کلینیک تخصصی حکیم

 • Info@hakimclinic.org
 • 02122238999 و 02188946643

انحراف شست پا (هالوکس والگوس)

استفاده از کفش پاشنه بلند و زیبا که گاهی از استاندارد مناسبی نیز برخوردار نیست؛ متاسفانه برای خیلی از خانم‌ها به یکی از ملاک های شیک پوشی تبدیل شده است. غافل از اینکه پوشش نامناسب پا و برخی عوامل جانبی، ممکن است شکل پنجه پا را در دراز مدت تغییر دهد و زمینه ساز مشکلات فراوانی باشد که تا آخر عمر زندگی شخص را تحت شعاع قرار خواهد داد.

هالولکس والگوس یا انحراف شست پا اختلالی مرتبط به انگشتان پا است که بسیاری از افراد جامعه با آن درگیر هستند. اگر خود یا اطرافیان شما دچار این مشکل هستند یا اینکه به استفاده از کفش های نامناسب و تنگ علاقه زیادی دارید و از طبعات آن اطلاعی ندارید؛ مطالعه این نوشته به شما پیشنهاد می شود.

انحراف شست پا (هالوکس والگوس) چیست؟

انحراف شست پا شایع ترین تغییر شکل پنجه پا است. 23% از افراد بین ۱۸ تا ۶۵ سال و 35% از افراد بالای ۶۵ سال دارای هالوکس والگوس هستند. در این شرایط، انگشت بزرگ پا از طراز خود خارج می شود و به سمت انگشتان داخلی حرکت می کند. در افراد مبتلا به هالوکس والگوس مفصل پا به شدت ملتهب، متورم و دردناک است و به کفش فشار می آورد.

در این ناهنجاری، به دلیل انحراف انگشت بزرگ به سمت داخل پا، تاندون شست پا دیگر موازی و مستقیم قرار نمی گیرد. در عوض، هر روز این انحراف از حالت نرمال، بیشتر و بیشتر می شود. این بیرون‌زدگیِ دردناک و در حال رشد در مفصلی در پا به نام متاتارس رخ می دهد.

انحراف شست پا (هالوکس والگوس)

نحوه تشخیص

ایجاد یک توپ قرمز و ملتهب در مفصل متاتارسِ پنجه پا.

انعطاف پذیری انگشت شست کم می شود و سفت شدگی آن مشهود خواهد شد.

تغییر شکل در پنجه یا خم شدگی شست پا به سمت داخل.

در صورت مشاهده این علائم در پنجه پا، بدون شک انگشت شست پا در حال انحراف است و اگر مراقبت های لازم انجام نشود؛ پیشرفت خواهد کرد.

انحراف شست پا یک مشکل زیبایی است یا پزشکی؟

حقیقت این است که انحراف شست پا، حداقل در اوایل شروع آن دردناک نیست. در ابتدا افراد آن را یک مشکل در زیبایی قلمداد می کنند که در هنگام استفاده از کفش‌های بنددار و باز خود را نشان می دهد. هالوکس والگوس در زندگی روزمره و عادی اختلالی ایجاد نمی کند؛ اما در مراحل پیشرفته، درد و التهاب ناشی از آن برای اشخاص غیر قابل تحمل خواهد شد.

با توجه به خطر عمومی پزشکی و محدودیت های پس از عمل در زندگی روزمره و دوره نقاهت، منطقی نیست که تنها به دلیل زیبایی اقدام به جراحی انحراف شست پا شود. با این حال، تعداد زیادی از افراد تنها جهت زیبایی دست به این عمل جراحی می زنند. در جراحی های زیبایی هالوکس والگوس، برش های پوستی و کاشت استخوان کمتر استفاده می شود.

راه های جلوگیری از انحراف شست پا یا هالوکس والگوس

این مشکل ممکن است برای هر شخصی ایجاد شود؛ بنابراین بهتر است با رعایت مواردی که در ادامه به آن ها اشاره می شود، امکان ابتلا به انحراف شست پا را به حداقل برسانید.

 • با انجام تمرینات پا، عضلات پا و پنجه ها را تقویت کنید.
 • استفاده از کفش های پاشنه بلند، سفت و کفش هایی با پنجه های باریک را ترک کنید یا زمان استفاده از آن را به حداقل برسانید. در عوض، کفش های مناسب و راحت به پا کنید که به انگشتان پا آسیب نزنند.
 • در منزل یا محیط کار، از دمپایی های راحتی به جای کفش استفاده کنید.

نحوه پیشرفت

هالوکس والگوس معمولاً در افرادی که دچار صافی کف پا هستند، شایع تر است. در این حالت قوس عرضی پا فرو رفته است و انگشتان پا به سمت بیرون متمایل هستند. با ایجاد انحراف و فشار روی تاندون، انگشت شست از ناحیه مفصل متاتارس، مانند یک کمان به سمت داخل و دیگر انگشتان خمیده می شود. شکل ظاهری و حالت دیگر انگشتان پا نیز در هنگام بروز انحراف شست پا تغییر شکل پیدا خواهند کرد.

