کلینیک تخصصی حکیم

  • Info@hakimclinic.org
  • 02122238999 و 02188946643

راه درمان انحراف شست پا چیست؟

درمان انحراف شست پا موضوعی ست که ذهن تمامی افراد را به خود مشغول کرده است. افزایش ابتلا به این عارضه نامطلوب به دلیل سبک زندگی ای است که امروزه افراد در زندگی خود به کار می گیرند. همچنین پا افراد مدت زمان زیادی در طول روز در کفش قرار دارد و این موضوع بر انحراف پا می افزاید.

به احتمال زیاد شما نیز از انحراف شست پا رنج می برید، اما به آن توجه نمی کنید. اگر پاهای شما تغییر شکل داده یا برجستگی در کنار و قاعده انگشتان شست پا مشاهده می کنید، دچار این مشکل شدید. همچنین دردناک بودن و عدم بهبود علائم در کنار بدتر شدن آن نیز نشانه ابتلا به انحراف پا است. اگر درمورد این بیماری و درمان آن نمی دانید، در ادامه با ما همراه باشید.

راه درمان انحراف شست پا چیست؟

انحراف انگشتان پا چیست؟

انحراف انگشت شست پا یا هالکوس والگوس حالتی است که در آن انگشت شست حالت طبیعی و مستقیم خود را از دست داده و به سمت انگشتان دیگر خم می شود. در این عارضه یک برآمدگی در بخش خارجی پا ایجاد شده است.

این عارضه در واقع نشان دهنده عدم تقارن مفصل انگشتی بزرگ یا در برخی موارد، تشکیل استخوان اضافی در این ناحیه است. همین عدم تقارن باعث می شود که انگشت شست پا به سمت دیگر انگشتان خم شود. بهتر است در اسرع وقت و پیش از شدید شدن آن برای درمان انحراف شست پا اقدام کرد.

از مهم ترین علائم این عارضه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • وجود نوعی برآمدگی و تورم در خارج از پایه انگشت شست
  • وجود تورم، قرمزی پوست یا در مواردی درد در اطراف مفصل انگشت شست
  • وجود محدودیت حرکتی در انگشت شست در موارد شدید
  • درد مداوم در موارد شدید

راه درمان انحراف شست پا چیست؟

عوامل ایجاد انحراف شست پا چیست؟

نوع کفشی که می پوشید از دلایل اصلی ایجاد آن است. کفش های بسیار تنگ که در ناحیه شست پا فشار وارد می کنند، باعث می شوند که انگشتان پا در هم جمع شوند. انگشت شست به سمت انگشتان دیگر حرکت کرده و در نتیجه برآمدگی استخوان در پایین و کنار شست پا ایجاد می شود.

کفش های پاشنه بلند نیز عامل اصلی این مشکل بوده و باعث سرعت بخشی به این روند می شوند. هنگام پوشیدن کفش پاشنه بلند، تقریبا تمام وزن بدن روی نوک پا بوده، باعث می شود مفصل شست پا بیش از حد سنگین شده و جمع شود.

ژنتیک عامل دیگری است که می تواند باعث تشدید اثر عوامل بیرونی و محیطی شود. انحراف انگشتان شست پا از دسته بیماری های خانوادگی است. البته اگر به دنبال درمان انحراف شست پا نباشید، می تواند زمینه مشکلات دیگر از جمله پوکی استخوان و آرتریت باشد.

راه درمان انحراف شست پا چیست؟

انحراف  انگشت شست پا با چه مشکلاتی همراه است؟

حالت انگشتان چکشی و انگشتان خمیده معمولا همراه با انحراف شست پا ظاهر می شود. انگشتانی چکشی حالتی است که در آن انگشت دوم، که در حالت عادی بایستی صاف باشند، دچار خمیدگی به سمت بالا می شوند. همچنین انگشتان خمیده یا پنجه ای زمانی که انگشتان کوچک تر پا، دچار خمیدگی و فر خوردگی می شوند.

این مشکلات معمولا با یکدیگر همراه هستند. چرا که دلیل اصلی ایجاد انحراف  انگشت شست، فشاری است که در طول روز به این  انگشت وارد می شود. این فشار وارد شده می تواند موجب مشکلات دیگر مفصلی-زیبایی در پا شود.

وجود این مشکلات علاوه بر تاثیری که بر زیبایی و اعتماد به نفس فرد می گذارد، خرید کفش را نیز برای فرد مشکل می سازد. چرا که به دلیل از دست دادن حالت طبیعی پای فرد، نمی تواند کفش های بسیار باز یا با فرم های نرمال را انتخاب کند.

اگر فرد به سرعت برای درمان انحراف شست پا اقدام نکند و نشانه های اولیه را نادیده بگیرد، نه تنها در معرض خطر بیماری های دیگر قرار دارد، بلکه ممکن است این بیماری به مراحل شدید و پیشرفته برسد و زندگی طبیعی فرد را مختل کند.

