دردهای گردن

امتیاز :
دردهای گردن
2 از 1 رای
دردهای گردن

تاثیر دردهای گردن بر سلامتی

دردهای گردن را می توان از جمله دردهایی دانست که در افراد مختلف ممکن است به نوعی دیده شود. در اثر عوامل مختلفی ممکن است که شما درد هایی را در گردن خود حس کنید که به مرور زمان و در اثر افزایش سن می تواند سلامتی شما را در خطر قرار دهد.

برای این منظور دردهایی که در گردن خود مشاهده می کنید باید در ابتدا توسط پزشک مورد نظر مورد بررسی قرار گیرد تا او بتواند شما را در جریان نوع ضایعه ای که به ایجاد دردهای گردن در شما منجر شده است قرار دهد. به همین دلیل نیاز است که در ابتدا اطلاعاتی کلی در مورد نوع ساختار گردن به دست آورید تا بتوانید از شیوع دردهای گردن در خود جلوگیری کنید.

 

دردهای گردن

گردن دارای چه ساختاری است؟

گردن و ستون فقرات پشت شما را استخوان های کوچکی تشکیل داده است که در علم پزشکی مهره نامیده می شود. این مهره ها با قرارگیری بر روی یکدیگر می توانند ستون فقرات شما را شکل دهند. این ستون در پشت کمر شما و در قسمت میانی آن قرار دارد که تا گردن شما امتداد پیدا کرده است.

این ستون می تواند از گردن و سر شما محافظت و از رسیدن آسیب به نخاع جلوگیری کند. نخاع به شبکه ای عصبی در ستون فقرات گفته می شود که کل سیستم حرکتی شما را تحت نظر دارد. هر گونه آسیب و یا صدمه ای می تواند منجر به پاره شدن نخاع شود. در این صورت ممکن است برای همیشه نتوانید حرکت کنید.

در واقع دردهای گردن می تواند از طریق این شبکه به مغز ارسال شود و شما را با مشکلاتی روبرو کند. این بخش از بدن وظیفه انتقال احساساتی مانند درد را در بدن بر عهده دارد.

در گردن خود می توانید هفت مهره را مشاهده کنید که در امتداد ستون فقرات و در نواحی پشت گردن شما قرار دارند. به این مهره ها، مهره های گردن گفته می شود. این مهره ها با استفاده از اتصالاتی که بند نامیده می شود بر روی یکدیگر قرار داده شده اند.

این اتصالات می توانند حرکت گردن را در شما امکان پذیر کنند. بدون این اتصالات چرخاندن گردن امکان پذیر نیست. در بین این مهره ها، موادی به نام غضروف قرار دارد که از ساییده شدن استخوان ها جلوگیری می کند. در واقع این غضروف ها می توانند حرکت ارتجاعی ستون فقرات را ایجاد کنند و به انعطاف پذیری آنها در حین حرکت کمک کنند.

در برخی از مواقع دیسک های غضروف موجود در بین مهرها ممکن است خاصیت خود را از دست دهد و به اصطلاح ساییده شود. در این صورت دردهای گردن در شما رخ خواهد داد. این عارضه می تواند دیسک گردن و یا ستون فقرات را ایجاد کند. از این طریق شاهد دردهای گردن در خود خواهید بود.

چه زمانی باید برای درمان دردهای گردن به پزشک مراجعه کنیم؟

برای اینکه بتوانید دردهای گردن خود را درمان کنید باید در ابتدا در مورد نحوه پیدایش آنها مطلع شوید. ممکن است ضربه و یا خم و زیاد شدن زیاد،  باعث ایجاد دردهای گردن در شما شده باشد. در هر صورت باید در ابتدا به پزشک متخصص در زمینه دردهای گردن و ستون فقرات مراجعه کنید تا معاینه های لازم بر روی شما انجام شود.

ممکن است که درد، سوزن سوزن شدن، بی حسی در بازوها، درد در ستون فقرات کمر، سفت شدن عضلات گردن، ایجاد صدا در بین مهره در زمان جابه جایی گردن، درد در هنگام بالا بردن دست ها و موارد دیگری را مشاهده کنید که این علائم باید در کمترین زمان ممکن تشخیص داده شود تا درمان دردهای گردن به موقع انجام شود.

