کلینیک تخصصی حکیم

 • Info@hakimclinic.org
 • 02122238999 و 02188946643

اقداماتی که در طب فیزیکی انجام می شود، چیست؟

امروزه بسیاری از افراد به دلایل گوناگون طب فیزیکی را برای درمان انتخاب می کنند. این روش درمانی به دلیل اینکه پزشکان بدون عمل جراحی مشکلات بیماران را برطرف می کنند، طرفدارهای زیادی دارد.

روش های درمانی برای هرفرد در این طب متفاوت است. ابتدا پزشکان در این روش مشکل فرد را شناسایی کرده و سپس به سراغ روش های درمانی مناسب وی می روند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با روش های درمانی طب فیزیکی آشنا سازیم. در ادامه با ما همراه شوید تا با اقدامات پزشکان متخصص در این زمینه آشنا شوید.

اقداماتی که در طب فیزیکی انجام می شود، چیست؟
اقداماتی که در طب فیزیکی انجام می شود، چیست؟

تشخیص درد مهم ترین اقدام در طب فیزیکی

اولین و مهم ترین اقدامی که در این طب انجام می شود، شناخت نوع عارضه و مشکل بیمار است. سپس اگر مشکل بیمار با روش های درمانی در این روش قابل درمان بود، اقدامات درمانی را آغاز می کنند. از آنجایی که در در این طب جراحی انجام نمی شود متخصصان این رشته تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا مشکلات بیماران را به طور کامل رفع کنند.

انجام فیزیوتراپی

فیزیوتراپی یکی از معروف ترین روش های درمانی در انجام این طب است. بسیاری از افرادی که دچار مشکلات حرکتی و فیزیکی شده اند به سراغ این روش می روند. مشکلاتی که می توان برای درمان آنها از فیزیوتراپی کمک گرفت به شرح زیراند: 

 • فیزیوتراپی به کاهش دردهایی که براثر مشکلاتی مانند پیچ خوردگی، شکستگی، دردهای عضلانی و بسیاری موارد دیگر به وجود آمده اند، کمک شایانی می کند.
 • فیزیوتراپی نقش موثری در برطرف کردن مشکلاتی که پس از سکته مغزی به وجود می آیند دارد.
 • این روش مشکلات قسمت های عضلانی مانند گرفتگی ها و اسپاسم های شدید را برطرف می کند.
 • در مواردی فیزیوتراپی مشکلات نخاعی و آسیب هایی که براثرضربه به نواحی کمر وارد شده اند را برطرف می کند.
 • فیزیوتراپی گاهی اوقات به بیماران دیابتی نیز کمک می کند. با انجام ورزش های مخصوص در فیزیوتراپی می توان دیابت را کنترل کرد.
 • در برخی جراحی ها مانند جراحی قسمت هایی مانند ستون فقرات و زانوها انجام فیزیوتراپی قبل از جراحی به بیمار برای آماده کردن عضلات توصیه می شود.
 • تمرین های روش فیزیوتراپی در کنترل کردن بیماری های ریوی و بازشدن ریه ها نقش موثری دارد.
 • فیزیوتراپی به سلامت زنان و دردهایی که براثر وضع حمل و زایمان در نواحی کمر و گردن به وجود می آیند، نقش موثری دارد.
 • مشکلاتی مانند جابه جایی دیسک های کمر و گردن درموارد زیادی به وسیله فیزیوتراپی قابل درمان هستند.

انجام فیزیوتراپی یکی از موثرترین و معروف ترین روش های درمانی در طب فیزیکی است. باکمک این روش بسیاری از مشکلات عضلانی و جسمی قابل درمان و حل شدن هستند.

درمان به وسیله سرما

سرمادرمانی یکی از روش های درمانی طب فیزیکی است. انجام این عمل بدین گونه است که بر قسمت هایی که دچار ورم و درد شدید شده اند، کمپرس سرد گذاشته می شود. همچنین ماساژ با کمپرس سرد نقش موثری در کاهش ناراحتی دارد.

درمان به وسیله گرما

گرمادرمانی نقش مهمی در بهبود نواحی آسیب دیده دارد. گرما می تواند باعث رفع اسپاسم و برطرف کردن گرفتگی های رگ های قسمت های مختلف بدن شود. گرمادرمانی با روش هایی مانند استفاده از اشعه مادون قرمز، پارافین، پک های گرم و… انجام می  شود.

آزمایش های هدایت عصبی

این آزمایش ها با استفاده از الکترودهایی برای ثبت پاسخ های حرکتی و عصبی بدن انجام می شود. انجام این آزمایش ها در برخی موارد ضروری است. گاهی اوقات تشخیص ناحیه آسیب دیده تنها به وسیله انجام این  آزمایش ها قابل تشخیص هستند. مشکلات قسمت هایی مانند نورون های حرکتی، قسمت های عصبی عضلانی و… تنها به وسیله انجام این آزمایش قابل بررسی هستند.

تزریقات بر مفاصل

این روش برای کمک به تشخیص و همچنین درمان کردن آسیب های استخوانی و بافت های نرم بدن استفاده می شود. اختلالاتی مانند آسیب دیدگی مفاصل یا ساییدگی مفصل ها، عفونت در نواحی مختلف استخوان، تومورها در قسمت های استخوانی و… از این روش کمک گرفته می شود. در بسیاری موارد این روش نتیجه موفق و اثربخشی داشته است.

