کلینیک تخصصی حکیم

  • Info@hakimclinic.org
  • 02122238999 و 02188946643

مدیریت درد: چرا زانوها درد می کنند؟

زانوهای شما دارای قطعات متحرک زیادی هستند، و شما زیاد از آنها استفاده می کنید، بنابراین بسیاری از چیزها ممکن است اشتباه پیش بروند. یک نوع حرکت بیش از حد ، به خصوص اگر به آن عمل نکنید، می تواند منجر به آسیب های “استفاده بیش از حد” شود. ساییدگی ساده مشکل ساز است، به خصوص با افزایش سن. حوادث می توانند باعث ترک خوردن استخوان و پارگی بافت شوند. در برخی شرایط، بدن شما به مفاصل خود حمله می کند. پزشک می ‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید زمانی که زانوی شما خوب نیست چه اتفاقی می‌افتد.

دررفتگی و شکستگی:

اگر بعد از ضربه یا افتادن زانوی شما به شدت درد کند، ممکن است یکی از استخوان‌هایی که در آنجا به هم می ‌رسند – ران، ساق پا و کاسه زانو – شکسته باشد یا یکی از جای خود خارج شده باشد. در اسرع وقت به اورژانس بروید یا به پزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات شکستگی ها کندتر اتفاق می افتد و باعث ایجاد ترک های ریز در انتهای استخوان های پا می شود. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که شما بیشتر از زانوی خود استفاده کنید.

دررفتگی و شکستگی زانو

پارگی رباط صلیبی قدامی:

صدای پاپ را می شنوید و نمی توانید بعد از تغییر مسیر ناگهانی حرکت کنید – اغلب در حین بازی فوتبال یا بسکتبال. ممکن است ACL خود را که استخوان ران و درشت نی را به هم متصل می کند و از حرکت بیش از حد درشت نی به جلو جلوگیری می کند پاره کرده باشید. زانوی شما درد می کند و متورم می شود و احساس ناپایداری می کنید.

شما می توانید هر یک از بافت هایی که زانوی شما را در کنار هم نگه می دارند پاره یا فشار دهید: رباط ها استخوان ها را به یکدیگر متصل می کنند. تاندون ها ماهیچه را به استخوان متصل می کنند. تاندون‌ها در اثر استفاده زیاد از آنها تحریک شده‌اند؟ این تاندونیت است.

سندروم ایلیوتیبیال باند:

“باند IT”، رباطی که در امتداد قسمت خارجی ران شما قرار دارد، می تواند روی استخوان ساییده شود و تحریک و متورم شود. زمانی که برای ورزش می دوید یا دوچرخه سواری می کنید، احتمال ابتلا به این مشکل بیشتر است. اگر به سمت سرازیری بروید یا مدتی بنشینید ممکن است درد بیشتری داشته باشد. ممکن است پس از گرم کردن احساس بهتری داشته باشید، اما اگر به آسیب استراحت ندهید و به آن فرصت بهبود ندهید، ممکن است بدتر شود.

آرتروز:

خم کردن یا کشش پای خود سخت است. زانوی شما سفت است و درد می کند و ممکن است پس از حرکت در اطراف، متورم شود. احتمالاً شما غضروف را فرسوده کرده اید، موادی که به حفظ انتهای استخوان های شما کمک می کند. از آنجایی که زمان می برد، این نوع آرتریت در افراد 65 سال و بالاتر شایع تر است. اگر جوان‌ تر هستید، ممکن است به آن مبتلا شوید، زیرا پس از آسیب ‌دیدگی، از زانوی خود زیاد استفاده کرده‌اید، مانند پارگی رباط.

آرتروز زانو

آرتریت التهابی:

علاوه بر درد و تورم، ممکن است احساس خستگی، بیماری یا تب نیز داشته باشید. هنگامی که شما یک بیماری خودایمنی دارید، سیستم ایمنی بدن شما، که برای مبارزه با میکروب ها قرار دارد، ممکن است به زانوهای شما حمله کند. به عنوان مثال، آرتریت روماتوئید تمایل دارد دست ها و سایر مفاصل را به صورت جفت در هر دو طرف بدن تحت تاثیر قرار دهد. لوپوس به دنبال مفاصل، ماهیچه ها و اندام ها در سرتاسر بدن می رود. آرتریت پسوریاتیک اغلب باعث ایجاد لکه های ضخیم و تغییر رنگ پوست همراه با درد مفاصل می شود.

بورسیت:

این باعث می شود زانوی شما متورم، سفت و در لمس گرم یا حساس شود، معمولاً به این دلیل که بیش از حد روی آن کار کرده اید. این عارضه به‌عنوان «زانوی خدمتکار خانه» نیز شناخته می ‌شود، زیرا افراد دارای این مشاغل بسیار زانو می ‌زنند. زمانی اتفاق می‌ افتد که کیسه‌های کوچک پر از مایع به نام بورسا که به محافظت از مفصل زانو کمک می ‌کنند، تحریک و متورم شوند. حتی زمانی که در حال استراحت هستید ممکن است درد داشته باشید.

