کلینیک تخصصی حکیم

  • Info@hakimclinic.org
  • 02122238999 و 02188946643

انحراف کف پا در کودکان، علل و درمان

یکی از بزرگترین مشکلاتی که ممکن است، در سنین کم ایجاد شود، انحراف کف پا در کودکان است. این معضل و ناهنجاری ممکن است، روی نواحی متفاوتی از پا مانند استخوان ها، تاندون ها، رباط ها و ماهیچه ها تاثیر گذار باشد. در واقع این قسمت از پاها سبب می شوند تا کودکان به راحتی روی زمین بایستند و در جای خود بدون هیچ گونه تکانی ثابت شوند.

عوامل متعدد خارجی و برخی از بیمارهای دیگر وضعیت پا را از حالت طبیعی خود خارج می سازند. یکی از مشکلاتی که ممکن است، از بدو تولد در پاها ایجاد شود، انحراف کف پا در کودکان است. کف همه پاها دارای انحناهایی است که به مرور زمان ایجاد می شوند تا در بیشتر مواقع هیچ گونه آسیبی را به افراد وارد نمی کنند.

با این حال این مشکل در کودکان ممکن است، در نوع بسیار پیشرفته تر آن ایجاد شود که در این صورت باید هر چه زودتر درمان را شروع کرد. این ناهنجاری ها را به نام پاکاوس، ائتلاف تارسال، انحنای کف پا و بونیون نوجوان می شناسند. این مشکلات ممکن است، به دلایل متفاوتی در پای کودکان ایجاد شوند که در این مقاله قصد داریم تا دلایل ایجاد آنها را توضیح دهیم و انواع آنها را بررسی کنیم.

انحراف کف پا در کودکان، علل و درمان

انحراف کف پا در کودکان چگونه ایجاد می شود؟

ناهنجاری های موجود در کف پا به دلیل قرارگیری اشتباه استخوان ها در پا رخ می دهد که ممکن است از بدو تولد ایجاد شود یا در اثر عوامل متعدد خارجی و به مرور زمان انحرافات کف پا را به وجود آورد. یکی از عواملی که منجر به ایجاد این مشکلات در کودکان می شود، پوشش کفش های تنگ است که نقش بسیار مهمی در این زمینه بر عهده دارد.

عوامل دیگری نظیر: ایجاد صدمه به استخوان پا، وجود التهاب در مفاصل پا، اضافه وزن، بیماری های متفاوتی مانند استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید، روماتیسم مفصلی و برخی از بیماری های مغزی نیز ممکن است، سبب ایجاد انحراف کف پا در کودکان شوند.

ژن یکی از مهمترین عواملی است که سبب تغییر در ساختار استخوان ها و مفاصل پا در کودکان می شود و نقش مهمی در ایجاد این عارضه بر عهده دارد؛ به دلیل اینکه بعضی از کودکان دارای ساختار  و اسکلت ضعیف هستند؛ بنابراین در زمان ایستادن، اسکلت پشت پای آنها این امکان را ندارد تا وزن کودک را تحمل کند و به درستی در جای خود قرار گیرد؛ در این صورت ممکن است، کف پای کودکان تغییر شکل دهد.

در برخی از مواقع این تغییر شکل مشکلی را برای آنها ایجاد نمی کند و ممکن است، با رشد استخوان های پا و مفاصل به خودی خود برطرف شود؛ اما در موارد حادتر که این ناهنجاری ها سبب ایجاد درد با تغییر در نحوه راه رفتن کودکان می شوند، باید حتما درمان های زود هنگام را شروع کرد.

انحراف کف پا در کودکان، علل و درمان

انحراف کف پا در کودکان چه پیامدهایی را به دنبال دارد؟

این ناهنجاری ها همانطور که گفته شد، ممکن است در برخی از مواقع طبیعی باشد که در این صورت نیازی به درمان نیست. در مواردی که این مشکلات سبب ایجاد درد در پا یا تغییر در راه رفتن افراد شوند، در صورتی که درمان انجام نشود، پوست پا به مرور زمان ضخیم شده که این امر مشکلاتی نظیر زخم های فشار و کالوس را ایجاد می کند.

همچنین قرارگیری یک استخوان پا در موقعیت اشتباه ممکن است، به نواحی دیگر آن فشار وارد کرده و در آنها تغییرات ناهنجاری را ایجاد کند؛ در این صورت در اثر فشارهای زیاد روی مفاصل ممکن است، تاندون ها و عضلات پا پاره شود که این امر منجر به ایجاد آرتروز می شود.

از آنجایی که پا ارتباط مستقیمی با ستون فقرات و سایر قسمت های بدن دارد، در نتیجه در اثر ایجاد آرتروز مشکلاتی نظیر: درد در زانوها، باسن، کمر و سر نیز به مرور زمان ایجاد می شود، با این حال در بیشتر مواقع انحراف پا در کودکان هیچ مشکلی را به وجود نمی آورد و اغلب این ناهنجاری ها به مرور زمان و در سنین نوجوانی به خودی خود برطرف می شوند.

