کلینیک تخصصی حکیم

 • Info@hakimclinic.org
 • 02122238999 و 02188946643

آیا استرس باعث درد کمر می شود؟

متخصصان با بیان اینکه کمردرد ، یکی از شایع ترین بیماری ها می تواند ناشی از افسردگی باشد ، تأکید می کنند که افراد افسرده کمردرد بیشتری را تجربه می کنند. متخصصان با بیان اینکه بهترین روش درمانی  ورزش کردن است ، از استرس دوری کردن را توصیه می کنند.

  عواملی که باعث کمردرد می شوند همیشه بیماری های ستون فقرات ، تومورها ، عادت های بد وضعیتی ، حرکات ناگهانی ، بلند کردن و حمل وسایل سنگین نیستند. اگرچه کمردرد از لحظه بروز باید به طور معمول در عرض چند هفته خود به خود برطرف شود ، اما ممکن است در اکثر افراد دائمی شود. 

کمردرد ممکن است ناشی از افسردگی باشد:

  درد تحت تأثیر عوامل زیادی قرار دارد و ذهن نقش مهمی در وجود درد طولانی مدت دارد. اگر بار عاطفی یا اجتماعی بالایی دارید ، اگر فردی با علائم افسردگی هستید ، در معرض کمردرد مزمن هستید.

حتی  فقط فکر کردن در مورد درد فرد را به درد نزدیک می کند.  کمردرد می تواند باعث افسردگی شود ، “نتایج تحقیقات علمی پشتیبانی می کند که کمردرد اغلب با افسردگی رابطه دارد. حدود 80 درصد کل بیماران با کمردرد مزمن علائم افسردگی دارند و 20 درصد آنها واقعاً افسردگی دارند. “آیا کمردرد تظاهر جسمی افسردگی است یا اینکه درد مزمن باعث افسردگی می شود ، می توان گفت که هر دو ممکن است.”

استرس و کمردرد

استرس و نارضایتی باعث درد کمر می شود:

دو عامل به ویژه در جلوگیری از کمردرد در یک بیماری جسمی مبتنی بر روانشناختی به نام “روان تنی” مهم است. اول اینکه برای از بین بردن تنش بدن و حفظ تناسب و استحکام بدن ، ورزش و تمرین ضروری است و ثانیا ، لازم است نگاهی دقیق به عادات زندگی بیندازیم.

  استرس در محل کار ، درگیری مشارکت در زندگی ، عدم رضایت از کار و نحوه درک از زندگی محرک کمردرد است. شما باید از خودتان سوال کنید که آیا به اندازه کافی به بدنتان توجه می کنید ، آیا احساس فشار بیش از حد دارید ، آیا از زندگی خود راضی  و متعادل هستید؟

طولانی مدت ننشینید!

دیسک های ستون فقرات عملکردهای مهمی مانند کاهش فشارهای طبیعی در حرکات روزانه و توزیع یکنواخت بارها دارند. دیسک ها از آسیب دیدن ستون فقرات جلوگیری می کنند ، از طرف دیگر ، آنها تحرک ستون فقرات را فراهم می کنند. “وقتی به مدت طولانی می نشینید ، دیسک های شما تحت فشار زیادی قرار می گیرند. مواد مغذی مهم از هسته ژلاتینی داخل دیسک خارج می شوند ، متابولیسم دیسک ها مختل می شود. بار روی دیسک های ستون فقرات هنگام راه رفتن و ایستادن بسیار کم تر از نشستن است.

مزایای ورزش کردن:

ورزش همچنین در برابر افسردگی ، که ارتباط نزدیکی با کمردرد دارد ، کمک می کند. “محققان از ایالات متحده آمریکا توانسته اند نشان دهند مغز در هنگام فعالیت بدنی ضد افسردگی طبیعی تولید می کند که به عنوان VGF شناخته می شود. ورزش نه تنها شما را از نظر جسمی متناسب می کند ، بلکه شما را خوشحال نیز می کند.   استراتژی های کنار آمدن با استرس می تواند به راحتی و به سرعت در زندگی روزمره ادغام شود.

تمرینات قدرتی ، به خصوص شنا به پشت ، پیاده روی ، دویدن ، دوچرخه سواری ، کوهنوردی و حتی اسکی ، یوگا یا پیاده روی در طبیعت ، تکنیک های آرامش، روش های تنفس مناسب ، گذراندن وقت با دوستان یا اختصاص دادن کمی وقت برای خود و مقابله با استرس خود به موقع مهم است.

افسردگی شما را مستعد درد می کند:

  یکی از جنبه های آموخته شده کنار آمدن با درد از دوران کودکی است. برای پاک کردن حافظه درد اغلب نیاز به برنامه ریزی مجدد است ، راهکارهای خوب برای بازیابی احساس از دست رفته برای بدن ، مدیتیشن ، آموزش یوگا و آگاهی ذهن ، درمان فیزیکی و توان بخشی است.

  همه کسانی که زندگی را غمگین و افسرده تلقی می کنند بیشتر در معرض درد هستند.  همه دلایل درد مزمن نباید به افسردگی نسبت داده شود ، برای دردهای طولانی مدت باید با یک متخصص مشورت شود.

چگونه از مشکلات کمر محافظت می کنید؟

از هر پنج بزرگسال چهار نفر در طول زندگی خود دچار کمردرد هستند.  کمردرد مربوط به کار شایع ترین علت در جهان متمدن است. با این وجود می توان با رعایت برخی اقدامات احتیاطی در محل کار و خانه تا حدودی از مشکلات کمر جلوگیری کرد.

آیا شما در معرض خطر هستید؟

 • اگر شغل شما به حرکات مکرر خم شدن و بلند کردن  احتیاج دارد 
 • اگر هنگام حرکت یا بلند کردن چیزی بدن خود را می چرخانید
 • اگر با عجله  وسایل را بلند و جابجا می کنید
 • اگر اضافه وزن دارید
 • اگر مرتباً ورزش نمی کنید 

شما در معرض خطر کمردرد هستید.

 • اگر از یکی از اعضای خانواده بیمار یا آسیب دیده مراقبت می کنید ؛
 • اگر بیمار را از حالت خوابیده به حالت نشسته می آورید
 • اگر بیمار را از روی تخت به صندلی منتقل می کنید
 • اگر مجبور هستید مدت طولانی از بیمار حمایت کنید

شما در معرض خطر کمردرد هستید.

دیدگاه خود را بنویسید

09022238998
021-22238999
x