در موارد شدید این عارضه، استخوان شست می تواند از انگشت دوم پا عبور کند و روی آن سوار شود. همچنین با ادامه و شدت یافتن آن می تواند موجب بونیونیت یا قوز شست شود، به خصوص در افرادی که دارای پای پهن هستند.

بونیونیت یا بونین نام یک ناهنجاری در مفصل متاتاسوفالانجی پا است. این مفصل محل اتصال انگشت شست یا بزرگ به پا است. بونین زمانی ایجاد می شود که استخوان ها پا حالت غیرطبیعی به خود بگیرند. در گذر زمان و به دلیل فشار وارد شده، انگشت شست به سمت دیگر انگشتان رفته و در نهایت موجب انحراف شست پا می شود.

راه درمان انحراف شست پا چیست؟

چگونه کفش مناسب و استاندارد را انتخاب کنیم؟

دو عامل اصلی در ایجاد این عارضه نامطلوب نقش داشتند؛ ژنتیک و کفش. نمی توان تاثیر ژنتیک را از این بیماری حذف کرد و به آن پرداخت، اما عامل دیگر که می تواند از میزان تاثیر ژنتیک نیز بکاهد یا بر آن بیافزاید، کفشی است که می پوشیم.

در خرید کفش خود دقت کنید که اگر عامل ژنتیکی نیز در شما وجود داشت، بتوانید آن را کنترل یا درمان کنید. سعی کنید کفش های پهن و گرد، با فضای کافی در نوک انگشتان پا که کمترین فشار را به انگشتان وارد می کند را انتخاب کنید. این انتخاب هم در پیشگیری موثر است و هم می تواند درمان انحراف شست پا مناسبی باشد.

یک ترفند که برای تست میزان پهن بودن کفش وجود دارد که در ادامه آن را شرح می دهیم. روی یک تکه مقوا بایستید، سپس اندازه دقیق عرض پای خود را روی آن رسم کنید. این مقوا را داخل کفش های خود قرار دهید و تست کنید که در کدام کفش به راحتی قرار می گیرد. اگر در کفشی جا نشد یا لبه ها آن تا شد، کفش به اندازه کافی پهن نیست و به انگشتانتان فشار وارد می کند.

اگر در طول روز مدت زمان زیادی را پیاده روی نمی کنید یا نمی ایستید، استفاده از صندل ها نیز گزینه خوبی در درمان انحراف شست پا است. صندل ها به دلیل آزاد بودن در ناحیه انگشتان و نچسبیدن به آن ها، کمترین فشار را به انگشتان شما وارد می کند.

راه درمان انحراف شست پا چیست؟

روند درمان انحراف شست پا چگونه است؟

زمانی که برای درمان انحراف شست پای خود به پزشک متخصص مراجعه می کنید، ابتدا از شما درمورد سابقه خانوادگی انحراف شست پا می پرسد که بداند دلیل اصلی آن ژنتیکی است یا عوامل محیطی.

در ادامه روند درمان ارزیابی فیزیکی پا صورت می گیرد، قرمزی، پینه، مقدار انحراف و از این قبیل مسائل، مورد بررسی قرار می گیرند. برای ارزیابی دقیق یک اتوفرم بین انگشتان پا قرار گرفته و آن ها را از یکدیگر جدا می کند. همچنین این پد می تواند برای جلوگیری از پیشرفت بیماری تجویز شود.

در افرادی که دارای محدودیت حرکتی به دلیل این مشکل باشند، پزشک می تواند از برخی حرکات کششی برای بهبود حرکت فرد و ملایم کردن درد آن استفاده کند. همچنین پزشک از یک کفی کفش برای کاهش فشار وارده بر شست افراد استفاده می کند.

در برخی موارد که این انحراف بسیار شدید است و یک توده مفصلی در کنار انگشتان ایجاد شده است، ممکن است حرکت به طور کامل حذف شده و فرد قادر به تکان دادن این انگشت نباشد. در برخی موارد که فرد می تواند هنوز انگشتان خود را حرکت دهد، این حرکت بسیار دردناک بوده و به همین دلیل از تکان دادن شست خود اجتناب می کند. در موارد بسیار شدید و نادر، جراحی هالکوس والگوس به عنوان آخرین تلاش برای درمان به کار گرفته می شود.

نتیجه نهایی

انحراف شست پا از جمله مشکلاتی است تاثیر بسیار زیادی بر زیبایی پای فرد گذاشته و از اعتماد به نفس وی را برای پوشیدن کفش های باز و راحت می کاهد. این تنها یکی از مشکلاتی است که این عارضه برای فرد به همراه دارد.

در صورت عدم اقدام به موقع برای درمان انحراف شست پا، این مشکل می تواند شدت پیدا کند و تاثیر بدی بر سلامت فرد بگذارد. همچنین می تواند حرکات پا را محدود کرده و درد فراوانی را برای فرد به همراه داشته باشد. بهتر است هرچه سریع تر برای درمان این مشکل اقدام کنید.

 

دیدگاه خود را بنویسید

09022238998
021-22238999
x