زانوی دونده:

شما این را در جلوی زانوی خود، در اطراف کاسه زانو احساس خواهید کرد. ممکن است بعد از مدتی نشستن با خم شدن یا زمانی که می خواهید زانو بزنید، زانوی شما درد بگیرد. هنگام بالا رفتن از پله ها ممکن است ترک بخورد. به طور معمول، سندرم درد کشکک زانو ناشی از استفاده بیش از حد، ناهماهنگی بین لگن و مچ پا، ضعف عضله ران، یا شکسته شدن غضروف پشت کاسه زانو – یا ترکیبی از این موارد است. در زنان و ورزشکاران جوان رایج است.

زانوی دونده

منیسک پاره شده:

چرخش ناگهانی – به ویژه با وزن کامل شما روی زانو – می تواند منیسک را پاره کند، غضروف لاستیکی که به عنوان یک بالشتک بین استخوان های ران و ساق پا عمل می کند. شما یکی در هر طرف ACL خود دارید. آنها ممکن است به دلیل آرتریت یا سن بیشتر مستعد پارگی باشند. تشخیص و توصیف درد ممکن است سخت باشد. زانوی شما ممکن است سفت، متورم شود و به سختی حرکت کند.

کیست بیکر (کیست پوپلیتئال):

این کیسه پر از مایع در پشت زانوی شما ممکن است برآمده شود یا آنقدر سفت شود که خم کردن یا کشش کامل پای شما دشوار باشد. ممکن است به دلیل مشکل دیگری مانند آرتریت یا پارگی منیسک شما ایجاد شود. خود کیست معمولاً درد نمی ‌کند مگر اینکه بترکد که می ‌تواند باعث تورم و کبودی پشت زانو و ساق پا شود.

نقرس:

درد و تورم اغلب شدید است و به سرعت به شما ضربه می زند. زانوی شما ممکن است سفت، قرمز و داغ باشد. زمانی اتفاق می افتد که کریستال ها در مفصل جمع شوند. نقرس ناشی از تجمع اسید اوریک است و اغلب شست پا را تحت تاثیر قرار می دهد.

عفونت:

یک بیماری دیگر یا آسیب مستقیم به مفصل می تواند باعث آرتریت سپتیک شود. درد به سرعت ظاهر می شود و همچنین بیمار، بدحال و تب دار خواهد بود. پزشک شما ممکن است از یک سوزن برای برداشتن مقداری مایع از زانو استفاده کند تا بفهمد کدام باکتری باعث آن شده است تا بداند چگونه آن را درمان کند. اگرچه این اتفاق زیاد نمی افتد، اما ویروس ها و انگل ها می توانند مفاصل شما را نیز آلوده کنند.

درد ارجاع شده:

مشکلات در جای دیگری – برای مثال در پشت، لگن یا پا – می ‌تواند باعث درد زانو شود. اعصاب می توانند درد را از ناحیه ای به ناحیه دیگر منتقل کنند، یا ممکن است مغز شما در مورد منبع سیگنال های درد گیج شود. این احساس واقعی است، اما ممکن است مشکلی در خود زانوی شما وجود نداشته باشد.

آنچه شما می توانید انجام دهید:

رای تسکین درد و تورم از داروهای NSAIDهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن و ناپروکسن استفاده کنید. استراحت، یخ، فشرده سازی و ارتفاع – اغلب نیز می تواند کمک کند: پای خود را بالا بیاورید تا از قلب شما بالاتر باشد. یک بسته سرد را در یک پارچه یا حوله نازک روی زانوی خود به مدت 10 تا 20 دقیقه و چند بار در روز قرار دهید. وقتی بالا و پایین هستید، یک باند الاستیک را دور زانوی خود بپیچید، محکم اما نه سفت.

چه زمانی به متخصص مراجعه کنید:

اگر درد زانوی شما ناگهانی و شدید است منتظر نمانید. اگر از بین نمی رود یا بدتر می شود، حتما به متخصص مراجعه کنید.

برای تشخیص، ممکن است متخصص از زانو عکس اشعه ایکس یا سایر تصاویر بگیرد. نمونه خون یا مایع زانو می تواند به تایید یا رد برخی شرایط کمک کند. درمان ممکن است شامل دارو، تمرینات خاص، بریس یا در برخی موارد جراحی باشد. کاهش وزن می تواند به کاهش فشار روی زانو کمک کند.

دیدگاه خود را بنویسید

09022238998
021-22238999
x