کلینیک تخصصی حکیم

  • Info@hakimclinic.org
  • 02122238999 و 02188946643

درمان میخچه

میخچه یکی از مشکلات رایج در پا است که در برخی از افراد مشاهده می شود. میخچه ها به صورت برجستگی های سرسخت در پا ایجاد می شوند. این عارضه در اغلب مواقع به دلیل فشار و اصطکاک در پا رخ می دهد. درمان های مختلفی برای این مشکل وجود دارد که هر یک از آن برای هر فرد می تواند مناسب باشد.

با دوش گرفتن و لایه برداری های سطحی تا حدی می توانید میخچه پا را برطرف کنید. اما این روش ها نمی تواند به عنوان یک درمان اصلی و اساسی باشد. جهت درمان میخچه پا ابتدا باید بررسی کنید که چه عواملی سبب ایجاد آن می شود، سپس درمان های مختلفی را برای آن در نظر بگیرید. در ادامه در این خصوص بیشتر برای شما توضیح خواهیم داد.

درمان میخچه

چه عواملی سبب ایجاد میخچه پا می شود؟

همانطور که گفته شد میخچه در پا باعث ایجاد برجستگی ها سرسختی می شود. این مشکل در پا در اغلب مواقع جهت عدم استفاده از کفش نامناسب رخ می دهد. در نتیجه بهتر است قبل از در نظر گرفتن هرگونه درمانی برای این مشکل، علت ایجاد آن را بدانید چرا که باید از عواملی که سبب ایجاد این عارضه می شود، خودداری کنید.

به طور کلی هنگامی که شما از کفش نامناسبی استفاده می کنید، پوست پا به منظور محافظت از پا پوست را سخت تر می کند که در نهایت میخچه ایجاد می شود. این عارضه بسیار شبیه به پینه (callus) است. اما با این تفاوت که میخچه ها دردناک هستند.

خوشبختانه روش های درمانی بسیاری برای درمان میخچه وجود دارد که باید حین درمان از کفش های مناسب استفاده کنید که از ایجاد مجدد آن بر پا خودداری کنید.

درمان میخچه از طریق لایه برداری

همانطور که گفته شد یکی از اصلی ترین دلایلی که سبب ایجاد میخچه می شود، استفاده از کفش های نامناسب است. در نتیجه در حین درمان نباید از کفش های غیراستاندارد استفاده کنید چرا که هیچ درمانی بر آن تاثیر گذار نخواهد بود.

میخچه پا لایه های زیادی از پوست مرده پا است که روی پا ایجاد می شود. با استفاده از راهکار های ساده می توانید این لایه ها و پوست مرده را از پوست پا به آرامی جدا کنید. ابتدا باید پاهای خود را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در آب گرم خیس کنید.

این امر منجر به نرم شدن لایه های اضافی پوست مرده می شود. در مرحله بعدی با استفاده از سنگ پا یا برس پا لایه را به آرامی از پای خود خارج کنید. در برخی از موارد میخچه به قدری نرم می شود که در طی یک مرحله انجام این اقدامات می توانید بخش زیادی از درمان میخچه را انجام دهید.

هنگام لایه برداری این نکته را به یاد داشته باشید که لایه برداری بیش از اندازه آن قسمت از پا سبب تحریک پوست خواهد شد. در واقع هنگامی که بیش از حد پوست پا در آن ناحیه برداشته می شود، لایه زیرین پوست تحریک و حساس خواهد شد. در نهایت ممکن است خطر خونریزی و عفونت در آن قسمت رخ دهد.

استفاده از محصولات بدون نسخه برای درمان میخچه

در اغلب مواقع هنگام ایجاد میخچه نیاز به مراجعه به پزشک نخواهید داشت؛ چرا که با استفاده از درمان های بدون نسخه می توانید درمان میخچه پا را به راحتی انجام دهید. یکی از محصولات تاثیر گذار در بهبود میخچه OTC ها هستند.

استفاده از این محصول سبب می شود که لایه های مرده از سطح میخچه به طور کلی برطرف شوند. محصولات OTC همان اسید سالیسیلیک ها هستند. محصولات بسیاری که اسید سالیسیلیک را در خود جای داده اند که شامل اسکراب ها، لوسیون ها و پماد ها می شوند.

