کلینیک تخصصی حکیم

  • Info@hakimclinic.org
  • 02122238999 و 02188946643

طرح غربالگری اسکلتی-عضلانی کودکان 4 تا 14 سال

کودکان چهار تا چهارده سال از ساختار اسکلتی- عضلانی بسیار حساس و انعطاف پذیری برخوردار هستند. طرز نشستن، خوابیدن و درس خواندن و حتی بازی کردن کودکان چهار تا چهارده سال می تواند نقش تعیین کننده ای در آینده این کودکان ایفا کند.

لازم است کودکان در این دوران بیش از سایر مراحل زندگی زیر نظر گرفته شوند. رفتار های کودکان در سنین چهار تا چهارده سال می تواند راز های ناگفته ای از دردهای نهفته در ساختار عضلانی- اسکلتی آنها را بازگو کند. اما شما برای یافتن علت این درد ها باید از طرح غربالگری اسکلتی-عضلانی کمک بگیرید.

طرح غربالگری اسکلتی-عضلانی برای کودکان چهار تا چهارده سال می تواند از بسیاری از مشکلات خفیف یا جدی در ساختار اسکلتی- عضلانی آنها پرده بر دارد. بدن کودکان در این سنین با ناهنجاری های به وجود آمده در ساختار اسکلتی-عضلانی انطباق پیدا می کند.  از این رو تنها کودکانی که از درد های شدید رنج می برند، توسط والدین و مربیان شناسایی می شوند.

در حالی که، طرح غربالگری اسکلتی-عضلانی تمام مشکلات کوچک و حاد را شناسایی کرده و به این ترتیب امکان درمان و اصلاح این ناهنجاری ها را در همان سنین کودکی ممکن می کند.

 

ضرورت طرح غربالگری اسکلتی-عضلانی کودکان چهار تا چهارده سال

کودکان چهار تا چهارده سال خود را با انجام طرح غربالگری اسکلتی-عضلانی در امان نگه دارید. والدین می تواند با انجام طرح غربالگری اسکلتی-عضلانی از سلامت کودک دلبند خود ، اطلاع پیدا کرده و اقدامات لازم برای افزایش قوای جسمانی او را در نظر بگیرند.

کودکان چهار تا چهارده سال امروزی با استفاده طولانی مدت از تبلت ها و گوشی های تلفن همراه و نحوه اشتباه مطالعه و نشستن، خود را در معرض ابتلا به مشکلاتی در ساختار اسکلتی و عضلانی قرار می دهند. کودکان در این سنین از استخوان بندی بسیار نرم و انعطاف پذیری برخوردار هستند، از این رو بدن می تواند با مشکلات خفیف و دردهای قابل تحمل کنار آمده و با شرایط تطبیق پیدا کند.

این امر می تواند زنگ خطری برای والدین و مربیان باشد. چرا که در صورتی که مشکلات اسکلتی-عضلانی کودک به موقع شناسایی نشوند می تواند سلامتی کودک در سنین بالاتر به خطر می اندازند. به همین دلیل والدین و مربیان باید با انجام طرح غربالگری اسکلتی-عضلانی از سلامت ساختار اسکلتی و عضلانی فرزند خود اطمینان حاصل کنند.

بسیاری از مشکلات موجود در ساختار اسکلت و عضلات کودکان علائم واضح و مشخصی ندارند. برخی از این مشکلات با زیر  نظر گرفتن کودک شناسایی خواهند شد. چرا که کودکان برای مقابله با درد رفتارها و حرکاتی را از خود بروز خواهند داد. اما در مواردی نیز تشخیص این مشکلات نیاز به تجهیزات و دانش پزشکی خواهد داشت. به همین دلیل شما باید کودک خود را برای انجام طرح غربالگری اسکلتی-عضلانی نزد پزشک ببرید. پزشک با شناسایی و درمان ناهنجاری های احتمالی کیفیت و نحوه  زندگی کودک شما را تغییر خواهد داد.

 

عدم استفاده از طرح غربالگری اسکلتی-عضلانی

در صورتی که مشکلات ناشی از نحوه نادرست نشستن و خوابیدن کودک در سنین کودکی شناسایی و درمان نشود، می تواند زندگی کودک شما را در سنین بالا تر به کلی مختل کند. برخی از مشکلات موجود در ساختار اسکلتی- عضلانی کودکان ناشی از نقص هایی است که از زمان تولد همراه کودک بوده است. از این رو می توان گفت شناسایی این مشکلات بسیار اهمیت دارد.

چرا که مشکلات موجود در ساختار فیزیکی کودک می تواند آینده او را رقم بزند. در حالی که شما می توانید با اقدام به موقع هدیه ی بی نظیر سلامتی را به کودک خود تقدیم کنید.

 

مشکلات شایعی که در طرح غربالگری اسکلتی-عضلانی شناسایی می شوند

در این طرح مشکلات خفیف و حاد موجود در ساختار اسکلتی کودکان به خوبی شناسایی می شود. از این میان می توان به اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات اشاره کرد. از این گذشته صافی کف پا، چرخش ران و سایر ناهنجاری های اسکلتی و عضلانی با انجام طرح غربالگری اسکلتی-عضلانی شناسایی خواهند شد.

بیماری های مادرزادی همچون مشکلات در ستون فقرات و تنگی کانال نخاعی نیز در سنین کودکی قابل شناسایی می باشند. طرح غربالگری اسکلتی-عضلانی با شناسایی این بیماری ها آینده کودک شما را به کلی متحول خواهد کرد. با شناسایی زود هنگام این بیماری ها، اقدامات لازم برای درمان و اصلاح ناهنجاری ها در نظر گرفته می شود.

دیدگاه خود را بنویسید

09022238998
021-22238999
x