چه دلایلی می تواند دردهای گردن را ایجاد کند؟

در مورد دلایلی که می تواند به ایجاد دردهای گردن بیانجامد می توان گفت که موارد بسیاری ممکن است این عارضه را ایجاد کند. در حالت کلی دلایل زیر می تواند به ایجاد درد های گردن بیانجامد.

 • ایجاد صدمه و یا ضربه به مهره های گردن
 • عفونت در استخوان های گردن
 • سرطان استخوان
 • التهابی که در اسپوندیلیت آنکیلوزان ایجاد می شود که به آن مننژیت نیز می گویند.
 • خم کردن زیاد سر
 • حمل بار باز زیاد
 • ورزش های سنگین مانند وزنه برداری
 • خوابیدن نامناسب
 • حرکت های سریع و غیر اصولی گردن
 • ساییدگی غضروف در بین مهره های گردن
 • نشستن نامناسب بر روی صندلی

بسیاری از دلایل دیگر نیز وجود دارد که می تواند دردهای گردن را در افراد ایجاد کند. در صورتی که شاهد علائمی مانند درد در گردن خود هستید در سریع ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید تا درمان هایی متناسب با نوع ضایعه ایجاد شده در گردن شما را تجویز کند.

 

دردهای گردن

علائم شایع ایجاد دردهای گردن

شایع ترین علائمی که در زمان دردهای گردن ممکن است مشاهده کنید را می توان به صورت زیر بیان کرد.

 • ایجاد سفتی و درد در گردن که ممکن است در دو طرف گردن مشاهده کنید. این درد در برخی از مواقع ممکن است تا شانه ها و یا قفسه سینه شما قابل مشاهده باشد. در برخی از مواقع دردهای گردن می توانند در عضوهای حرکتی دیگر مانند دست ها نیز مشاهده شوند.

این امر می تواند سردرد را نیز در شما ایجاد کند. در برخی از مواقع این دردها به اندام های دیگر جابجا می شوند و در پشت گوش و یا چشم شما نیز ممکن است گاهی احساس درد کنید. در صورتی که همچنین دردهایی را مشاهده کردید امکان ایجاد PRM یا Polymyalgia rheumatica در گردن شما وجود دارد.

این عارضه نوعی التهاب عضلات است که ممکن است در بین مهره های گردن شما رخ داده باشد. البته این عارضه در افرادی که بالای 65 سال سن دارند بیشتر دیده می شود.

 • احساس سوزن سوزن شدن در گردن می تواند در اثر فشاری که بر عصب این ناحیه ایجاد شده است قابل دیدن باشد. در نتیجه ایجاد بی حسی و یا سوزن سوزن شدن در اندام های فوقانی به خصوص در زیر بازوها ممکن است دیده شود. در صورت وخیم تر شدن این درد پزشک خود را در جریان قرار دهید. ممکن است داروهایی مانند گاباپنتین یا پرگابالین برای شما تجویز شود.
 • اسپاسم یا گرفتگی عضلات گردن شامل سفت شدن ناگهانی عضله در این قسمت از بدن است. برای ایجاد این نوع عارضه علت مشخصی نمی توان یافت. گرفتگی عضلانی در قسمت گردن می تواند به سفت شدن و درد بیانجامد.

این عارضه می تواند حرکت در گردن شما را نیز با مشکل روبرو کند. برای برطرف کردن این مشکل می توانید از ماساژ، حرکات کششی، حمام آب داغ و کیسه های آب گرم استفاده کنید. این معضل در حالت عادی در چند ساعت و یا چند روز خود به خود از بین می رود.

 • ایجاد صداها در گردن هنگامی که سر خود را حرکت می دهید ممکن است رخ دهد. در این صورت ممکن است شما به مشکل کریپتوس دچار شده باشید. در این حالت حباب های هوا ممکن است در بین مفاصل گردن شما ایجاد شده باشد.

این حباب ها زمانی که شما گردن خود را به چپ یا راست حرکت می دهید می تواند به تولید صدا در این نواحی بیانجامد. در صورت دیدن این علائم باید پزشک خود را در جریان قرار دهید. ممکن است به مرور زمان این مشکل به نوعی حاد شود و حرکت گردن را در شما با مشکلاتی روبرو کند. همچنین دردهای گردن طی ایجاد این عارضه در شما رخ دهد.

Source: www.versusarthritis.org

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه خود را ارسال نمایید