کلینیک تخصصی حکیم

  • Info@hakimclinic.org
  • 02122238999 و 02188946643

کفش مناسب برای پا چه کفشی است؟

کفش مناسب  برای سلامت عمومی بدن انسان اهمیت بسیار بالایی دارد. حتما زمانی را به یاد دارید که مسافت طولانی را روی شن های ساحل دویده باشید. احتمالا به یاد دارید که در پایان مسیر در پاهای خود احساس خستگی زیادی را تجربه کرده اید. پاهای شما بر اثر دویدن روی شن های ساحل بیش از اندازه خسته می شوند. چرا که هربار که پای خود روی شن ها می فشارید، شن ها جابجا شده و در نتیجه عضلات پا انرژی بیشتری را برای گام برداشتن روی این سطح استفاده خواهد کرد.

راه رفتن روی شن روان  با راه رفتن روی سیمان بسیار متفاوت است. تفاوت میان این دو را می توان اینگونه توصیف کرد. راه رفتن روی شن روان در مقایسه با راه رفتن روی مسیر سیمانی درست مانند راه رفتن با پا برهنه در مقایسه با راه رفتن با کفش است. زمانی که با کفش مناسب راه می روید، پا روی سطح صاف فشرده می شود. در نتیجه فشار کمتری بر عضلات پا وارد می شود. در صورتی که پابرهنه را رفتن فشار بسیار زیادی بر پا وارد می آورد.

کفش مناسب برای پا چه کفشی است؟

در حالی که تحرک کمتر به نظر برای پا ها سودمند تر به نظر می رسد اما حقیقت این است که چنین اتفاقی پاها را در مقابل صدمات احتمالی آسیب پذیر تر می کند. محققان شواهدی دال بر این موضوع یافت اند که افرادی که با کفش هایی که ظاهر پا را شبیه سازی می کند، پیاده روی می کنند در مقایسه با افرادی که از کفش ها سنتی متداول بهره می برند، پاها به مراتب قوی تری خواهند داشت.

ارتباط کفش مناسب و پاهای قوی تر

اما چرا پاهای قوی تر و عضلانی تر سلامت تر هستند؟ عموما نگرانی افراد از این موضوع است که پاهایی که ضعیف تر هستند در معرض خطر ابتلا به صافی کف پا قرار دارند. زمانی که صافی کف پا در فردی تشخیص داده می شود، در واقع انحنای کف پا به شکل صاف در آمده و دیگر انحنایی در کف پا وجود دارد. محققان رابطه میان کف پای صاف و درد های زانو، فرسایش غضروف و درد در بخش پایین ستون فقرات را مستقیم دانسته اند. در نمدن های سراسر جهان، افرادی که به دلیل سبک زندگی سنتی خود با پاهای برهنه رفت و آمد می کنند نرخ پایین در ابتلا به صافی کف پا را نشان داده اند.

با وجود تمام شواهد به دست آمده،  اینگونه استنباط می شود که بهترین پاپوش در تمام دنیا همان پاهایی است که با آن به دنیا آمده ایم. یا در بدترین حالت کفش مناسب کفشی خواهد بود که شکل پا را به خوبی حفظ کند.

بشر برای پوشیدن کفش دلایل قانع کننده ای داشت. کفش ها بسیار راحت بوده و در عین حال پا ها را از آسیب های احتمالی در امان نگه می دارند. از این رو می توان گفت که پوشیدن کفش در عین حال مزایا و معایبی را به همراه دارد.

عواملی موثر برای انتخاب کفش مناسب

برای انتخاب کفش مناسب برای سلامت پا های افراد متفاوت باید گزینه های متفاوتی را نیز در نظر بگیریم. برای مثال باید سن فرد، وضعیت سلامت جسمانی، عادات گام برداشتن و دویدن وی و عوامل دیگری را در هنگام انتخاب کفش مناسب در نظر داشته باشیم. برای مثال افرادی که در طول زندگی خود بیش از سایرین می دوند و به دویدن با کفش های سنتی عادت دارند، در هنگام تعویض کفش باید سوار مراقب باشند. چرا که این افراد در صورت استفاده از کفش مناسب و سازگار با قالب پا، در خطر آسیب دیدگی های جدی قرار می گیرند.

افرادی که در هنگام راه رفتن پاها خود را محکم روی زمین می کوبند نیز باید در هنگام تعویض کفش باید این نکته را به خاطر داشته باشند. از این گذشت افرادی که دچار مشکلات عصبی در پا ها بوده یا در پاهای خود چیزی را احساس  نمی کنند نیز در خطر آسیب دیدگی قرار دارند.

