کلینیک تخصصی حکیم

  • Info@hakimclinic.org
  • 02122238999 و 02188946643

انگشت مصنوعی چیست و چگونه کار می کند؟

برخی از افراد به دلایل مختلفی ممکن است دچار نقص عضو شده و انگشتان دست یا پای خود را از دست داده باشند. همچنین کودکانی هستند که به طور مادرزادی بدون انگشت متولد شده و باید انگشت مصنوعی تهیه کنند. اما کاربرد این انگشت چیست و چگونه عمل می کند؟!

انگشتان مصنوعی، پروتزهای سیلیکونی هستند که توسط پزشکان متناسب با نیاز فرد تولید شده و کارآیی خوبی را نیز دارند. این پروتزها ممکن است برای انگشت شست یا دیگر نواحی دست و پا بوده و به عادی جلوه دادن اندام های بیمار کمک بسزایی می کند.

اگر دچار نقص عضو هستید و به دنبال آن می گردید که اطلاعات کاملی را در زمینه انگشت مصنوعی به دست آورید، توصیه کرده این مقاله را به خوبی مطالعه کنید؛ زیرا قصد داریم اطلاعات جامعی را در اختیارتان قرار دهیم.

انگشت مصنوعی چیست و چگونه کار می کند؟

جایگزین انگشت مصنوعی جای انگشتان طبیعی

انگشت مصنوعی نوعی پروتز بوده و به کمک افرادی آمده است که دچار نقص عضو هستند. پزشکان در تولید این پروتز، رنگ، بافت، شفافیت پوست و فرم ناخن های بیمار را در نظر گرفته و مطابق با آن انگشتان مصنوعی را طراحی می کنند که ظاهری شبیه به دستان طبیعی شما داشته باشد. برخی از افراد به دلایل زیر دچار نقص عضو هستند:

  •     اختلالات مادرزادی از بدو تولد مانند عدم رشد انگشتان؛
  •     قطع انگشتان به دلیل بیماری هایی همچون دیابت، سرطان و تومور؛
  •     قطع عضو به دلیل حادثه در محل کار یا سوختگی و دیگر موارد مشابه.

امروزه با پیشرفتی که دنیای پزشکی و علم کرده، دیگر به خاطر قطع عضو نیازی به ناراحتی و گوشه گیری نیست. با پروتز انگشتان دست، اعتماد به نفس خود را باز یافته و به محل کارتان برگردید. اما این پروتز چگونه به دست متصل شده و کارآیی دارد؟

اتصال پروتز یا انگشت مصنوعی به دست

اغلب این انگشتان سیلیکونی با استفاده از یک دستگاه مکش به مچ دست و دیگر قسمت های مربوطه متصل شده و این اتصال به گونه ای است که در جای خود باقی می ماند و فرد نگرانی بابت جدا شدن انگشتان مصنوعی خود ندارد.

در برخی از موارد نیز، انگشت مصنوعی به گونه ای طراحی شده که شبیه به دستکش است. در واقع فرد با کشیدن آن روی دست خود، انگشت از دست رفته را شبیه سازی کرده و به راحتی فعالیت های گذشته را انجام می دهد.

به طور کلی در پی یک عمل جراحی، انگشتان مصنوعی به دست بیمار اتصال می یابد و پس از آن هیچگونه تفاوتی با دست سالم فرد مشخص نشده و اندامی جدید برای بیمار بازسازی می شود.

انگشت مصنوعی چیست و چگونه کار می کند؟

عملکرد انگشت مصنوعی

با توجه به نیاز بیمار، فرم انگشتان دست، رنگ پوست، جنسیت فرد و دیگر فاکتورهای مربوطه، انگشت یا انگشتان مصنوعی برای بیمار با جنس سیلیکونی طراحی می شود. این طراحی به گونه ای بوده که عملکرد تقریبا مشابه دست طبیعی بیمار است و فرد را دچار دردسر نمی کند.

در پروتز انگشت، قدرت باز و بسته کردن دست، طول انگشتان طبیعی دست و نیروی نیشگون گرفتن را در نظر می گیرند که عملکرد خوبی را برای بیمار دارد. همچنین افرادی که دست خود را از مچ از دست داده اند، با استفاده از یک پروتز دستکش مانند، دوباره قدرت خود را به دست آورده و قادر به انجام کارهای روزمره بدون نیاز به کمک از دیگران هستند.

با استفاده از دست مصنوعی خود، تمامی کارها از جمله نوشتن، حمل وسیله و لباس پوشیدن را به تنهایی انجام داده و دیگر نیازی به حضور کسی ندارید. دست شبیه سازی شده مانند اندام طبیعی شما بوده و تفاوتی با آن ندارد.

