کلینیک تخصصی حکیم

 • Info@hakimclinic.org
 • 02122238999 و 02188946643

فیزیوتراپی برای کمردرد

امروزه از جمله دردهای رایج در بدن، کمردرد است. دردی طاقت فرسا که در برخی از موارد افراد را از انجام فعالیت های روزمره خود باز می دارد. روزانه بیش از هزاران نفر جهت درمان کمردرد به پزشکان مراجعه می کنند. بهتر است بدانید که کمردرد بیماری نیست؛ بلکه تنها نشانی از بیماری محسوب می شود. بدین معنا که بروز هر گونه اختلال در ستون فقرات را نشان می دهد.

کمردرد اغلب دلایلی همچون پارگی دیسک، بیرون زدگی دیسک، علل عضلانی و مواردی از این قبیل دارد. بنابراین در صورت احساس هر گونه درد مداوم و شدید در کمر به پزشک متخصص مراجعه کنید. درمان کمردرد نیز همانند مشکلات دیگر روش های درمانی خاص خود را دارد.

فیزیوتراپی نوعی درمان کمردرد است که در اکثر موارد برای افراد تجویز می شود. همچنین استفاده از این روش درمانی در بهبود حرکت و عملکرد مفاصل و عضلات بسیار موثر است. فیزیوتراپی کمردرد جهت کاهش درد و بازگشت بدن به تحرک عادی خود، تجویز می شود.

به همین دلیل تمرکز اصلی این مقاله بر فیزیوتراپی فعال جهت بهبود، تسکین و به حداقل رساندن درد کمر است. این مقاله قصد بررسی تاثیرات فیزیوتراپی بر بدن را دارد. همچنین به تاثیر آن در قبل و پس از جراحی اشاره می کند. مواردی که مورد بررسی در این مقاله از قرار زیر است:

 • چرا به فیزیوتراپی احتیاج دارید؟
 • فیزیوتراپی کمردرد معمولا شامل چند قسمت است؟
 • ۳ روش رایج درمان فعال در فیزیوتراپی کمردرد
 • آیا انجام فیزیوتراپی کمردرد قبل یا بعد از جراحی موثر است؟
 • آیا انجام فیزیوتراپی همیشه منجر به بهبودی بیمار می شود؟

فیزیوتراپی برای کمردرد

چرا به فیزیوتراپی احتیاج دارید؟

اگر کمردرد شما منجر به بروز مشکلات جدی و قابل توجهی می شود؛ ارزش مراجعه به فیزیوتراپیست را جهت التیام و تسکین کمردرد دارد. گاهی فیزیوتراپی کمردرد قبل یا بعد از جراحی تجویز و توصیه  می شود که تحت عنوان روشی محافظه کارانه شناخته شده است. انجام فیزیوتراپی جهت درمان انواع مختلفی از کمردرد کاربرد دارد:

کمردرد نامشخص:

بدین معنا که وضعیت و علت مشخصی ندارد که البته این موارد بسیار نادر هستند.

کمردرد ناشی از درد سیاتیک:

این نوع درد از کمر شروع و در کل عضلات پا پخش می شود. درد سیاتیک ناشی از دیسک طولانی است. بدین معنا که دیسک ستون فقرات از شکل طبیعی خود خارج می شود و به عصب فشار می آورد.

کمردرد ناشی از پیری دیسک ها:

این نیز نوع دیگری از کمر درد است که در بسیاری از موارد دلیل بروز درد در ناحیه کمر افراد کهن سال  این مسئله است.

کمردرد حاصل از تنگی ستون فقرات:

در این نوع فضای اطراف نخاع باریک می شود و به نخاع فشار می آورد.

در اکثر موارد پزشک معالج فیزیوتراپی کمردرد را در پکیج درمانی شما قرار می دهد. پکیج درمانی مواردی همچون ورزش، مسکن ها و حمایت روحی و روانی را شامل می شود. فیزیوتراپی کمردرد بهترین فرصت جهت از بین بردن این درد طاقت فرسا است.