اقداماتی که در طب فیزیکی انجام می شود، چیست؟
اقداماتی که در طب فیزیکی انجام می شود، چیست؟

استفاده از روش الکترومیوگرافی

در این روش درمان از وسیله ای به نام الکترود سوزنی استفاده می شود. به این صورت که این سوزن هارا در ماهیچه ها و دیگر عضلات قسمت های حرکتی بدن قرار می دهند. این اقدام در روش های درمانی طب فیزیکی به این قصد انجام می شود که مشخص شود اختلال پیش آمده عضلانی است یا عصبی. همچنین این روش یکی از روش های پیشرفته و موثر در این طب است.

تزریق بر قسمت های ماشه ای

آسیب های ماشه ای که به شکل یک گره وناحیه های کوچکی به اندازه یک نخود به وجود می آیند، به وسیله این روش درمانی قابل بهبود هستند. این روش به این صورت انجام می شود که از قرار دادن سوزن خشک بر نواحی ماشه ای استفاده می شود. این عمل سبب کاهش درد در نواحی گره ای می شود و درد مزمن را کاهش می دهد.

کنترل اسپاستیسیته

اسپاستیسیته به عارضه هایی که براثر سکته های مغزی به وجود می آیند را می گویند. در این موارد پزشکان طب فیزیکی به وسیله داروها و تزریق بر ناحیه نخاع این عارضه را کنترل می کنند. این عمل به کاهش درد کمک زیادی کرده و همچنین به نحوه عملکرد این نواحی کمک زیادی می کند.

قرار دادن پمپ های داخل نخاعی

این عمل یکی از بهترین روش های درمان برای جلوگیری از جراحی است. در این روش در ناحیه ستون فقرات و نواحی نخاعی پمپ ها و تزریقاتی انجام می شود. این روش به کاهش کمردرد کمک زیادی می کند و همچنین برای افرادی که ترس زیادی از جراحی دارند و تمایل دارند با روش های دیگری درمان را آغاز کنند گزینه مناسبی است.

تحریک کردن عضلات

این روش برای افرادی دچار آسیب دیدگی عضلانی و ضعف حرکتی شده اند، بسیار مناسب است. تحریک الکتریکی سبب نیروبخشی و انقباض عضلات از کارافتاده می شود و برای افرادی که به تازگی جراحی انجام داده اند، بسیار مناسب است. به طورمثال این عمل پس از جراحی زانو بسیار موثر است و نتایج مفیدی به دنبال دارد.

درمان با آب

درمان با آب در طب فیزیکی یکی دیگر از روش های مناسب بهبودی است. این روش برای افرادی مناسب است که به دلایلی مثل آسیب دیدگی در نواحی پا و زانو قادر به انجام تمرینات ورزشی سنگین نیستند. در این مورد پزشکان آب درمانی را پیشنهاد می دهد. متخصص بیمار را هنگام انجام آب درمانی همراهی می کند و تمرینات مناسب را به او می دهد.

درمان با لیزرهای سرد

در این روش از لیزرهای سرد برای ترمیم بافت صدمه دیده استفاده می شود. لیزرهای سرد به داخل ناحیه آسیب دیده نفوذ می کنند و شرایطی را فراهم می کنند تا بافت های عضلانی که صدمه دیده اند زودتر ترمیم شوند و روند بهبودی و درمان هرچه سریع تر به پایان برسد. استفاده از لیزردرمانی در بسیاری از اوقات پیشنهاد متخصص به فرد است.

درمان با روش تراکشن

تراکشن درمانی در نود درصد بیماران استفاده می شود. این روش درمان به وسیله دستگاه های تراکشن و همچنین با حرکات دست بسیار زیاد انجام می شود. این روش باعث می شود تا مفصل ها بهتر حرکت کنند و قدرت زیادی برای حرکت داشته باشند. تراکشن درمانی سفتی عضلات را از بین می برد و باعث نرم شدن آنها می شود.

انجام تمرینات ورزشی مخصوص

متخصصان در کنار روش های درمانی تمرین های ورزشی به خصوصی را به فرد توصیه می کنند تا فرد در منزل به انجام آنها بپردازد. انجام این تمرین ها درکنار درمان روند بهبودی فرد را سرعت می بخشد و بیمار با سرعت بیشتری درمان می شود. این حرکات باعث تعادل بیشتر عضلات شده و برای حرکت مفصل ها نیز بسیار مفید و اثربخش است.

سخن نهایی

امروزه با طب فیزیکی بسیاری از افراد از تیغ جراحی خلاص شده و زودتر به زندگی عادی برمی گردند. در این مقاله تلاش براین بود که بیشتر روش های این طب معرفی شوند و افراد با آگاهی بیشتری به این راه قدم بگذارند. دامنه این روش درمانی بسیار وسیع بوده و شامل روش های متفاوتی برای بهبودی است. از این رو افراد می توانند روش مناسب با روحیه و بدن خود را انتخاب کنند و زودتر به درمان برسند.

دیدگاه خود را بنویسید

09022238998
021-22238999
x