کلینیک تخصصی حکیم

 • Info@hakimclinic.org
 • 02122238999 و 02188946643

نقرس پا

نقرس پا بیماری است که از زمان های قدیم تا کنون شخصیت های تاریخی بسیاری مانند: پادشاه هنری هشتم، بنیامین فرانکلین و اسحاق نیوتن را به خود مبتلا کرده است. به همین دلیل به عنوان بیماری پادشاهان از آن یاد می شود.

در صورت ابتلا به نقرس پا، افراد هنگام نشستن درد و لرزش شدیدی را در پای خود حس می‌کنند. در این بیماری مفاصل تورم پیدا کرده و این امر سبب ایجاد درد می شود. امروزه افراد بسیاری در سراسر جهان از این بیماری رنج می برند که به دلیل افزایش میزان چاقی و فشار خون بالا روز به روز در حال افزایش هستند. در این مقاله می خواهیم شما را با این بیماری و راه های تشخیص و درمان آن آشنا کنیم.

نقرس پا

نقرس پا چگونه ایجاد می شود؟

این بیماری آرتروز التهابی نیز نامیده می شود که به دلیل افزایش سطح اسید اوریک خون (هایپریورسمی) پدیدار خواهد شد. این مواد سبب می شود تا در مفاصل کریستال های سوزنی شکلی ایجاد شود که درد شدید، قرمزی، تورم، حساسیت و گرمی را در این نواحی به وجود می آورند.

در صورتی که این بیماری تحت درمان قرار نگیرد و التهابات موجود در مفاصل از بین نرود، ممکن است سبب رسیدن آسیب های بسیار جدی به مفاصل، تاندون ها و سایر بافت ها شود.

علائم بیماری نقرس پا چیست؟

افراد تصور می کنند که نقرس پا بیماری است که تنها مفاصل پا را به خود درگیر می‌کند. باید عنوان کرد که این تصور درست است و این بیماری در ابتدا با تورم و درد شدید انگشتان پا شروع می شود. این درد ممکن است در مچ پا و زانو نیز ایجاد شود. در صورتی که این بیماری شدید باشد، ممکن است مفاصل دیگر را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

بیماری مورد نظر در ابتدا از یک مفصل شروع می شود و در صورت درمان نکردن به موقع آن ممکن است به مفاصل دیگر انتقال داده شود. درد در مفاصل یکی از علائم این بیماری عنوان می‌شود که طی مدت یک تا ده روز ممکن است، کاهش پیدا کند یا به نسبت ثابت باقی بماند. در برخی از مواقع نیز این بیماری بدون درد است و در زیر پوست اطراف مفاصل تشکیل می شود. در موارد حاد علائم زیر قابل مشاهده خواهد بود:

 • درد
 • ایجاد تورم
 • قرمزی پوست
 • گرم شدن بافت پوست
 • التهاب در مفصل

در بسیاری از مواقع بیماری هایی مانند: فشار خون بالا، دیابت، بیماری های قلبی عروقی، بیماری های کلیوی و سنگ کلیه سبب ایجاد این بیماری در مفاصل می شوند.

نحوه تشخیص نقرس پا چگونه است؟

پزشک برای اینکه بتواند این بیماری را تشخیص دهد، در ابتدا باید بیمار را معاینه کند. معاینه مفاصل و انجام آزمایش خون اولین اقدامی است که پزشک برای تشخیص این بیماری انجام خواهد داد.

همچنین پزشک با سوالات متفاوتی در مورد شرایط جسمی بیمار و نواحی تحت درد، مدت زمان  درد، نحوه ایجاد آن، در رابطه با داروهایی که مصرف می کند و تاریخچه پزشکی بیمار اطلاعات مناسبی را به دست خواهد آورد. در مراحل بعدی و برای اطمینان از تشخیص، ممکن است روش هایی مانند ام آر آی، CT، پرتونگاری و سونوگرافی نیز بر روی مفاصل صورت گیرد.

آزمایش خون مشخص می کند که سطح اسید اوریک موجود در خون تا چه میزان است. در صورتی که این ماده در خون بیش از حد نرمال باشد، ممکن است پزشک به وجود نقرس پا شک کند. با این حال اسید اوریک بالا تنها نشانه این بیماری نیست.

به همین دلیل برای اطمینان از آن، پزشک ممکن است مایعات موجود در مفصل آسیب دیده را خارج کرده و به بررسی آن در زیر میکروسکوپ بپردازد. در صورتی که کریستال های اسید اوریک در این مایعات وجود داشته باشد، پزشک می تواند تشخیص نهایی خود را اعلام کند.

چه عواملی سبب ایجاد نقرس پا می شود؟

همانطور که گفته شد، بیماری نقرس پا به دلیل افزایش سطح اسید اوریک و ایجاد کریستال های آن در مفاصل ایجاد می شود. زمانی که بدن به تجزیه و تحلیل پورین ها می پردازد، اسید اوریک شکل می گیرد. پورین ها موادی هستند که در سلول‌های بدن و بسیاری از غذاها وجود دارند. به همین دلیل با تجزیه آنها و ایجاد اسید اوریک، این مواد توسط خون به کلیه ها وارد شده و از طریق ادرار دفع می شوند.