انحراف کف پا در کودکان دارای چه انواعی است؟

ناهنجاری و انحراف در کف پای کودکان به یک شکل بروز نمی دهد و دارای انواع متفاوتی است؛ به همین دلیل اکثر کودکانی که از نظر استخوان بندی ضعیف هستند، ممکن است به انواع متفاوتی از انحرافات کف پا دچار شوند. مراجعه به پزشک کمک می کند تا نوع این ناهنجاری ها مشخص شود و درمان ها به راحتی صورت گیرد.

جهت آشنایی بیشتر با این ناهنجاری ها در ادامه این مقاله برخی از انواع انحراف کف پا در کودکان را بررسی می کنیم.

انحراف کف پا در کودکان، علل و درمان

انحراف Splay Foot

در این نوع انحراف کف پا، استخوان های متاتارس رشد می کنند و تقریبا تا انتهای جلوی پا گسترده می شوند؛ این امر سبب می شود تا فشار بیشتری روی استخوان های میانی پا وارد شود که معمولا درد را به همراه دارد و به مرور زمان ضخامت بیشتر پوست و کالوس را ایجاد می کنند.

کسانی که دارای اسپلایفیت هستند، به مرور زمان ممکن است، به عارضه بونیون نیز دچار شوند. در این صورت استخوان متاتارس به سمت پای دیگر کشیده می شود و انگشتان پا نیز با فاصله از یکدیگر قرار می گیرند.

کف صاف یا قوس افتاده

کودکانی که دارای کف پای صاف و افتاده هستند؛ در واقع قوس توخالی کف پای آنها صاف تر از بقیه کودکان است؛ در این صورت در زمان راه رفتن یا ایستادن کل پا روی سطح مد نظر قرار می گیرد. این نوع انحراف کف پا در کودکان ممکن است، در کودکی عارضه ای را ایجاد نکند ولی در سنین بزرگسالی و با افزایش سن، عوارض آن خود را نشان می دهند؛ البته این معضل به مرور زمان ایجاد می شود و بسیار کم اتفاق می افتد که در زمان تولد کودکان با این ناهنجاری متولد شوند. این مشکل ممکن است، به دلایل زیر رخ دهد.

  • ضعف عضلات پا
  • ایجاد فشارهای غیر طبیعی در پا
  • پوشش کفش های نامناسب
  • التهاب مفاصل

کف پای قوس دار

یکی دیگر از انواع انحراف  کف پا در کودکان به نام کف پای قوس دار نامیده می شود. این ناهنجاری همانطور که از اسم آن مشخص است، قوس غیر متعارف و بسیار بالایی را در پا ایجاد می کند که از حالت طبیعی خود خارج است.

این امر سبب می شود تا پاشنه پا وزن بیشتری را تحمل کند؛ در نتیجه درد بسیاری به پا وارد شده که به مرور زمان سبب ایجاد کالوس یا ضخامت پوست می شود. این ناهنجاری در بیشتر مواقع به دلیل مشکلات عصبی در کف پا رخ می دهد که در صورت عدم درمان به مچ پا و انگشتان آن صدمات بسیاری را وارد می کند.

انحراف کف پا در کودکان، علل و درمان

انحراف کف پا در کودکان چه درمان هایی دارد؟

درمان ناهنجاری ها و انحراف کف پا در کودکان با بزرگسالان متفاوت است و امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی در علم پزشکی و راهکارهای جدید درمان، متخصصان ارتوپدی کودک، با استفاده از تکنیک های عملی و غیر عملی به درمان این مشکلات کمک بسیاری می کنند.

امروزه استفاده از دستگاه های فیزیوتراپی کمک بسیاری به حل انحرافات موجود در پای کودکان می کند. در صورت وجود انحراف استخوان در پا به صورت عملی این معضل و ناهنجاری از بین می رود؛ برای این منظور پزشک برنامه درمانی منظمی را برای کودکان در نظر می گیرد تا بر اساس آن تمرینات فیزیوتراپی را انجام دهند.

استفاده از کفش های طبی نیز یکی دیگر از راه هایی است که انحرافات جزئی کف پای کودکان را به راحتی درمان می کند. این کفش ها دارای استانداردهای پزشکی هستند و استفاده از آن ها آنها به کودکان کمک می کند تا استخوان پای آنها فرم مناسبی را به خود بگیرد.

به عنوان نتیجه می گوییم که انحراف کف پا در کودکان در برخی از مواقع به صورت ژنتیکی و در برخی دیگر به دلیل عوامل خارجی مانند: استفاده از کفش نامناسب، ایجاد صدمه به پا و برخی از بیماری های مربوط به مفاصل پا رخ می دهد.

مشکلات و انحرافات کف پا در بیشتر مواقع به خودی خود حل می شوند و در برخی دیگر باید از طریق مراجعه به متخصص ارتوپد و انجام فیزیوتراپی برطرف شوند؛ بنابراین اطلاع از نوع انحراف کف پا در کودکان به پزشک کمک بسیاری در درمان می کند.

Source: www.ncbi.nlm.nih.gov, www.hss.edu

دیدگاه خود را بنویسید