیابت دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: هم اکنون هر ۲۰ ثانیه، یک قطع عضو در افراد دیابتی صورت می‌گیرد.

موسوی در نشست خبری اعلام غربالگری رایگان دیابت در درمانگاه دیابت دانشگاه علوم پزشکی تهران که از ۲۳ تا۳۰ آبان انجام می‌شود، افزود: ۱۵ درصد بیماران دیابتی در دوران عمر خود دچار زخم پای دیابتی می‌شوند که ۲۴ درصد این افراد منجر به قطع عضو می‌شود.
 هر ۲۰ ثانیه، یک قطع عضو دیابتی در دنیا

وی گفت: علل ایجاد زخم‌های دیابتی یا عروقی، تنگ شدن عروق و نرسیدن خون به اندام تحتانی است و یا نوروپاتی حسی است که در اندام تحتانی ایجاد می‌شود زیرا کف پا بی حس می‌شود و به علت تغییرات اسکلتی عضلانی در برخی نقاط کف پا، خونرسانی خوب انجام نمی‌شود و اگر زخمی در کف پا ایجاد شود، متوجه نمی‌شوند.

موسوی افزود: زمانی که کف پای بیماران دیابتیک حس لازم را ندارد وقتیکه راه می‌روند متوجه زخم نشده و مانع التیام زخم می‌شوند و باز، چون مراقبت لازم نمی‌شود باعث قطع عضو می‌شود.
مدیر بخش پاپزشکی درمانگاه دیابت دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه ۸۰ درصد این وقایع قابل پیشگیری و درمان است، گفت: با کنترل قند خون مناسب، پانسمان مناسب و استفاده از کفی‌های طبی و کفش مناسب که بر اساس توزیع فشار کف پا حین راه رفتن ساخته شود این موارد قابل کنترل است.
موسوی افزود: هدف ما در این طرحِ غربالگری آموزش به افراد درباره خود مراقبتی دربرابر دیابت است.
وی افزود: در غربالگری، شکل ساختاری پا، نقاط کم فشار و تحت فشار پا، وجود و بررسی بی حسی‌های کف پا و علائم فقدان خونرسانی مناسب افراد مراجعه کننده بررسی می‌شود.
موسوی با تاکید بر اینکه باید به هرگونه بی حسی و گزگز شدن پا در دیابتی‌ها توجه شود، گفت: شستشوی روزانه پا، مراقبت از پا با اندازه گیری دما، پابرهنه راه نرفتن حتی روی فرش و کنترل سالانه حتی دیابت‌های کنترل شده بالای پنج سال از مواردی است که حتما باید به آن توجه شود.

دیدگاه خود را بنویسید

09022238998
021-22238999
x