کلینیک تخصصی حکیم

  • Info@hakimclinic.org
  • 02122238999 و 02188946643

با ناهنجاری انگشت چنگالی پا آشنا شوید!

پای انسان به دلیل استفاده مداومی از آن، در معرض آسیب و صدمات زیادی قرار دارد. انگشتان پا خصوصا ممکن است که به دلایلی در معرض تغییر شکل باشند. علاوه بر این ها، وجود ناهنجاری های مادرزادی در این ناحیه از بدن نیز احتمال دارد که باعث بروز مشکلات به خصوصی شود.

از جمله این موارد باید به ناهنجاری انگشت چنگالی پا اشاره کرد. این عارضه ممکن است که به صورت مادرزادی وجود داشته باشد یا به مرور زمان و به دلایل فیزیکی ایجاد شود. گذشته از ظاهر نامتناسبی که به دلیل این بیماری در انگشتان ایجاد می شود؛ درد و مشکلات ثانویه در استفاده از کفش نیز مطرح است.

احتمال وجود ارتباط بین این شکل انگشتان و بیماری های زمینه ای نیز نگرانی هایی برای افراد ایجاد می کند.کنترل این بیماری با استفاده از کفش مناسب و قرارگیری انگشتان در حالت صحیح بسیار مرتبط است و زنان به دلیل استفاده از کفش های نوک تیز بیشتر در معرض این مشکل هستند.

جهت درمان این عارضه نیز انتخاب کفش های مناسب و عمل به توصیه های پزشک معالج موثر است؛ اما در مراحل پیشرفته کار به جراحی انگشتان پا نیز خواهد رسید. تشخیص بیماری و نوع مراقبت ها یا جراحی مربوطه توسط پزشک صورت می گیرد.

با ناهنجاری انگشت چنگالی پا آشنا شوید!

بنابراین در ادامه این مطلب به راه های پیشگیری و درمان این عارضه پرداخته و پیرامون آن بررسی بیشتری انجام خواهیم داد. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

از ناهنجاری انگشت چنگالی چه می دانیم؟

برخی اعضای بدن انسان نسبت به سایر بخش ها کاربردی تر بوده و به همین نسبت نیز بیشتر در معرض آسیب، ضربه و نهایتا تغییرشکل قرار دارند. انگشتان پا از جمله این اعضا هستند. تماس مداوم آن ها با کفش و اعمال فشار بر این انگشتان احتمال بروز تغییرات در فرم ظاهری آن ها را دوچندان می کند. ناهنجاری انگشت چنگالی پا از جمله این عوارض است.

این ناهنجاری در اکثر مواقع به دلیل استفاده از کفش های تنگ و نامناسب رخ می دهد؛ اما ممکن است که ریشه های مادرزادی نیز داشته باشد. در هر دو حالت ۴ انگشت کوچکتر پا با این مشکل درگیر می شوند. بزرگترین جلوه این عارضه در انگشتان نامرتب و ظاهر نامناسب آن ها دیده می شود؛ اما درد و مشکلات ناشی از این ناهنجاری معمولا آزار دهنده تر خواهد بود.

عمده ترین دلایل پیدایش ناهنجاری انگشت چنگالی پا چیست؟

این عارضه به دلایل گوناگون بروز می کند که از بین آن ها دو مورد ژنتیک و کفش نامناسب بیش از سایر موارد شاخص هستند.

در نوع مادرزادی شکل انگشتان در پیروی از نقش ارثی که فرد از والدین خود کسب می کند؛ ممکن است که تغییر کند. به این ترتیب فرد با انگشتان خمیده ای مواجه می شود که در به وجود آوردن آن ها نقشی نداشته است؛ اما اصلاح این عارضه و پیشگیری از پیشرفت آن به خود شخص بستگی دارد.

غیر از وراثت عامل مهم در ایجاد ناهنجاری انگشت چنگالی استفاده از کفش نامناسب است. جمع شدن پنجه  انگشتان در بخش جلوی کفش این عارضه را ایجاد می کند یا باعث شدت آن خواهد شد. زنان به دلیل استفاده از کفش های نامناسب با نوک تیز و پاشنه بلند بیشتر در معرض این آسیب قرار دارند.

کفش تنگ و نامناسب با جلوی نوک تیز انگشتان پا را در موقعیت بدی قرار می دهد. در این حالت مفصل انگشتان خمیده شده و به بخش زیرین پا تمایل پیدا می کنند. در صورت ادامه این حالت، خمیدگی مفاصل شدت یافته و تا فرو رفتن کامل انگشتان ادامه پیدا می کند.

با ناهنجاری انگشت چنگالی پا آشنا شوید!

دو بیماری موثر در بروز ناهنجاری انگشت های چنگالی

آرتروز مفاصل انگشتان را تحت تاثیر قرار داده و در آن ها تغییر شکل ایجاد می کند. این روند گاهی تا رسیدن به ناهنجاری انگشت چنگالی پا ادامه دارد. آرتریت روماتوئید، آسیب به مچ پا و در موارد نادر سکته های مغزی را نیز با این بیماری مرتبط می دانند.