 فیزیوتراپی کمردرد معمولا چند قسمت دارد؟

انجام فیزیوتراپی کمردرد در فرد بر اساس نوع و دلیل کمردرد دارای قسمت های مختلفی است. اما در اینجا دو قسمت رایج در تمام فیزیوتراپی های کمردرد را توضیح می دهیم.

فیزیوتراپی کمردرد منفعل

این روش کارهایی مانند استفاده از کاربرد گرما، بسته های یخ و تحریک الکتریکی را شامل می شود که جهت بهبودی بیمار صورت می گیرند. به عنوان مثال از پد گرمکن جهت گرمی عضلات فرد قبل از انجام ورزش و حرکات کششی و همچنین از بسته های یخ جهت نرمی عضلات و بافت های نرم بعد از ورزش استفاده می شود.

فیزیوتراپی کمردرد فعال

این قسمت بر انجام حرکات و کشش های خاص ورزشی تمرکز دارد. در اکثر فیزیوتراپی های کمر از ورزش به عنوان محور اصلی درمان کمردرد استفاده می شود. به همین دلیل در ادامه فیزیوتراپی کمردرد فعال بیشتر مورد بررسی قرار می گیرد.

۳ روش رایج درمان فعال در فیزیوتراپی کمردرد

انجام تمرینات کششی

انجام تمرینات کششی مناسب جهت بهبود انعطاف پذیری ستون فقرات و کاهش تنش در عضلات اطراف آن است. اکثر متخصصان انجام روزانه این کشش ها را همراه با ورزش توصیه می کنند. زیرا تمرینات کششی که در کنار ورزش انجام شود؛ به حفظ دامنه حرکات طبیعی بدن کمک می کند. بدین معنا که با وجود کمردرد، حرکات بدن شما متوقف نشود.

به عنوان قاعده کلی و اساسی، در فیزیوتراپی کمردرد باید بر عضلات شکم، کمر، باسن و پاها تمرکز شود. بهتر است بدانید که بیماران هنگام فیزیوتراپی کمر هرگز نباید سریع عمل کنند. بلکه باید بسیار تدریجی و کند تمرینات کششی را انجام دهند. انجام روال کششی بعضی از بیماران باید زیر نظر پزشک یا فیزیوتراپ انجام شود. بنابراین جهت انجام تمرینات کششی، خودسرانه عمل نکنید. زیرا عواقب جبران ناپذیری را به همراه دارد.

انجام تمرینات تقویتی

هدف از انجام تمرینات تقویتی در فیزیوتراپی کمردرد، تقویت ماهیچه های اصلی بدن است. عضلات اصلی بدن شامل عضلات شکمی اطراف معده، عضلات پشتی یا کمر، عضلات لگن می شود. انجام تمرینات تقویتی در کوتاه مدت بسیار مفید است؛ اما انجام آن به صورت بلند مدت هیچ تفاوت چشمگیری در کمردرد شما ایجاد نمی کند. بهتر است بدانید که در انجام این نوع تمرینات از توپ های تمرینی و ماشین های متعادل کننده استفاده می شود. بنابراین تمرکز پزشک معالج بر انجام تمرینات کششی نیست.

انجام ورزش های هوازی

ورزش های هوازی تمرین های پرتحرکی هستند که ضربان قلب را افزایش می دهند. همچنین از مهم ترین قسمت های هر برنامه درمانی کمردرد است. انجام ورزش های هوازی منجر به استمرار تحرک بدن، کنترل و مدیریت وزن و بهزیستی می شود.

در ابتدای برنامه درمانی جهت فیزیوتراپی کمردرد، همیشه از ورزش های هوازی با اثر و شدت کمتر، مانند شنا، پیاده روی وغیره استفاده می شود. بنابراین حداکثر ۵ بار در هفته، ۲۰الی ۳۰ دقیقه از زمان خود را صرف انجام ورزش های هوازی کنید. بهتر است بدانید که انجام آن ها منجر به تقویت روحیه و تشویق به انجام کارهای بیشتر نیز می شود.

