کلینیک تخصصی حکیم

  • Info@hakimclinic.org
  • 02122238999 و 02188946643

اهمیت اقدامات پیشگیرانه در راستای سلامت پا

پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. توجه به نکاتی که در سلامت پا تاثیرگذار است به شما کمک خواهد کرد که از ایجاد مشکلات پا جلوگیری شود. در غیر این صورت می بایست پروسه درمانی طولانی را طی کنید تا درمان صورت گیرد.

مهربان بودن با خودتان سبب می شود تا هزینه و زمان زیادی را به دلیل سهل انگاری در سلامت خود از دست ندهید. برای این منظور لازم است تا در ابتدا در مورد اهمیت مراقبت از پاها دلایلی را عنوان کنیم.

اهمیت اقدامات پیشگیرانه در راستای سلامت پا

کیفیت زندگی و تاثیر آن در مراقبت از پاها

از جمله دلایلی که می تواند شما را مجاب به مراقبت از پاها کند، نوع زندگی و کیفیت آن است. بدون حتم در طول شبانه روز فعالیت های بسیاری را با پاهای خود انجام می دهید. رفتن به پیاده روی، خرید، بازار، دید و بازدید، تفریح و غیره از جمله کارهایی است که می بایست پیاده انجام دهید.

در صورتی که از سلامت پا برخوردار نباشید، نمی توانید کیفیت زندگی خود را بالاتر ببرید. زیرا قادر به انجام عملکرد مناسبی نیستید. به همین دلیل تغییر در شیوه زندگی، سبب می شود تا بدون هیچ گونه آسیبی در پاهای خود به فعالیت های متفاوت بپردازید.

ارائه کار مفید در محل کار

بی شک برای ادامه زندگی و تامین مخارج آن باید کار کنید. زمانی که شغل شما ایجاب می کند تا مدت زیادی را روی پاهای خود بایستید، باید از سلامت پا برخوردار باشید. اگر مراقبت های لازم و نکات ایمنی را در مراقبت از پای خود انجام ندهید در مدت زمان کمی کارایی خود را از دست خواهید داد.

دردهایی که در پا وجود دارد در شانه ها و گردن نیز دیده می شود. از طریق ستون فقرات درد را در اندام های دیگر خود نیز حس می کنید. برای این منظور و حفظ سلامت پا می بایست در هر ساعت حداقل یک بار از پاهای خود استفاده کنید. این امر از جمع شدن خون در پاها و آسیب به آنها جلوگیری می کند. بنابراین کارایی، زمان و انرژی شما با مراقبت نکردن از پا از بین می رود.

ورزش های روزانه

تحقیقات بسیاری در زمینه مراقبت از پا انجام شده است. طبق این تحقیقات ثابت شده است فعالیت های بدنی و ورزش های منظم در طول روز تا حدود زیادی در سلامت پا تاثیرگذار است. زمانی که افراد دچار افزایش سن می شوند، دردهای پا را بیشتر حس می کنند.

انجام روزانه ۱۵۰ دقیقه فعالیت های ورزشی تا حدود زیادی کیفیت زندگی و سلامت افراد را بالاتر می برد. فعالیت هایی مانند پیاده روی سریع و دوچرخه سواری مقاومت ماهیچه های پا را بیشتر می کند.

اگر شما دارای پاهای ضعیف و ناسالم باشید این امکان برای شما وجود ندارد تا با انجام ورزش از پاهایتان مراقبت کنید. در این صورت عضلات پا تحلیل می رود و استقامت آن پایین می آید. همچنین دیابت، بیماری های قلبی و عروقی، چاقی و بسیاری از امراض دیگر نیز به وجود می آید.

چگونه بهداشت پا را رعایت کنیم؟

برای اینکه از ایجاد آسیب در پاها جلوگیری شود، نیاز است تا بهداشت پا را رعایت کنید. بهداشت کمک می کند تا سلامت پا ایجاد شود. همچنین از بروز بیماری های پا می کاهد. با انجام مراقبت های بهداشتی زیر، تا حدود زیادی از بروز بیماری های پا نیز جلوگیری می شود.