علل ایجاد انحراف شست پا یا هالوکس والگوس

یکی از دلایل اصلی ایجاد این مشکل، ضعف مادرزادی افراد در بافت همبند است. برخی از افراد نیز ممکن است مبتلا به صافی کف پا باشند که موجب بروز هالوکس والگوس می شود. استفاده از کفش های تند و نامناسب و پاشنه های بلند و غیر استاندارد، علاوه بر فشار فراوانی که به کمر و ستون فقرات می آورند؛ معمولاً موجب تشدید انحراف شست پا نیز خواهند شد. به این دلیل که در این حالت بخش بزرگی از وزن بدن به جای پاشنه پا و قوس طولی آن روی پنجه پا که استخوان ظریف تری دارد؛ قرار می گیرد.

برخی از عوامل جانبی همچون اضافه وزن، ایستادن طولانی مدت یا حتی استرس فراوان موجب بی ثباتی تاندون پا و بروز این مشکل می شوند. به طور کلی تمامی علائم بروز این اختلال در موارد زیر جمع بندی شده است.

 • تغییر شکل به وجود آمده ناشی از استفاده مکرر از کفش پاشنه بلند.
 • علل مادرزادی- انحراف مادرزادی انگشت پا.
 • ضعف بافت همبند که بیشتر در خانم ها دیده می شود.
 • صافی کف پا.
 • تصادف یا ضربه شدید به استخوان پا.
 • بروز آرتروز و تغییرات ناشی از آن.
 • وجود برخی اختلالات عصبی.

علل بروز درد

دردی که در ناحیه مفصل پا پس از تشدید انحراف شست پا به وجود می آید معمولاً در اثر عواملی است که در ادامه به آن اشاره می شود.

 • بورسیت: این مشکل در اثر التهاب دردناک بورس های موجود در پنجه پا به وجود می آیند. بورس یا bursa حفره هایی پر از مایع هستند که معمولاً در بافت پیوندی مفاصل وجود دارند.
 • آرتروز مفصل متاتارس که به hallux rigidus معروف است. این مشکل با افزایش دفرمگی مفصل تشدید می شود.
 • فشار بیش از حد به مفصل متاتارس و انگشتان پنجه پا.

مشکلات زیبایی که در اثر انحراف شست پا به وجود می آید

حتی اگر در اثر ایجاد هالوکس والگوس هیچ گونه احساس دردی رخ ندهد. موجب ناخوشایند و دفرمگی شکل انگشتان پا خواهد شد که برای افراد بسیار آزاردهنده است. برخی موارد که به نازیبایی پنجه پا کمک می کند؛ شامل بیرون زدگی توپ مفصل پا یا اگزوستوز، ناهنجاری شست پا، ناهنجاری انگشتان مجاور که تحت فشار هستند، شکل چکشی پنجه پا هستند که نهایتاً منجر به اختلال در راه رفتن فرد نیز خواهد شد.

انحراف شست پا (هالوکس والگوس)

درمان انحراف شست پا چگونه انجام می شود؟

درمان هالوکس والگوس با اهدافی همچون: کاهش درد، کندی یا اصلاح ناهنجاری و ترمیم عملکرد انگشتان و مفصل پا انجام می شود. جهت درمان این اختلال راه های زیادی وجود دارد که بر اساس شدت انحراف از سوی جراح ارتوپد انتخاب می شود. به طور کلی بهترین راه درمان در این مسئله، پیشگیری از آن است که بسیار ساده و کم هزینه خواهد بود.

برای کنترل درد، پزشک معالج معمولاً مسکن هایی همچون ایبوپروفن تجویز خواهد کرد و از طریق تمریناتی سعی می کند؛ حرکت آزادانه انگشت شست در همه جهات را بهبود ببخشد. استفاده از برخی وسایل کمکی همچون کفی طبی نیز از مواردی است که در این زمینه مفید به نظر می رسد. در موارد بسیار شدید که هیچ یک از تکنیک های محافظه کارانه جهت درمان انحراف شست پا وجود ندارد؛ پزشک جراحی را پیشنهاد خواهد کرد.

نتیجه گیری

انحراف شست پا یا هالوکس والگوس اختلالی است که در اثر عواملی همچون استفاده مداوم از کفش های پاشنه بلند و تنگ، سستی در بافت همبند، تصادف و غیره ایجاد می شود. بنابراین طبیعی است که بروز آن در خانم ها شایع تر از آقایان باشد. البته طی تحقیقاتی که انجام گرفته است؛ با توجه به اینکه آرتروز نیز یکی از عوامل تشدید کننده به شمار می رود؛ این مشکل در افراد بالای ۶۵ سال رواج بیشتری دارد.

با وجود اینکه انحراف انگشت بزرگ پا و تورم توپ مفصل پنجه، با التهاب و درد فراوان همراه است؛ در مراحل ابتدایی و در بسیاری از افراد ضایعه دردناکی نیست و تنها از نقطه نظر زیبایی آزاردهنده خواهد بود. در حالی که این مشکل با جراحی قابل ترمیم است اما پزشکان پیشگیری را بهترین و آسان ترین راه درمان می دانند.

Source: www.joint-surgeon.com

دیدگاه خود را بنویسید