کلینیک تخصصی حکیم

  • Info@hakimclinic.org
  • 02122238999 و 02188946643

انواع پنجه های کربنی

خوشبختانه با به کارگیری علوم تخصصی مهندسی و پزشکی در ساخت انواع پروتز پیشرفت های قابل توجهی حاصل شده است. پروتزها با توجه به نیاز فرد و آسیبی که به او وارد شده است، توسط پزشک انتخاب می شوند. پروتزهای زیر زانو که دارای پنجه های کربنی هستند، امروزه به صورت گسترده در افراد دارای قطع عضو در ناحیه پا مورد استفاده قرار می گیرند. پنجه های کربنی شامل انواع مختلف می شوند. ما در این مقاله به معرفی انواع مختلف پنجه های کربنی و ویژگی های آنها می پردازیم.

انواع پنجه های کربنی

مزایای انواع پنجه های کربنی

استفاده از فیبر کربنی در ساختار پنجه های کربنی سبب مزایای شگفت انگیز پروتزهای دارای پنجه های کربنی شده است. وزن سبک و ایده آل، مقاومت کششی بالا، مقاومت در برابر حرارت و غیر مشتعل بودن، مقاومت در برابر آب، مقاومت در برابر مواد شیمیایی و شوینده، توزیع متعادل وزن کاربر، جذب انرژی و جلوگیری از خستگی افراد از مزایای چشم گیر پروتزهای زیر زانوی با پنجه های کربنی است.

امکان راه رفتن طبیعی با حفظ تعادل حداکثری، سبب احساس اعتماد به نفس در فرد معلول یا دارای نقص عضو می شود. استقبال بی نظیر ورزشکاران در رشته های مختلف از جمله دو میدانی و شنا از پروتزهای دارای پنجه های کربنی گویای ویژگی های منحصر به فرد این عضو مصنوعی است.

پنجه کربنی پارس فلکس اورجینال

پنجه کربنی با نام تجاری پارس فلکس اورجینال با استفاده از کامپوزیت الیاف کربن بر اساس فنآوری های روز دنیا ساخته شده است. در این نوع پنجه های کربنی از مرغوب ترین و با کیفیت ترین مواد اولیه وارد شده از اروپا به کار رفته است

وزن سبک این محصول همانند سایر اندام های مصنوعی تولید شده با فیبر کربنی مطلوب کاربران است. علاوه بر این فرم ظریف بسیار ظریف آن موجب شده که نصب آن آسان باشد و به سادگی داخل پوشش مخصوص خود قرار گیرد.

افراد با وزن های مختلف امکان استفاده از این نوع پنجه های کربنی را دارند. تناسب وزن کاربر با نوع پنجه کربنی بسیار مهم است. پنجه کربنی که کاربر با وزن ۸۰ کیلوگرم از آن استفاده می کند با پنجه کربنی مورد استفاده برای کاربر ۹۰ کیلوگرمی متفاوت است.

با توجه به طراحی خاص پنجه و پاشنه فنری کربنی این محصول، راه رفتن بدون کفش نیز برای فرد امکان پذیر است. نکته جالب تر اینکه حتی فرد این امکان را دارد که از کفش های با پاشنه های مختلف نیز بر ای راه رفتن استفاده کند.

انواع پنجه های کربنی

پنجه کربنی پارس فلکس ال پی

با توجه به اینکه پنجه های کربنی پارس فلکس سازگاری بسیار بالایی با آناتومی انسان حین راه رفتن دارند، راه رفتن با استفاده از این محصولات بسیار طبیعی است. علاوه بر این هنگام راه رفتن کاربر، نیروی عکس العمل زمین در سراسر پا پخش شده و کنترل بسیار بالایی برای فرد فراهم می کند و همین موضوع باعث احساس رضایت در کاربران می شود.

پنجه کربنی پارس فکلس ال پی برای افراد با وزن های ۴۴ الی ۱۳۰ کیلوگرم طراحی شده است. بنابراین افراد در این بازه وزنی در صورت نیاز می توانند از مزایای پروتزهای زیر زانو، بالای زانو یا مچ پا که دارای پنجه های کربنی پارس فلکس ال پی است، بهره مند شوند.

انواع پنجه های کربنی

پنجه کربنی پارس فلکس سایم

پنجه کربنی پارس فلکس سایم از دیگر انواع پنجه کربنی است که فرد در صورت استفاده از آن حتی بدون استفاده از کفش نیز امکان راه رفتن با آن را دارد. معلولان یا افراد دچار نقص عضو با وزن های ۴۴ الی ۱۳۰ کیلوگرم امکان استفاده از پنجه کربنی پارس فلکس سایم را دارند.

