کلینیک تخصصی حکیم

  • Info@hakimclinic.org
  • 02122238999 و 02188946643

انگشت چکشی پا چه نوع اختلالی است؟

ناهنجاری انگشت پا از جمله عوارضی است که در حالات مختلف رخ داده و به درد، اختلال در تعادل و نهایتا عمل جراحی می انجامد. اختلال انگشت چکشی که موضوع این مطلب است؛ اغلب انگشت دوم پا را تحت تاثیر قرار می دهد. علاوه بر مشکلات ساختاری یا ارثی پا، استفاده از کفش نامناسب نیز از جمله علل بروز این ناهنجاری محسوب می شود.

تا زمانی که انعطاف در انگشت وجود دارد؛ رفع این اختلال آسان تر بوده  و با گزینه های درمانی مختلفی امکان پذیر است. اما با سفتی بیشتر و انحراف آن از محور اصلی ممکن است که جهت درمان به عمل جراحی نیاز داشته باشید.

بررسی زودهنگام علائم این بیماری توسط پزشک باعث می شود که درمان آن آسان تر باشد. جهت تشخیص اینکه آیا عارضه وارد شده اختلال انگشت چکشی پا هست یا خیر؛ در اکثر مواقع از عکسبرداری با اشعه ایکس استفاده می شود.

اختلال انگشت چکشی پا چیست؟

از جمله اختلالات مفصلی انگشتان پا که سبب ایجاد درد و مشکلات حرکتی برای افراد می شود؛ اختلال انگشت چکشی پا بوده که آن را در این مطلب بررسی می کنیم. این عارضه همان طور که از عنوان آن مشخص است؛ انگشت پا را به حالتی شبیه به چکش تبدیل می کند. این ناهنجاری در افرادی که برای مدت طولانی از کفش نامناسب استفاده می کنند؛ نمودار می شود.

بروز حالت چکشی در مفصل پا تعادل فرد را در زمان ایستادن و حرکت از وی سلب می کند. درد شدیدی که در اثر فشار به مفصل انگشت پا وارد می شود؛ آن را از حالت طبیعی خارج کرده و خمیده می کند.

این مشکل خود درد و عدم تعادل در حرکت را به همراه دارد که برای بیمار محدودیت هایی ایجاد می کند. همچنین در صورت عدم رسیدگی به آن احتمال افزایش دامنه بیماری و بروز مشکلات بیشتری نیز وجود دارد که در ادامه ممکن است که فرد را به انجام عمل جراحی وادار کند. بنابراین توصیه می شود که این مشکل در همان مراحل اولیه با انجام مراحل مراقبتی برطرف شود.

علل بروز ناهنجاری انگشت چکشی کدامند؟

علل بروز عارضه چکشی پا مختلف است. از مهم ترین این دلایل این مشکل چند نمونه را در ادامه ذکر می کنیم:

  • وجود نقص ساختاری در ژن افراد ممکن است که عامل این ناهنجاری باشد. چنین ژنی از والدین به ارث رسیده یا با تغییراتی در مسیر طبیعی ژنتیک افراد پدیدار می شود.
  • وجود صافی یا قوس بیش از حد کف پا هر دو عواملی جهت ایجاد اختلال انگشت چکشی پا هستند. به همین دلیل افراد با این خصیصه بیش از سایرین مستعد ابتلا به این ناهنجاری خواهند بود.

استفاده از کفش نامناسب از علل مهم بروز این مشکل است. کفش های تنگ، باریک و انواع نوک تیز در افزایش احتمال بروز این عارضه بسیار موثر خواهند بود. شیوه عمل این کفش ها فشرده کردن انگشتان است که در نهایت باعث تغییر حالت انگشت و چکشی شدن آن می شود. پاشنه بلند در کفش های زنانه نیز از عوامل مهم ابتلا به این ناهنجاری انگشت پا است.

انگشتان پا نسبت به  یکدیگر نوعی تعامل دارند که تعادل فرد را رقم می زند. اختلال در این نوع عملکرد انگشتان پا نیز از عوامل مولد این عارضه و بیماری است.

در این حالت با تحت فشار قرار گرفتن تاندون ها و عدم تعادل عضلانی اختلال انگشت چکشی پا ایجاد یا تشدید می شود.

انگشت چکشی پا چه نوع اختلالی است؟

تاثیر دیابت و آرتروز بر انگشت چکشی

بیماری هایی مانند آرتروز که بر عملکرد تاندون ها و مفاصل تاثیر دارند نیز در ایجاد این بیماری دخالت خواهند داشت.

دیابت نیز از علل بروز اختلال انگشت چکشی پا به شمار می رود. ضمن اینکه افراد مبتلا به این بیماری در صورت داشتن عارضه فوق با مشکلاتی در این بخش و سایر انگشتان روبه رو خواهند شد. از جمله این موارد باید به زخم های خطرناک و مزمنی که در انگشتان پا ایجاد می شود؛ اشاره شود.