طراحی انگشت مصنوعی

به طور کلی طراحی و نصب پروتز دست کار دردناکی نبوده و نیازی به نگرانی نیست. اغلب با توجه به نیاز بیمار، انگشتان به طور سفارشی طراحی و تولید می شود. برای طراحی پروتز مصنوعی بررسی مراحل زیر نیاز است:

  •     تولید دست هر بیمار با موادی نرم و قابل انعطاف؛
  •     ایجاد یک پروتز ابتدایی برای ارزشیابی کارآیی دست بیمار و تست آن؛
  •     ساخت یک قالب بادوام و مقاوم شبیه به دست و مانند مجسمه؛
  •     تولید نهایی پروتز مصنوعی از روی تمامی ارزشیابی های ابتدایی.

با توجه به رنگ پوست و فرم ناخن، انگشت مصنوعی تولید شده و حتی کک و مک های بدن بیمار نیز روی آن شبیه سازی می شود. در نهایت با اطلاعات کاملی که پزشک مربوطه از نحوه نگهداری و رسیدگی به دست مصنوعی به شما آموزش می دهند، انگشت به مچ شما متصل شده و کار تمام است.

انگشت مصنوعی چیست و چگونه کار می کند؟

آیا انگشت مصنوعی مانند انگشتان طبیعی قادر به رنگ پذیری لاک ناخن است؟

از دست دادن انگشتان دست برای خانم ها بسیار آزاردهنده است. البته این موضوع برای تمامی افراد ناراحت کننده بوده و مشکلاتی را به همراه دارد. سوال بسیاری از خانم ها این است که آیا در چنین وضعیتی قادر به لاک زدن به ناخن های خود هستند یا خیر؟ جواب مثبت است اما بهتر است لاک های سفارشی را تهیه کرده و برای پاک کردن آن ها، از پاک کننده های غیر آسیتونی استفاده کنید. توصیه می شود از به کار بردن لاک ژل خودداری کرده؛ زیرا امکان دارد با پروتز شما دچار اختلال شود.

روی ناخن های خود لاک بزنید و از زیورآلات استفاده کنید. با این کار اعتماد به نفس شما بازگشته و آماده حضور در میان جامعه هستید.

در انتخاب پزشک و کلینیک حساسیت به خرج دهید!

برای درمان خود، پزشکی را انتخاب کرده که اولویت آن سلامتی شما باشد! اگر تصمیم دارید که انگشت مصنوعی تهیه کنید، پیش از آن با یک پزشک متخصص مشورت کرده و ارزیابی های لازم را انجام دهید. تمام نیازها و خواسته های خود را با پزشک در میان گذاشته و آسیب هایی را که به دلیل نقص عضو دیده اید، بگویید.

بسیاری از افراد به دلیل نقص عضو، داروهایی را مصرف کرده که باید به پزشک اطلاع دهند. همچنین برخی از افراد اعتماد به نفس خود را از داده و گوشه گیر شده اند. این بیماران باید در طی چند جلسه روان درمانی مشکلات خود را بیان کرده و در پی رفع آن باشند.

انگشت مصنوعی چیست و چگونه کار می کند؟

سخن آخر

برخی از افراد به دلایل مختلفی از جمله حادثه، تصادف، دیابت، سرطان، سوختگی و حوادث موجود در محل کار دچار نقص عضو شده و انگشتان دست خود را از دست داده اند. همچنین برخی به طور مادرزادی بدون انگشت بوده و در پی درمان آن هستند.

در این مقاله سعی کردیم به معرفی کامل انگشت مصنوعی پرداخته و اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم. پزشکان در تولید پروتز دست، تمامی نکات مربوطه از جمله رنگ پوست، کک و مک، جنسیت بیمار، فرم ناخن و دیگر موارد مشابه را در نظر گرفته و پروتزی را تولید می کنند که شبیه به دست طبیعی بیمار باشد.

با استفاده از این پروتز به راحتی قادر به انجام تمام فعالیت های روزانه خود از جمله ورزش، پوسیدن لباس و فعالیت های کاری خود هستید و نیازی به کمک فرد دیگری ندارید. همچنین اعتماد به نفس شما تقویت شده و توانایی حضور در میان دیگر افراد جامعه را دارید.

توصیه می کنیم پیش از اقدام به پروتز دست، با یک پزشک متخصص مشورت کرده و نیازهای خود را با آن در میان بگذارید که بهترین نتیجه را بگیرید.

 Source: www.medicalartresources.com

دیدگاه خود را بنویسید

09022238998
021-22238999
x