آب به دلیل پشتیبانی از بدن و کاهش تاثیرات گرانش، شروع فرآیند ورزشی و فیزیوتراپی را آسان تر می کند. همچنین از جمله ورزش های هوازی که به سالمندان و اکثر بیماران با وزن بالا توصیه می شود؛ آب درمانی است. از این رو پزشکان در برخی از موارد، فیزیوتراپی در آب را تجویز می کنند.

فیزیوتراپی برای کمردرد

آیا انجام فیزیوتراپی کمردرد، قبل یا بعد از جراحی موثر است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که همان طور که پیش تر به آن اشاره شد؛ انجام فیزیوتراپی مزایای زیادی از قبیل بهبودی حرکات و عضلات را به همراه دارد. در برخی از موارد پزشکان به انجام فیزیوتراپی کمردرد، قبل از عمل اصرار دارند. زیرا انجام فیزیوتراپی قبل از عمل جراحی منجر به تقویت عضلات بدن و آماده سازی آن جهت پذیرش بهتر عمل جراحی می شود.

به طور کلی انجام ورزش های هوازی قبل از عمل جراحی، تاثیرات به سزایی در بازیابی سلامت پس از عمل دارد. بنابراین متناسب با سطح آمادگی جسمانی و توانایی های خود، ورزش های هوازی انجام دهید. فعالیت هایی از جمله رقص، شنا، پیاده روی سریع، منجر به خواب راحت و تناسب وزن نیز می شود.

در اکثر مواقع فیزیوتراپی کمردرد، بعد از عمل جراحی توصیه می شود. این امر به منظور بازیابی سریع تر سلامت صورت می گیرد. همچنین قدرت و پایداری که فیزیوتراپی ایجاد می کند؛ روند بهبود بیمار را کوتاه می کند.

 آیا انجام فیزیوتراپی همیشه منجر به بهبود بیمار می شود؟

پاسخ به این سوال متناسب با شرایطی که بیمار فیزیوتراپی می شود؛ متفاوت است. برخی از بیماران گاهی به پزشک مراجعه و به توقف فیزیوتراپی اظهار می کنند. از این رو که علاوه بر عدم تسکین کمردرد، منجر به آسیب های جدی تری شده است. به همین دلیل باید بدانید که دلایلی که در ادامه به آن ها اشاره می شود؛ از جمله شرایط فیزیوتراپی است که بیمار از آن جواب نمی گیرد.

 • برنامه ورزشی ارائه شده شامل تمرینات فعال نباشد. بدین معنا که در برنامه تمرینات عضلانی بسیار کمی ارائه شده است و بیشتر بر تمرینات غیرفعال تمرکز دارد.
 • بیماران درک کامل و درستی از تمرینات ندارند و آن ها را به درستی انجام نمی دهند.
 • بیماران وقت کافی جهت انجام تمرینات صرف نمی کنند. به عبارتی به برنامه ارائه شده پایبند نیستند.
 • بیمارانی که زمان طولانی است که ورزش نمی کنند. این بیماران جهت شروع برنامه درمانی به منظور تسکین کمردرد بهتر است که از انجام تمرینات سبک شروع کرده و سپس تمرینات سنگین انجام دهند.

نتیجه گیری

به طور کلی در این مقاله گفته شد که فیزیوتراپی و ورزش دو رکن اصلی در درمان کمردرد، قبل و بعد از عمل های جراحی هستند. انجام این کار شرایط بدنی بیماران مطلوب می کند. همچنین آن ها را با حفظ روحیه، به انجام امور بیشتری تشویق می کند. در نظر بگیرید که قبل و بعد از عمل جراحی حتما فیزیوتراپی و ورزش را انجام دهید. البته قبل از انجام آن ها مطمئن شوید که منع استفاده از این فعالیت ها را ندارید.

Source: www.spine-health.com

 

دیدگاه خود را بنویسید