کلینیک تخصصی حکیم

  • Info@hakimclinic.org
  • 02122238999 و 02188946643

ارزیابی اسکلتی عضلانی

حفظ سلامت اسکلتی عضلانی باعث افزایش کیفیت زندگی می شود. عضلات و استخوانهای سالم باعث افزایش شادابی و پویایی شما می شود.
سیستم اسکلتی عضلانی ناقص تمام فعالیت های حیاتی و اصلی بدن تحت تاثیر قرار میگیرد. پژوهش های اخیر نشان داده اند که علت افزایش میزان بروز بیماری هایی مانند خستگی مزمن، ارتروززانو، واریس، انحراف پاشنه، صافی کف پا، خارپاشنه مشکلات ستون فقرات عدم رعایت تناسب در بیومکانیک بدن افراد است.
اختلالات اسکلتی-عضلانی یکی از شایعترین علل درد ها و مشکلات مفصلی است راندمان کاری فرد تاثیر منفی بگذارد. این اختلالات می تواند به علل مختلف (ارثی و اکتسابی) ایجاد شود. شرایط کاری و پوزیشن های فرد در حین انجام فعالیت های روزانه، می تواند در بروز این اختلالات موثر باشد. عوارض ناشی از اختلالات اسکلتی-عضلانی تنها فیزیکی و جسمانی نیست و می تواند تمام جنبه های روحی، اجتماعی و خانوادگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد.
بیشتر اختلالات ساختاری در بدن از پا منشا می¬گیرد. به دنبال مشکلات در قوس کف پا و انحراف پاشنه، راستای ستون فقرات، استخوان های ساق و ران پا و مفاصل مچ، زانو، لگن و حتی شانه دچار تغییرات نامتناسب و عدم تقارن میشوند.
بنابراین اولین قدم برای ارزیابی ساختاری و بیومکانیکی سیستم اسکلتی-عضلانی بررسی دقیق ساختار و عملکرد پا است. که البته سایر ساختارها هم در کنار ارزیابی و بررسی پا باید بررسی شوند. شکل ظاهری، دامنه حرکتی مفاصل، الگوی حرکتی، قدرت عضلانی و…. مواردی هستند که باید در معاینات ساختاری به آنها توجه کرد.

کلینیک ارزیابی ساختاری چیست؟

کلینیک ارزیابی ساختاری، کلینیکی شامل گروهی متخصص بهداشتی است که رفتارهای خطرناکی که ساختار جامعه را تهدید می کند ارزیابی کرده و راهکارهایی را جهت کاهش این رفتارهای خطرآفرین ارائه می دهند.

اگرچه بسیاری از افراد وجود چنین کلینیکی را در جامعه ضروری نمی دانند اما از نظر تاثیر در جامعه این کلینیک نقش بسیار بسزایی را ایفا می کند. این کلینیک در افزایش توانایی بیماران برای مقابله با چنین رفتارهای خطرناک اجتماعی تاثیر گذاشته و با  ارزیابی این موانع ساختاری به روند خروج این عوامل خطرناک از جامعه کمک می کند.

کلینیک ارزیابی ساختاری چه اهدافی را دنبال می کند؟

متخصصان و یا دانشجویانی که عضو کلینیک ارزیابی ساختاری می باشند با بررسی ساختار جامعه و ارزیابی تمام عوامل خطر آفرین برای مردم یک جامعه، به جامعه کمک می کند که تا این عوامل شناخته شده و به طور دقیق مورد بررسی قرار بگیرند.

کلینیک ارزیابی ساختاری با بررسی تاریخچه برخی عوامل تهدید کننده برای جامعه از جمله تاریخچه مصرف الکل، دخانیات، مواد مخدر غیر مجاز و همچنین تاریخچه روابط جنسی و خشونت در جامعه به بهتر شناخته شدن این عوامل کمک کرده و در نتیجه در کم رنگ کردن این عوامل در جامعه موثر واقع می شود.