در صورتی که افراد دچار مشکلات کلیوی باشند، ممکن است اسید اوریک به طور کامل از بدن آنها خارج نشود. در این صورت مقدار زیادی از این ماده در خون باقی می‌ماند که سبب ایجاد بیماری نقرس پا خواهد شد.

چه افرادی بیشتر در معرض خطر ابتلا به نقرس پا قرار دارند؟

عوامل متفاوتی ممکن است سبب شود تا این بیماری در افراد رخ دهد. با این حال حدود ۴ درصد از بزرگسالان به آن مبتلا می شوند. ممکن است مصرف برخی از غذاها مانند: گوشت قرمز، صدف، استفاده بیش از حد از الکل به خصوص آبجو، داروهای فشار خون، تورم موجود در پا، نارسایی های قلبی و کلیوی این عارضه را در افراد ایجاد کند. همچنین عوامل دیگری نیز وجود دارد که احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد که به صورت زیر آنها را بیان می کنیم:

 • در صورت ابتلا یکی از افراد خانواده به این بیماری
 • در افراد بالای ۶۰ سال
 • مرد بودن
 • چاقی
 • قرار گرفتن تحت عمل بای پس معده
 • ابتلا به بیماری‌هایی مانند کلسترول و فشار خون بالا، دیابت و بیماری های قلبی

نقرس پا

مراحل ابتلا به نقرس پا چگونه است؟

این بیماری ممکن است طی چند مرحله متفاوت رخ دهد که در ادامه آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 • هایپر یورسمی ممکن است بدون هیچ گونه علائمی ایجاد شود که در این صورت اولین مرحله از این بیماری است. در این مرحله هیچ دردی در مفاصل ایجاد نمی شود و تنها سطح اسید اوریک خون زیاد خواهد شد. در این مرحله کریستال های بلوری در مفاصل شکل خواهند گرفت.
 • زمانی که نقرس پا در مرحله حاد قرار می گیرد، کریستال های تشکیل شده در اثر اسید اوریک، به مفاصل برخورد کرده و درد شدیدی را در این نواحی ایجاد می‌کنند.
 • ممکن است از اولین حمله تا حمله بعد، دردی در مفاصل ایجاد نشود که این نشان دهنده از بین رفتن این بیماری نیست. التهاباتی که در این نواحی ایجاد شده است، هنوز در مرحله ابتدایی خود به سر می برند و آسیب های مفاصل در صورت درمان نشدن به مرور زمان افزایش پیدا خواهند کرد.
 • افرادی که به نقرس پا مزمن و شدید مبتلا می شوند، میزان اسید اوریک خون آنها طی چند سال در حد بالایی قرار خواهد گرفت. به همین دلیل حملات نقرس پا شدید تر رخ می‌دهد که سبب ایجاد درد دائمی در افراد خواهد شد. این حملات دیگر مانند گذشته از بین نمی روند که این امر درد و تورم مفاصل را افزایش می دهد و سبب آسیب شدید به این نواحی خواهد شد. در نهایت این بیماری منجر به از بین رفتن تحرک افراد می شود.

درمان نقرس پا چگونه است؟

با توجه به مرحله‌ای که این بیماری در آن قرار گرفته است، ممکن است برنامه درمانی نیز متفاوت باشد. داروهایی که برای درمان این بیماران تجویز می شود به دو صورت کاربرد دارد:

 • داروهایی که درد را تسکین می‌دهند و سبب کاهش التهاب خواهند شد.
 • داروهایی که سطح اسید اوریک را کاهش داده و از حملات نقرس پا جلوگیری می کنند.

در صورتی که حملات شدیدی رخ دهد، روش های درمانی زیر پیشنهاد می شود:

 • استفاده از یخ برای کاهش تورم
 • حرکت ندادن مفصل آسیب دیده
 • مصرف داروهای بدون نسخه NSAID یا داروهای تجویزی

برای جلوگیری از حملات نقرس پا در آینده روش های زیر کارآمد است:

 • تغییر در سبک زندگی مانند: انجام ورزش، رژیم غذایی مناسب و کنترل وزن
 • برخی از داروها برای کاهش دادن سطح اسید اوریک خون مانند داروهای اوریکوزوریک،داروهای گزانتین اکسیداز و پگلوتیکاز
 • از بین بردن گره های پوستی به نام توفی که در اثر بلورهای اسید اوریک زیر پوست ایجاد می شود.
 • تنظیمات مربوط به داروهای مصرفی که سبب افزایش غلظت اسید اوریک می شوند.

بیماری نقرس پا یکی از بیماری هایی است که به دلیل افزایش اسید اوریک یا هایپراوریسمی در بدن رخ می دهد. در اثر این بیماری مفاصل دچار التهاب، ورم و درد می شود و در صورت درمان نکردن ممکن است به طور کلی از حرکت افراد جلوگیری کند.

Source: www.pinnaclehealth.org

دیدگاه خود را بنویسید