علاوه بر این موارد پدهایی در داروخانه به فروش می رسند که حاوی اسید سالیسیلیک هستند. این پدها در درمان میخچه پا به کار برده می شوند. این مواد کمک می کند که لایه های مرده در سطح میخچه پا به طور کلی برطرف شود.

اما این نکته را به یادداشته باشید که ممکن است برخی از افراد به استفاده از این موارد حساسیت داشته باشند در نتیجه بهتر است قبل از استفاده از آنها با پزشک در خصوص استفاده از آن مشورت داشته باشید. هنگامی که در حین استفاده از این پد یا پماد ها دچار حساسیت هایی مانند سوزش شده اید، بهتر است استفاده از آنها را متوقف کنید.

اگر به اسید سالیسیلیک حساسیت دارید، می توانید به عنوان جایگزین از محصولاتی که حاوی ماده ای مانند آمونیوم لاکتات هستند را امتحان کنید. استفاده از این ماده ها نیز می توانند به نرم شدن و درمان میخچه تاثیر بسزایی داشته باشند.

نکات مهم جهت درمان میخچه و جلوگیری از ایجاد آن

جهت درمان و پیشگیری از میخچه باید به برخی از نکات در این خصوص دقت داشته باشید که در نهایت بتوانید میخچه را بدون مراجعه به پزشک درمان کنید. استفاده از کفش های مناسب که فشاری را به پاهای شما وارد نکند، می تواند تاثیر بسزایی در درمان آن داشته باشد. این توضیحات به این منظور نیست که از کفش ها گشاد استفاده کنید.

در واقع باید از کفشی استفاده کنید که فشاری به پا وارد نکند و هنگام پیاده روی احساس راحتی داشته باشید. همچنین کفی های مختلفی برای کفش وجود دارد که می توانید نوعی از آن را برای جلوگیری از ایجاد میخچه استفاده کنید.

پاهای خود را مرتباً با آب شستشو دهید. این امر سبب می شود که لایه های مرده در پوست پای جدا شوند و در نتیجه میخچه ایجاد شده درمان خواهد شد. ناخن های پای خود را کوتاه نگه دارید زیرا ناخن های بلند سبب فشار آوردن به پا هنگام کفش پوشیدن خواهد شد.

همانطور که گفته شد باید پاهای خود را مرطوب نگه دارید؛ اما باید از مرطوب کننده هایی استفاده کنید که مناسب برای درمان میخچه باشد. استفاده از پدهای الکی به منظور ایجاد رطوبت و تمیز کردن پا به هیچ وجه مناسب نیست چرا که سبب ایجاد خشکی پا در آن ناحیه می شود.

آیا درمان حرفه ای برای میخچه پا وجود دارد؟

درمان های بسیاری برای درمان میخچه وجود دارد که هر یک از آنها برای هر فرد نتیجه مختلفی به همراه دارد. در صورتی که با استفاده از درمان های خانگی میخچه پا درمان نشد، بهتر است با مراجعه به پزشک به صورت حرفه ای تر درمان میخچه را انجام دهید.

یکی از موثرترین درمان که توسط پزشک صورت می گیرد، درمان آن با استفاده از لیزر است. با استفاده از لیزر به طور کلی پوست های مرده آن قسمت را از بین می برند. همراه این درمان ها ممکن است از محصولاتی مانند اسید سالیسیلیک، اوره، نیترات نقره و هیدروکلوئید استفاده کنند.

در نتیجه، جهت درمان میخچه پا روش های مختلفی وجود دارد که بسته به نوع و میزان میخچه هر یک از روش ها برای افراد مختلفی مناسب هستند. به طور مثال اسید سیلیسیک یکی از ماده هایی است که برای درمان میخچه به کاربرده می شود. اما در برخی حساسیت هایی ایجاد می کند. این افراد باید درمان های جایگزین دیگری را در نظر بگیرند.

ابتدا بهتر است با انجام دادن برخی از درمان های خانگی میخچه پا را برطرف کنید. در صورتی که میخچه پا با استفاده از روش های خانگی درمان نشد، باید به پزشک مراجعه کنید که با استفاده از روش های حرفه ای تر درمان میخچه پا را انجام دهند.

Source: www.mayoclinic.org, www.medicalnewstoday.com

دیدگاه خود را بنویسید