کلینیک ارزیابی ساختاری چه عواملی را در ساختار جامعه مورد ارزیابی قرار می دهد؟

کلینیک ارزیابی ساختاری عواملی که می تواند روند زندگی افراد جامعه را مورد تهدید قرار دهد ارزیابی می کند. مواردی که کلینیک  ارزیابی ساختاری مورد بررسی قرار می دهد محدوده خاصی نداشته و شامل هر نوع عاملی که می تواند که در ساختار جامعه اختلال ایجاد کند، است.

از جمله این عوامل شامل مصرف الکل، مصرف دخانیات و مواد مخدر غیر مجاز، بررسی روابط جنسی، بررسی خشونت در جامعه، فقر، نابرابری و تبعیض در جامعه است. کلینیک ارزیابی ساختاری همچنین با ارائه پرسش نامه هایی که از قبل تنظیم شده راجع به بیماری های افراد جامعه پرسش و جو کرده و بررسی می کند که افراد جامعه چقدر به بیماری خود اهمیت داده و در واقع تیم کلینیک ارزیابی ساختاری می خواهند به این پرسش ها پاسخ دهند که آیا افراد جامعه روند درمان بیماری هایشان را پیگیری می کنند؟ آیا افراد جامعه از عوارض گسترش بیماری های خود مطلع هستند؟ افراد جامعه تا چه میزان به بهداشت و سلامتی خود اهمیت می دهند؟

کلینیک ارزیابی ساختاری حتی در مواردی به بررسی تغذیه افراد جامعه می پردازد زیرا هرچه افراد جامعه سلامت غذایی بیشتری داشته باشند در واقع می توان آن جامعه را به عنوان جامعه ای سالم تر معرفی کرد که می تواند به توسعه کشور خود کمک به سزایی بکند. کلینیک ارزیابی ساختاری تلاش می کند با مراقبت های بهداشتی تیم خود، جامعه را از نظر ساختاری بهبود بخشیده و با دادن آگاهی به افراد جامعه، جامعه ای سالم تر بسازد.

کلینیک ارزیابی ساختاری چگونه به ارزیابی ساختار جامعه می پردازد؟

تیم مراقبت های بهداشتی مستقر در کلینیک ارزیابی ساختاری ابتدا عوامل تهدید کننده ساختار جامعه را شناسایی کرده و سپس در قدم اول به بررسی تاریخچه این عوامل می پردازند، اینکه این عوامل دقیقا از کی و چگونه وارد جامعه شده و چطور در جامعه پیشروی کرده است.

کلینیک ارزیابی ساختاری بعد از بررسی تاریخچه هر یک از عوامل خطرآفرین برای جامعه، به ارزیابی ساختار جامعه پرداخته و این عوامل را به طور دقیق در جامعه و افراد جامعه بررسی می کند. به عنوان مثال ممکن است در قدم اول، این تیم بهداشتی به بررسی افراد جامعه پرداخته و با تنظیم پرسشنامه ای تاثیر این عوامل در افراد جامعه را بررسی کند.

برخی دیگر از حوزه ی فعالیت اعضای کلینیک ارزیابی ساختاری در بیمارستان ها است که با حضور در بیمارستان ها راجع به عاملی که هر یک از بیماران را راهی بیمارستان کرده است پرس و جو کرده و بیمارانی را که عامل بیماری آن ها یکی از عوامل تهدید کننده برای تمام افراد جامعه  است را شناسایی می کنند.

تیم کلینیک ارزیابی ساختاری با ارائه پرسش نامه ای که از قبل راجع به همان عامل تنظیم کرده اند بررسی می کنند که بیمار از چگونه، از چه طریقی و از کی در دام این عامل خطرناک افتاده است. در نتیجه کلینیک ارزیابی ساختاری در آگاهی جامعه و افراد جامعه از این عوامل خطرآفرین برای ساختار جامعه و افراد آن فعالیت داشته و به بهبود بیماران مبتلا به این عوامل و همچنین خروج  این عوامل از جامعه کمک می کنند.

