کلینیک تخصصی حکیم

 • Info@hakimclinic.org
 • 02122238999 و 02188946643

درمان دیسک گردن

گزینه های درمانی دیسک کمر با توجه به علائم بیمار و شدت کمردرد تنظیم می شوند. درمان دیک کمر برای هر بیمار باید شخصی باشد. برای درمان لازم است که ابتدا درد کاهش یابد و بیمار آرام شود. برای این منظور از داروهای مسکن و شل کننده های عضلانی استفاده می شود. توصیه می شود به شرط آنکه در ابتدا دوره استراحت طولانی مدت نباشد.

دیسک کمر چگونه تشخیص داده می شود؟

از معاینات بالینی و روش های تصویربرداری در تشخیص دیسک کمر استفاده می شود. دیسک کمر با رزونانس مغناطیسی (MRI) ، که یکی از روش های پیشرفته تصویربرداری است  تشخیص داده می شود و میزان دیسک قابل تشخیص است. از  EMG همچنین در مواردی برای تشخیص استفاده می شود. با این وجود ، معاینه بالینی در تشخیص دیسک مهم است.

درمان دیسک گردن

گزینه های درمان دیسک گردن و کمر:

اولین هدف از درمان هر بیمار مبتلا به دیسک گردن و کمر ، کمک به تسکین درد و سایر علائم ناشی از دیسک است. برای دستیابی به این هدف ، برنامه درمانی به طور خاص برای بیمار تعیین می شود. برای این کار ، منبع درد ، شدت درد و علائم خاصی که توسط بیمار به نمایش گذاشته شده است مورد توجه قرار می گیرد.

به طور کلی ، درمان باید با روش های غیر جراحی آغاز شود. به ندرت ممکن است برخی از بیماران نیاز به مداخله جراحی زودهنگام داشته باشند.

گزینه های درمانی غیر جراحی در دیسک گردن و کمر چیست؟

از روش های غیر جراحی برای کاهش درد و ناراحتی در درمان  دیسک گردن و کمر استفاده می شود. روش های استفاده شده برای این منظور می توانند به تنهایی یا به صورت ترکیبی انجام شوند. در حقیقت ، تصور می شود که ترکیبی از روش های مورد استفاده در درمان مفیدتر است. به عنوان مثال ، درمان ها (مانند داروها) که برای کاهش درد در نظر گرفته شده است ، به بیماران کمک می کند که سایر درمان ها (مانند فیزیوتراپی) را بهتر تحمل کنند. در زیر برخی از روش های درمانی غیر جراحی که روی دیسک گردن و کمر استفاده می شود آمده است.

 • دارو درمانی: مسکن و شل کننده های عضلانی.
 • درمان فیزیکی
 • ماساژ
 • تزریق موضعی
 • برنامه های ورزشی

درمان دیسک گردن

چگونه می توان از دیسک کمر و گردن خلاص شد؟

مهم نیست کدام درمان ها را امتحان کنید ، مهم است که دستورالعمل های متخصص خود را از نزدیک دنبال کنید. شما باید وزن خود را نزدیک به ایده آل نگه دارید و از برنامه ورزش و توانبخشی توصیه شده توسط متخصص در خانه پیروی کنید. با استفاده از این برنامه ها می توانید از درد بیشتر در ارتباط با دیسک جلوگیری کنید.

کدام روش ها برای درمان دیسک گردن و کمر مناسب هستند؟

ما یک برنامه درمانی را با توجه به سلامت کلی شما ، بیماری هایی که ممکن است شما داشته باشید ، سطح فعلی فعالیت بدنی ، سبک زندگی و علائم پیشنهاد می کنیم. باید به یاد داشته باشید که ما باید تیمی باشیم که برای درمان درد ناشی ازدیسک و سایر علائم با یکدیگر همکاری می کنیم.

درمان دیسک کمر و شرایط لازم برای جراحی:

جراحی همیشه باید آخرین گزینه برای درمان دیسک کمر باشد ، مگر در موارد خاص. بیمار مبتلا به کمردرد ناگهانی و شدید با MRI تشخیص داده می شود و سریعاً جراحی توصیه می شود. با این حال ، شرایطی که نیاز به عمل جراحی در دیسک کمر دارد عبارتند از:

 • از دست دادن قدرت عضلانی: توجه به این نکته ضروری است که این از دست دادن قدرت در بررسی های انجام شده پی در پی بدتر می شود. به عبارت دیگر ، تنها از دست دادن قدرت نیاز به جراحی ندارد.
 • سندروم کودا اکوینا: به ندرت با علائمی مانند ضعف در تمام عضلات ساق پا و عدم توانایی در ادرار کردن رخ می دهد. این بیماران باید فوراً تحت عمل جراحی قرار بگیرند.
 • اگر علیرغم این همه درمان ، درد بهبود نیابد ، ممکن است بیمار جراحی انجام دهد.

درمان دیسک گردن

کمردرد چیست؟

کمردرد دومین نوع درد متداول در جهان بعد از سردرد است و به دلایل زیادی ممکن است ایجاد شود. هنگامی که درد کمر رخ می دهد ، ابتدا وجود دیسک به ذهن می آید. با این حال ، این اطلاعات صحیح نیست. در حقیقت ، کمردرد ناشی از دیسک ، بخش کوچکی از درد کمر  است.

دلایل کمردرد چیست؟

کمردرد معمولاً به دلایل مکانیکی مانند وضعیت نادرست در حالت ایستادن ، نشستن یا بلند کردن وزنه ایجاد می شود. در نتیجه این حرکات مکرر ، عضلات کمر و رباط ها آسیب می بینند. هنگامی که عضلات کمر و رباط ها آسیب می بینند ، کمردرد ایجاد می شود. می توان علل کمردرد را به شرح زیر ذکر کرد.

 • ناهنجاری های مادرزادی
 • علل تروما (شکستگی نخاع یا تغییر ستون فقرات)
 • دیسک کمر ، اختلالات وضع حمل
 • کمردرد ناشی از کلسیفیکاسیون ستون فقرات کمر
 • پوکی استخوان ، نرم شدن استخوان
 • سرطان (منشاء از جای دیگر یا از خود ستون فقرات)

درمان دیسک گردن

Source: www.habibbostan.com

دیدگاه خود را بنویسید

09022238998
021-22238999
x