  • پاهای خود را هر روز چک کنید. این امر سبب می شود تا کبودی، تاول و لک های قرمز مشکوک را در پای خود تشخیص دهید. با درمان زود هنگام از ایجاد خطرات بیشتر در پا جلوگیری می شود.
  • شستشوی روزانه پا سبب می شود تا آلودگی ها و میکروب های موجود در سطح پا از بین برود. ماده شستشوی مناسب با پوست خود را تهیه کنید. بعد از شستشو، پاها را خشک کنید. این امر سبب می شود تا هیچ گونه قارچی نتواند در لابه لای انگشتان شما رشد کند.
  • ناخن های پا را کوتاه کنید. کوتاه کردن ناخن ها باید با دقت انجام شود تا در کناره های انگشت خراش و آسیبی وارد نشود.
  • پینه ها یکی از عواملی هستند که در صورت عدم رعایت بهداشت سلامت پا را تحت تاثیر منفی قرار می دهند. از آنجایی که پینه ها به صورت خشک هستند، ممکن است آنها را با ناخن گیر بگیرید. این کار می تواند تا حدود زیادی میکروب ها و آلودگی ها را به پای شما منتقل کند. برای برطرف کردن آن از پزشک پا کمک بگیرید.
  • جوراب های خود را هر روز عوض کنید. بو گرفتن پا به دلیل عرق کردن آن است. زمانی که پا به مدت طولانی در کفش بماند ممکن است که میکروب ها از کفش جذب جوراب شوند. برای جلوگیری از این امر از جوراب هایی با الیاف طبیعی و نانو استفاده کنید.
  • اضافه وزن به عنوان معضل بزرگی در ایجاد درد پا شناخته می شود. افرادی که دارای وزن زیادی هستند، می بایست بیشتر مراقب پاهای خود باشند. زیرا فشاری که از طریق وزن این افراد به پاها وارد می شود، سلامت پا را تحت تاثیر قرار می دهد. با کاهش وزن مراقبت از پاها را انجام دهید.

اهمیت اقدامات پیشگیرانه در راستای سلامت پا

آبرسانی به پاهای دارای  پوست خشک

مرطوب کردن و آبرسانی به پوست پاها یکی از اقداماتی است که باید به طور مرتب انجام دهید. با گذشت زمان و بالا رفتن سن، پوست پاها خشک و زبر می شود. همچنین عوامل دیگری مانند خشکی هوا می تواند خشکی پوست ایجاد کند. از لوسیون های مرطوب کننده روی نواحی خارجی استفاده کنید تا سلامت پا را در مدت زمان کوتاهی مشاهده کنید.

کفش مناسب و تاثیر آن در مراقبت از پا

از کفش های مناسب با حفره های خالی برای عبور جریان هوا استفاده کنید.  کفش مناسب، سلامت پا را تضمین می کند. کفش های تنگ باعث ایجاد فشار در پاها می شود و کفش های گشاد سبب لغزیدن پا در کفش می شود. این موارد می تواند آسیب به پاها را افزایش دهد. همچنین کیفیت کفش و نحوه تولید آن نیز یکی دیگر از عواملی است که مراقبت از پا را برای شما راحت می کند.

انجام حرکات کششی در عضلات پا

تقویت عضلات پا می تواند از ایجاد درد یا بیماری های دیگر در این ناحیه از بدن جلوگیری کند. هر چقدر شما دارای اندامی ورزیده تر در پاهای خود باشید، امکان ایجاد مشکلات پا کمتر می شود. کسانی که به طور مرتب ورزش نمی کنند و رژیم های غذایی سالمی ندارند، جز افرادی هستند که ناراحتی های پا را زودتر مشاهده می کنند. ورزش یکی از راهکارهای پیشگیرانه از ایجاد درد در پا است.

چرا اقدامات پیشگیرانه را باید در سلامت پا انجام داد؟

برخی از اقدامات، سبب می شود تا از فاجعه جلوگیری شود. ایجاد درد در پا به عوامل مختلفی بستگی دارد. با شناسایی این عوامل تا حدود زیادی می توانید از اتفاقات ناگوار یا بیماری های پا خود را نجات دهید. انجام اقدامات پیشگیرانه به شما کمک می کند تا سلامت پای شما حفظ شود. در این راستا کیفیت زندگی شما بالاتر می رود و بهبودی در وضعیت خود را مشاهده خواهید کرد.

اگر می خواهید تا به بیماری های مزمن دچار نشوید، اقدامات پیشگیرانه را جدی بگیرید. با انجام کلیه توصیه های گفته شده دیگر نگران سلامت پاهای خود نباشید. زیرا در این صورت امکان ایجاد مشکلات پا بسیار کم می شود. سعی کنید تا مراقبت ها را جدید بگیرید تا هرگز بیماری های پا را مشاهده نکنید.

 

Source: www.ipfh.org www.health.harvard.edu

دیدگاه خود را بنویسید

09022238998
021-22238999
x