برای نصب پنجه کربنی پارس فلکس سایم سه آداپتور مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. نکته مهمی که سبب سهولت راه رفتن با استفاده از پنجه کربنی پارس فلکس سایم می شود این است که هنگام استفاده انرژی در سراسر عضو مصنوعی پراکنده شده و نیروی عکس العمل نیز در سراسر آن پخش می شود.

انواع پنجه های کربنی

پنجه کربنی پارس فلکس اسپرت

پنجه کربنی پارس فلکس با دارا بودن یک تیغه J شکل از جنس کامپوزیت الیاف کربن/ اپوکسی خاصیت فنری بالایی دارد که این ویژگی آن را برای انجام فعالیت های ورزشی مناسب می کند. این نوع پنجه های کربنی برای انجام فعالیت های روزمره طراحی نشده اند و در انجام ورزش هایی از قبیل ورزش دو میدانی مورد استفاده قرار می گیرند.

طول بلند و سطح تخت پنجه به دونده کمک می کند که هنگام دویدن ضمن حفظ تعادل، انرژی قابل ملاحظه ای را در پنجه ذخیره کرده و حین جدا شدن از سطح زمین آن را به منظور افزایش سرعت استفاده کند. ورزشکاران با وزن ها ۶۰ الی ۱۳۰ کیلوگرم از پروتزهای با این نوع پنجه های کربنی استفاده می کنند.

انواع پنجه های کربنی

پنجه کربنی پارس فلکس داینا

پنجه کربنی پارس فلکس داینا از دیگر انواع پنجه های کربنی است که همانند سایر محصولات تولید شده با فیبر کربن مزایای بسیار زیادی دارد.

ویژگی منحصر به فرد پنجه کربنی پارس فلکس داینا که آن را از سایر محصولات متمایز می کند، طراحی ظاهر آن است. پنجه کربنی پارس فلکس داینا از تیغه ای از جنس الیاف کربنی تشکیل شده که در پوشش توپی از جنس پلی اورتان قرار دارد.

انواع پنجه های کربنی

افرادی که از انواع پنجه های کربنی پارس فلکس استفاده می کنند

پنجه های کربنی از جدیدترین محصولات تولید شده در دنیای پروتز هستند که قادر به ایجاد تحولی چشم گیر در دنیای افراد دچار نقص عضو معلولان بوده است. با توجه به ویژگی های منحصر به فردی که پنجه های کربنی پارس فلکس ساخته شده با فیبر کربن دارند، طیف وسیعی از کاربران از این محصولات استفاده می کنند:

  • افراد در محدوده وزنی ۴۴ الی ۱۳۰ کیلوگرم امکان استفاده ازانواع پنجه های کربنی پارس فلکس بر حسب نیاز خود را دارند؛
  • افراد دارای قطع عضو در ناحیه زیر زانو؛
  • افراد دارای قطع عضو در ناحیه بالای زانو؛
  • کاربرانی که ترجیح می دهند با پاهای برهنه و بدون کفش راه بروند؛
  • کاربرانی که با وجود نقص عضو می خواهند با طبیعی ترین حالت ممکن راه بروند؛
  • افراد با تمام سطوح فعالیت از قبیل کم یا زیاد و حتی ورزشکاران حرفه ای با استفاده از پنجه های کربنی پارس فلکس به زندگی و فعالیت های روزمره خود می پردازند.

کلام پایانی

با توجه به محصولات تولید شده در دنیای پروتز امروزه زندگی معلولان دارای نقص عضو تحول چشمگیری پیدا کرده است. افراد با استفاده از این محصولات قادر به انجام تمام فعالیت های حتی ورزش های مختلف هستند.

حضور معلولان با پروتزهای مصنوعی از قبیل پروتزهای دارای پنجه های کربنی در میادین بزرگ ورزشی از قبیل مسابقات جهانی و المپیک امید رادر افراد معلول زنده کرده است. استفاده از فیبر کربنی در پروتزهای مربوط به زیر زانو، بالای زانو و مچ پا باعث ویژگی های منحصر به فردی دراین محصولات شده است.

امروزه انواع پنجه های کربنی از قبیل پنجه کربنی پارس فلکس اورجینال، پنجه کربنی پارس فلکس ال پی، پنجه کربنی پارس فلکس سایم، پنجه کربنی پارس فلکس اسپرت و پنجه کربنی پارس فلکس داینا برخی انواع پنجه های کربنی هستند که در این نوشتار به بررسی آنها پرداختیم.

دیدگاه خود را بنویسید

09022238998
021-22238999
x