کدام بخش از پا بیشتر در معرض این عارضه است؟

هرچند با استفاده از کفش نامناسب فشار بر تمام پا وارد می شود؛ اما بیشترین تاثیر آن بر انگشت دوم است. شست پا نیز از این فشار آسیب می بیند؛ اما عارضه چکشی به طور معمول در انگشت دوم ظاهر می شود. البته بلندی این انگشت در احتمال بالای بروز این مشکل بی تاثیر نیست. زیرا در کفش تنگ یا پاشنه بلند بیشتر از سایر انگشتان تحت فشار است.

این انگشت علاوه بر عارضه چکشی در صورت فشار زیاد منجر به بروز زخم می شود. در بیماران دیابتی این خطر حادتر بوده و ممکن است که مشکلات اساسی ایجاد کند. به طوری که در صورت عدم رسیدگی احتمال دارد که به عمل جراحی و حتی قطع انگشت نیز منجر شود.

انگشت چکشی پا چه نوع اختلالی است؟

تفاوت انگشت چکشی سخت و قابل انعطاف چیست؟

هنگامی که فرد دچار ناهنجاری انگشت چکشی پا می شود؛ در مراحل ابتدایی تنها با انحراف جزئی در انگشت رو به رو است. در این زمان با وسایل مختلف انگشت خود را در حالت صحیح آن قرار می دهد. به عنوان مثال با باندپیچ کردن انگشتان یا استفاده از وسایل ارتوپدی کمکی که انگشتان را از یکدیگر جدا نگه می دارد؛ این عارضه برطرف خواهد شد.

این حالت به انگشت چکشی قابل انعطاف معروف است. دلیل آن نیز وجود قابلیت انعطاف پذیری و نرمی است که انگشتان دارند. این شرایط فرصت مناسبی جهت اصلاح این مشکل و رفع حالت انگشت چکشی پا خواهد بود. بهتر است که بیشترین استفاده از این فرصت صورت گیرد و پیش از سخت شدن مفاصل انگشت چکشی نسبت به رفع این عارضه اقدام شود.

اما به مرور و در صورت عدم اصلاح این ناهنجاری مفصل انگشت مبتلا نرمی و قابلیت انعطاف خود را از دست می دهد. در این حالت فرد قادر به خم کردن انگشت چکشی نبوده و مشکلات زیادی در استفاده از کفش و حفظ تعادل در ایستادن و راه رفتن پیدا دارد. به این حالت انگشت چکشی سخت گفته می شود.

علائم انگشت چکشی

بروز تدریجی ناهنجاری انگشت چکشی با علائمی همراه است که مهم ترین آن ها به شرح هستند:

  • تورم و قرمزی در مفصل انگشت چکشی
  • درد هنگام استفاده از کفش در ناحیه بالای انگشت
  • ایجاد میخچه و پینه در قسمت بالای مفصل انگشت پا
  • درد در ناحیه سینه کف پا و نیز انگشت خمیده

پزشک جهت تشخیص این علائم از فرد مبتلا سوالاتی می پرسد؛ اما در مراحل پیشرفته بیماری و جهت تشخیص روش درمان یا نیاز به عمل جراحی عکس برداری با اشعه ایکس لازم به نظر می رسد.

انگشت چکشی پا چه نوع اختلالی است؟

نتیجه

در این مقاله گفته شد که انگشت چکشی پا عارضه ای مفصلی است که به دلایل مختلف ایجاد می شود. استفاده از کفش تنگ و باریک با سر پنجه تیز،  بیماری های زمینه ای همچون دیابت و آرتروز و نیز نقص ژنتیک ممکن است که این ناهنجاری را پدید آورد. این مشکل در اکثر مواقع برای انگشت دوم پا پیش می آید.

جهت پیشگیری و رفع این عارضه لازم است که در روش خود جهت انتخاب کفش و نیز مراقبت از انگشتان پا تجدید نظر کنیم. به این منظور باید از خرید کفش تنگ و نوک تیز و حتی جلوبسته تاحد امکان صرف نظر شود.

هم چنین در صورت وجود بیماری دیابت از گسترش زخمی که در اثر فشار در انگشت چکشی پدید می آید؛ جلوگیری کنیم. زیرا این گونه زخم ها ممکن است که عفونت تولید کرده و کار را به جراحی و حتی قطع انگشت برساند.

انگشت چکشی پا در دو حالت انعطاف پذیر و سخت رخ می دهد. بهتر است که جهت درمان آن در مرحله انعطاف پذیر اقدام کرده  و با سهل انگاری کار را به نوع سخت و عمل جراحی نکشانیم. در نهایت نیز باید بدانید که جهت تشخیص میزان پیشرفت این عارضه گاهی لازم است که از پا عکس برداری با اشعه ایکس صورت گیرد.

Source: www.assh.org, www.fixbones.com

دیدگاه خود را بنویسید