دیابت نیز از جمله عوامل ایجاد کننده این عارضه است. در صورتی که ناهنجاری تا ایجاد زخم در انگشتان پا پیشرفت کند؛ موجب بروز دردسرهای بزرگی خواهد شد که ممکن است که تا قطع انگشتان پا نیز ادامه داشته باشد.

راه های تشخیص ناهنجاری انگشت چنگالی پا کدامند؟

جهت اینکه هر انحراف یا کجی انگشت پا با این عارضه اشتباه نشود راه های زیادی وجود دارد. پزشک متخصص در این مورد سوالاتی را مطرح می کند. از جمله در مورد نوع کفشی که فرد استفاده می کند؛ از او سوال خواهد کرد. اینکه نوک کفش تنگ و تیز است یا خیر و نیز سوالاتی در مورد ارتفاع پاشنه کفش و مدتی که در طول شبانه روز از کفش استفاده می شود نیز سوال هایی از شخص بیمار پرسیده می شود.

سوال دیگری که در این مورد از شخص پرسیده خواهد شد؛ در رابطه با سابقه مشکلات در ناحیه انگشتان پا و عدم تعادل در زمان راه رفتن است. زیرا این عارضه علاوه بر درد و آسیب ممکن است که به از بین رفتن تعادل فرد و حتی مشکلاتی در ستون مهره نیز ختم شود.

وجود میخچه یا پینه پا از موارد دیگری است که توجه پزشک را به ناهنجاری چنگالی انگشت پا معطوف می کند.

با ناهنجاری انگشت چنگالی پا آشنا شوید!

ارتباط میزان انعطاف پذیری انگشتان و درمان انگشت پای چنگالی

مراحل مختلف این بیماری و پیشرفت آن در مدت زمان طولانی صورت می گیرد. این مدت با نوع مراقبتی که از انگشتان خود انجام می دهید نیز در ارتباط است.

تا زمانی که انگشتان انعطاف پذیری خود را حفظ کرده اند؛ درمان بیماری به مراتب آسان تر خواهد بود. در این شرایط با انجام برخی از مراقبت ها ممکن است که انگشتان پا به حالت عادی برگردند. اما چنانچه انعطاف پذیری تاحد زیادی از بین رفته و انگشتان پا ثابت شده باشند؛ کار درمان قدری دشوارتر خواهد بود.

در این صورت پزشک شما باید موضوع درمان را جدی تر بررسی کند. جهت انتخاب روش درمان در این مرحله  نیاز به عکس برداری پیش می آید. جریان خون ضعیف نیز ممکن است که بر انعطاف پذیری انگشتان پای شما تاثیر داشته باشد. به طوری که این موضوع جهت تشخیص عارضه ناهنجاری انگشت چنگالی پا بررسی می شود.

آیا درمان انگشت چنگالی پا در خانه ممکن است؟

مراحل مختلف پیشرفت ناهنجاری انگشت چنگالی پا  در منزل قابل کنترل هستند . به این شرط که مشکلات مفصلی را جدی گرفته و زود دست به کار شوید.

جهت این کار و پیشگیری از رسیدن به مرحله جراحی لازم است که مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

  • کفش خود را عوض کنید. استفاده از کفش تنگ که پنجه ها را در خود حبس می کند؛ مضر است و کفش با قوس مناسب، جلو باز و پاشنه کوتاه کاملا مناسب خواهد بود. کفش های سفارشی که جهت رفع این مشکل تهیه می شوند نیز برای این منظور مفید هستند.
  • استفاده از محصولات ضربه گیر بین انگشتان، پشتیبان های قوس پا و کفی طبی گزینه های مناسبی جهت رفع این مشکل هستند.
  • مراقب هرگونه پینه و میخچه پا باشید و آن را در اولین فرصت درمان کنید. اما نسبت به قطع آن ها اقدام نکنید؛ زیرا ممکن است که عفونی و دردسرساز شوند.
  • انگشتان دچار ناهنجاری انگشت چنگالی پا را باندپیچی کرده و آن ها را از یکدیگر جدا نگه دارید. همچنین استفاده از اسلینگ، اسپلینت یا کلاهک انگشت نیز جهت این منظور مفید عمل می کند.
  • از فیزیوتراپیست خود برنامه اعمال کمکی جهت تقویت انگشتان پا را دریافت و آن را اجرا کنید.

با ناهنجاری انگشت چنگالی پا آشنا شوید!

نتیجه

از این مقاله چنین برداشت می شود که ناهنجاری انگشت چنگالی پا از جمله عوارض مفصلی است که به دو نوع مادرزادی و فیزیکی رخ می دهد.

عوامل موثر در ایجاد این عارضه کفش تنگ و نوک تیز، گردش کند جریان خون و غیره است. بیماری هایی همچون دیابت و آرتروز نیز در بروز این ناهنجاری موثر هستند. اما تشخیص بیماری توسط پزشک باید انجام شود و نباید با دیگر مشکلات مفصلی پا اشتباه گرفته شود.

جهت کنترل این مشکل نیز لازم است که نسبت به تعویض کفش و جداسازی انگشتان درگیر با وسایل موجود اقدام شود. ضمن اینکه انجام حرکات تجویز شده توسط فیزیوتراپیست نیز در کاهش عوارض این مشکل بسیار موثر خواهد بود.

Source: www.uofmhealth.org,www. joelfosterdpm.com

دیدگاه خود را بنویسید