کلینیک تخصصی حکیم

  • Info@hakimclinic.org
  • 02122238999 و 02188946643

آیا می دانید چه عواملی باعث زانو درد می شود؟

مراجعه به متخصص علاوه بر زانو درد به دلیل افزایش زندگی فشرده تجاری ، افزایش علاقه به ورزش، آگاهی مردم و جدی گرفتن درد در حال افزایش است. در بعضی از بیماران این وضعیت برعکس است. وقتی بیمارانی که سال ها با استفاده از کرم و دارو می خواستند درد زانوی خود را تسکین دهند ، مورد معاینه قرار گرفتند، مشخص شد که آنها به دلیل سقوط، آسیب مینیسک  چاقی یا کم نکردن به موقع وزن از درمان فیزیکی بهره مند نشده اند.
به هر دلیلی که باشد، این بیماری یک بیماری اجتماعی است که افراد را از زندگی جدا می کند، از حرکات جسمی روزانه جلوگیری می کند و باعث افسردگی می شود.
زانو درد از نظر گروه سنی و شکل وقوع به دو قسمت تقسیم می شود. درد بر اساس گروه سنی، درد دوران کودکی ، بزرگسالی و پیری است. با توجه به اشکال بروز ، درد به دلیل رشد ، ورزش ، پیشرفت سن ، تحلیل استخوان و فرسایش بافت غضروف که کلسیفیکاسیون نام دارد ایجاد می شود.

فرزند شما ممکن است تومور زانو داشته باشد!

فرزند شما ممکن است تومور زانو داشته باشد!
در دوران کودکی ، زانو درد معمولاً به صورت دردهای رشد استخوان ظاهر می شود. این دردها که با دوچرخه سواری ، دویدن ، پریدن افزایش می یابد ، به طور کلی با کاهش رشد در سن 15-14 سالگی کم می شود و نیازی به درمان جدی ندارند. همچنین در دوران کودکی ، شکستگی ، دررفتگی و آسیب بافت نرم در ناحیه زانو به دلیل سقوط و ضربه ایجاد می شود. این آسیب ها همانطور که می تواند باعث زانو درد شود ، در برخی از ضایعات ساختاری مینیسک در دوران کودکی و رشد  نیز می تواند سبب قفل شدن و تورم شود. در این سن ، علت اصلی درد ناخوشایند، تومورهای بدخیم و به سرعت در حال پیشرفت است که زانو را درگیر می کند. از دست دادن جدی اندام می تواند در درد زانویی که تشخیص و درمان آن به تأخیر می افتد تجربه شود.
در بزرگسالی، زانو درد به دلیل زندگی فعال، حوادث رانندگی، شکستگی، دررفتگی ، آسیب بافت نرم رخ می دهد. نتایج این دردها معمولاً پارگی مینیسک، پارگی و آسیب رباط صلیبی قدامی است.

علائم زانو درد مینیسک!

مینیسک ساختار سخت با قوام غضروفی است که در هر کس بین زانو قرار گرفته و از مالش استخوان ها به یکدیگر جلوگیری می کند. گفتن “من مینیسک دارم” اصطلاحی است که بیماران ما به معنای پارگی  یا آسیب دیدن این ساختارها به کار می برند. اولین علامت این بیماری زانو درد است. شکایت از قفل شدن زانو ، تورم ، مشکل در حرکت، عدم توانایی در خم شدن و مشکل در بالا و پایین رفتن از پله ها نیز ممکن است همراه باشد.

پیری در حقیقت سبب زانو درد نیست:

پیری در حقیقت سبب زانو درد نیست

علت اصلی زانو درد در افراد بالای 65 سال که پیری نامیده می شود ، ناشی از آسیب به بافت غضروف یعنی  بیماری است که ما آن را “آرتروز” می نامیم . این یکی از شایع ترین بیماری ها است.
درمان با اقدامات پزشکی ، درمان فیزیکی ، رژیم غذایی ، آرتروسکوپی آغاز می شود و در مواردی که این مداخلات کافی نیست ، عملی به نام پروتز زانو و تغییر سطوح غضروف آن مفصل اعمال می شود.  این عمل حدود 2-1 ساعت طول می کشد و به بیمار اجازه می دهد تا فردا بایستد و راه برود. این روشی است که به بیمار روحیه بالایی می بخشد ، درد را کاهش می دهد و با افزایش تحرک روز به روز به زندگی وابسته می کند.
صرف نظر از سن  ، مداخلات پزشکی لازم باید با مشورت متخصصان مربوطه در اسرع وقت برای این شکایات که زندگی ما را محدود می کند ، از حرکت ما جلوگیری می کند و باعث درد می شود ، آغاز شود.

درد زانوی خود را به تعویق نیندازید:

درد زانوی خود را به تعویق نیندازید

هنگامی که از ناراحتی مفصلی غافل شوید ، آسیب به زانو می تواند افزایش یابد. به همین دلیل ، برای سلامتی ما بسیار مهم است که در مورد اختلالات زانو اطلاعات داشته باشیم و مراجعه به متخصص را به تعویق نیندازیم. کسانی که دارای اختلالات زانو هستند ، به ویژه منیسک یا مشکلات بافت همبند ، باید فعالیت های ورزشی را کاهش دهند. “اگر فرد
شغلی  دارد که به فعالیت بدنی شدید نیاز دارد ، باید اقدامات احتیاطی لازم با مشورت متخصص در محل کار انجام شود.
زانو درد بنا به گروه های سنی به دلایل مختلفی رخ می دهد. شغل و وضعیت فعالیت ورزشی نیز از جمله عوامل موثر هستند. اگرچه شناخته شده ترین بیماری منیسک است ، اما مشکلاتی که ممکن است در زانوی شما ایجاد شود محدود به این نیست.  “اگر تورم ناشی از ضربه در زانوی خود دارید  ، محدودیت حرکتی دارید، اگر هنگام راه رفتن احساس وضعیت غیرطبیعی در زانوی خود دارید ، اگر قفل شدن زانو وجود دارد ، قطعاً باید به متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

09022238998
021-22238999
x