کلینیک ارزیابی ساختاری چگونه به افزایش سلامت افراد جامعه کمک می کند؟

اعضای کلینیک ارزیابی ساختاری در ابتدا سعی می کنند تمام افراد جامعه را پوشش بدهند، خصوصا روستاها که دسترسی به شبکه های اجتماعی نداشته و از سطح آگاهی کمتری برخوردارند. تیم کلینیک ارزیابی ساختاری با مستقر شدن در روستاها کلینیکی را احداث کرده و تک تک افراد روستا را ملاقات می کنند.

آنها در ابتدا یک پرسشنامه تنظیم می کنند که شامل سوالاتی از جمله سن، نژاد، قومیت، جنسیت، لهجه، وضعیت بدن، بیماری ها، جراحی ها، آداب و معیارها، تابعیت، تمایلات جنسی، مصرف مواد مخدر، وضعیت اقتصادی، وضعیت فرهنگی، هنجارهای اجتماعی، وضعیت روحی و بسیاری از سوالات دیگر که وضعیت سلامت فرد و جامعه را ارزیابی می کند، است. تیم کلینیک ارزیابی ساختاری با ارائه این پرسشنامه به بهبود موارد زیر کمک می کنند:

کلینیک ارزیابی ساختاری در قدم اول به خود فرد کمک می کند تا آگاهی بیشتری از ناهنجاری های جامعه و عوامل تهدید کننده برای خود فرد به دست آورده و همچنین افراد را از بیماری های احتمالی و عوارض آن ها هشیار می کند.

کلینیک ارزیابی ساختاری همچنین کمک بزرگی به متخصصان پزشکی و بهداشتی می کند. به این صورت که هرچه متخصصان پزشکی و بهداشتی اطلاعات بیشتری از بیمار خود داشته باشند به نحو مؤثرتری می توانند بیمار را تحت حمایت خود قرار دهند. بنابراین اعضای کلینیک ارزیابی ساختاری با ارائه پرسشنامه هایی که افراد جامعه آنها را تکمیل کرده اند به متخصصان پزشکی و بهداشتی، اطلاعات جامعی را راجع به بیمار در اختیار این افراد قرار می دهند.

در انتها کلینیک ارزیابی ساختاری کمک بسیار به سزایی را به خود جامعه کرده و در بهبود سلامت جامعه نقش مؤثری را ایفا می کند. تیم کلینیک ارزیابی ساختاری با کمک به افراد جامعه و همچنین بهبود فعالیت متخصصان پزشکی و بهداشتی، به جامعه کمک می کند که هرچه بهتر عواملی که افراد آن جامعه را از هر نظر، چه بیماری و چه وضعیت اقتصادی و روحی، به خوبی مورد شناسایی قرار داده و جهت کنترل و رفع این عوامل از جامعه اقدام کنند که در نتیجه کلینیک ارزیابی ساختاری جامعه ای سالم تر را برای تمام افراد جامعه به ارمغان می آورد.

کلینیک ارزیابی ساختاری چگونه به تجدید حیات بشر کمک می کند؟

بسیاری از بیماری های ژنتیکی هنوز هم مورد شناسایی قرار نگرفته اند و می توانند سلامت و حیات بشر را تهدید کنند. تیم بهداشتی کلینیک ارزیابی ساختاری با ارزیابی وضعیت سلامت تمام افراد جامعه به متخصصان پزشکی کمک می کند که این بیماری ها را شناسایی کرده و مورد مطالعه قرار بدهند.

در واقع کلینیک ارزیابی ساختاری به جامعه کمک می کند تا سلامت افراد جامعه را بهتر و بیشتر تحت کنترل قرار داده و به تجدید حیات بشر در جهت جامعه ای سالم تر و به دور از هرگونه بیماری، اعتیاد، خشونت و سایر عوامل ناهنجار کمک می کند.

کلینیک ارزیابی ساختاری همچنین با بررسی وضعیت بهداشت و وضعیت اقتصادی افراد، نابرابری های اجتماعی و بهداشتی را مورد ارزیابی قرار داده و این نابرابری ها را به مسئولان جامعه می شناساند تا اقدامات لازم در جهت بهبود این عوامل صورت بگیرید.

Source: www.ncbi.nlm.nih.gov, www.biorxiv.org