اما رو هم رفته می توان گفت که قواعد و قوانین برای خرید کفش مناسب وجود دارد.

کفش هایی که توسط عموم مردم مورد استفاده قرار می گیرد، دو ایراد اساسی دارند. نخست آنکه به زحمت پا را می پوشانند و دیگر اینکه پاشنه های غیر استانداردی دارند. براساس مطالعات به عمل آمده کفش هایی که به شدت کوتاه یا بیش از اندازه باریک هستند، می توانند موجب بزور ناهنجاری های ظاهری در پاهای فرد شده و از این گذشته خطر زمین خوردن و تضعیف پا ها را نیز افزایش دهند. این قبیل کفش ها موجب بروز پینه و میخچه در پاهای فرد می شود.

درمان این عارضه های دردناک تجربه بسیار سختی برای فرد خواهد بود. پوشیدن کفش مناسب می تواند فرد را از خطر ابتلا به چنین مشکلاتی در امان نگه دارد. کفش مناسب برای بزرگسالان و کودکان کفشی خواهد بود که به خوبی پا را در برگرفته کالا اندازه پا ها باشد و از این گذشت پاشنه بسیار کوتاه و کف بسیار نازکی داشت باشد. بهتر است کفش با بند، کش و یا نخ های بر پای فرد ثابت شود و محکم پاها را در بر بگیرد.

صندل ها و کفش های تخت با این توصیفات همخوانی داشته و کفش مناسبی به حساب می آیند. اگر در فکر افراد مبتلا به آرتروز ریز هستید باید بگویم این افراد بهتر است در باره کفش مناسب با پزشک خود مشورت کنند.

کفش مناسب برای پا چه کفشی است؟

کفش های پاشنه دار

همانطور که خودتان هم حدس می زنید، پوشیدن کفش های پاشنه بلند بسیار مسئله ساز خواهند بود. پوشیدن کفش های پاشنه بلند آن هم برای مدت زمانی طولانی می تواند عواقب بسیار بدی برای فرد به همراه داشته باشد.

پوشیدن کفش های پاشنه بلند علاوه بر اعمال فشار بر سینه پا و ایجاد درد در این ناحیه می تواند موجب شود . این عارضه به انحنای بیش از حد پشت کمر به جلو  اطلاق می شود که می تواند بسیار دردناک باشد.

خطراتی که به واسطه پوشیدن کفش های پاشنه بلند گریبان فرد را می گیرند می توانند بسیار جدی تر از این مسائل باشد و  این عارضه ها بین افراد مسن تر و چاق تر بیش از سایرین نمود پیدا خواهد کرد.

اما حتی اگر فردی جوان باشید که از تناسب اندام خوب بهم برخوردار هستید باید از کفش مناسب استفاده کنید تا از اعمال فشار بیش از حد به اندام های خود جلوگیری کنید.

پاهای برهنه کفش های مناسبی هستند

حتی اگر جزو آن دسته از افرادی نیستید که مدام کفش پاشنه بلند می پوشند، باید بگویم عوض کردن سبک کفش شما می تواند برای سلامت شما بسیار مناسب باشد. استفاده مداوم از یک کفش مناسب می تواند آسیب هایی را به ستون فقرات و پا های شما وارد کردند. چراکه زمانی که یک کفش مناسب را روز ها و روز ها بر پا دارید، بدن خود را در معرض استرس زیادی قرار می دهید. در صورتی که از کفش هایی با سبک های متفاوت بهره ببرید فشار وارد آمده بر مفاصل و استخوان های خود را مدام تغییر می دهید و از بروز آسیب های جدی جلوگیری خواهید کرد. در واقع شما با پوشیدن کفش های متفاوت محلی که تحت فشار قرار می گیرد را مرتبا تغییر داده و از این رو به مفاصل، استخوان ها و عضلات خود فرصت بازسازی را می دهید.

بر شواهد بدست آمده راه رفتن با پای برهنه می تواند موجب افزایش استقامت پا ها شود. در نتیجه پا ها از خطر آسیب های احتمالی نیز در امان می ماند. تعویض مرتب کفش های خود را از یاد نبرید و از کفش مناسب تخت و منعطفی استفاده کنید. بدین صورت می توانید سلامت پا ها و در نتیجه سلامت تمام بدن خود را تضمین کنید.

Source: www.time.com

دیدگاه خود را بنویسید

09022238998
021-22238999
x