کلینیک تخصصی حکیم

  • Info@hakimclinic.org
  • 02122238999 و 02188946643

کفش طبی و مزایای استفاده از آن

کفش های مناسب نقش مهمی در تحرک عادی و بدون درد در پای افراد دارند. با این حال، استفاده از کفش های مناسب همیشه کارساز نخواهند بود و برای افرادی که دارای ناهنجاری های خاصی در پای خود هستند؛ کافی نیست. اگر شخص دچار آسیب دیدگی شدید زخم باز پا یا ناراحتی عصبی باشد؛ ممکن است به کفش های طبی نیاز پیدا کند.

اینگونه کفش ها از نظر ظاهری و عملکرد تفاوت های با انواع معمولی دارند و به عنوان یک روش درمانیِ ضروری و مهم استفاده می شوند. اگر به تازگی متوجه احساس درد مزمن هنگام استفاده از کفش های عادی شده اید یا پزشک شما این روش درمانی را توصیه کرده است؛ نکاتی که در ادامه می خوانید را به خاطر بسپارید.

کفش طبی چیست؟

کفش های طبی خصوصیاتی دارند که موجب تمایز آن ها از کفش های عادی می شود. این کفش ها به نحوی تولید شده اند که با ساختار خاصی از پا یا مچ پا پشتیبانی و حمایت کنند و کارکرد های پزشکی دارند. در صورتی که آناتومی پای شخص دارای ناهنجاری مادرزادی یا تصادفی باشد، حتماً نیاز است که از کفش طبی استفاده کند.

با افزایش سن، قسمت هایی از بدن شروع به تجزیه می کند، بنابراین افراد سالمند به کفش طبی نیاز خواهند داشت اما استفاده از این گونه کفش ها به جوانان نیز پیشنهاد می شود. خوشبختانه، این کفش ها از شکل و شمایل سیاه و سفید و نازیبایی که در گذشته داشتند؛ فاصله گرفته اند و امروزه کفش های طبی در مدل های شیک و امروزی در دسترس افراد قرار دارند.

کفش طبی و مزایای استفاده از آن

ویژگی کفش طبی

دارای کفی مناسب و قابل تعویض است. بسیاری از افرادی که کاندیدای استفاده از کفش طبی هستند؛ به ارتزهای سفارشی نیز احتیاج دارند. کفی قابل تعویض فضای مورد نیاز جهت قرارگیری ارتز را فراهم می کند و در اندازه های مختلفی در دسترس هستند که با اشکال مختلف پا هماهنگی دارند. کفی پاپوش طبی، باید نرم باشد تا از انتقال ضربات به ستون فقرات جلوگیری شود.

تنوع در اندازه

تنوع ابعاد و طول این نوع کفش ها باید از کفش های عادی بیشتر باشد تا با نیاز مصرف کنندگان هماهنگی پیدا کند. قسمت پنجه یا جلوی کفش، باید فضای بیشتری نسبت به کفش های معمولی داشته باشد. انتخاب اندازه مناسبی از کفش طبی، بسیار مهم است؛ به این دلیل که در صورت تنگی کفش، جریان خون مختل می شود و در صورت گشادی کفش، شخص در تحرک و انتقال نیرو دچار مشکل خواهد شد.

مقاوم در برابر پیچش

به این معنی که پا داخل آن ها به سادگی پیچ نمی خورد و به نحوی ساخته شده اند که شخص هنگام حرکت دچار مشکل نشود.

سهولت در استفاده

بسیاری از افرادی که به کفش طبی نیاز دارند؛ دارای مشکلات دیگری همچون ورم مفاصل، مشکل تحرک و انعطاف پذیری هستند و حتی ممکن است از ناحیه دست نیز دچار ناراحتی خاصی باشند. به همین دلیل کفش های طبی معمولاً به صورت کشی و بسیار ساده پوشیده می شوند.

دارای پاشنه های محکم و پشتیبانی مناسب حرکتی

افراد سالمند یا ناتوانی که از این گونه کفش ها استفاده می کنند؛ اغلب به دلیل فقدان استحکام استخوانی کافی، قادر نیستند به درستی قدم بردارند. پاشنه های محکم و پشتیبان های مناسب در بخش هایی همچون مچ پا، این مشکل را برطرف می کند. در ضمن پاشنه کوتاه و بلند به یک اندازه در ایجاد یا تشدید ناراحتی یا درد پا دخالت دارند. هنگام تهیه کفش طبی به رعایت استاندارد در اندازه پاشنه نیز دقت کنید.

کوسن های نرم و انعطاف پذیر و خاصیت دفع ضربه

قوس موجود در سینه پا نقش مهمی در تحرک بدون درد و درست دارد. وجود کوسن های نرم در بخش های میانی به خصوص برای افرادی که مبتلا به صافی کف پا هستند، بسیار مفید خواهد بود. در صورتی که زخمی در پا وجود داشته باشد، برخورد کوچک ترین ضربه به پای شخص بسیار دردناک است. بنابراین کفش طبی باید با خاصیت دفع ضربه تولید شده باشد.

بدنه نرم و انعطاف پذیر

یک کفش طبی مناسب باید بدنه ای کاملاً نرم داشته باشد که در صورت اصطکاک با پوست پا، منجر به ایجاد زخم یا سوزش اضافی نشود. جنسی که عموماً جهت کفش طبی از آن استفاده می شود؛ چرم های نرم و منعطف هستند. جنس بدنه کفش بهتر است به نحوی باشد که از جریان هوا در داخل آن جلوگیری نکند؛ خصوصاً اگر فرد زخم باز در ناحیه پا داشته باشد.

چه کسانی باید کفش طبی بپوشند؟

درست است که تمامی سالمندان بهتر است از کفش طبی استفاده کنند اما به گروه های زیر پیشنهاد می شود که جهت بهبود کیفیت زندگی خود از اینگونه کفش ها بهره ببرند.

  • کسانی که به ورم یا اِدِم در ناحیه پا مبتلا هستند.
  • مبتلایان به خار پاشنه و دیگر ناراحتی های مخصوص این ناحیه.
  • اشخاصی که صافی کف پا دارند یا قوس کف پا در آن ها کمتر از حد استاندارد است.
  • افراد دیابتیک یا مبتلایان به قند خون بالا که زخم های دیابتیک در لابه لای انگشتان پای آن ها وجود دارد.
  • کسانی که به تازگی یک جراحی پا داشته اند و هم اکنون در دوران نقاهت به سر می برند.
  • در صورت وجود انحراف انگشت پا یا هالوکس والگوس.
  • مبتلایان به انواع مختلف آرتروز که دچار تورم یا درد در ناحیه مفاصل پا هستند.
  • خانم های بارداری که در مدت کوتاهی اضافه وزن شدیدی را تجربه می کنند و تمام افرادی که اضافه وزن شدید دارند.

مزایای استفاده از کفش های طبی

در گذشته کفش های طبی ظاهری عجیب و غریب داشتند و مردم با مشاهده آن ها به سرعت تشخیص می دادند که شما از یک اختلال در ناحیه پا رنج می برید. اما پیشرفت صنعت کفش موجب تولید و عرضه کفش های طبی زیبا و مدرنی شده است که در کنار زیبایی تمامی مزایایی که در ادامه گفته می شود را نیز برای شما خواهند داشت.

پشتیبانی مناسب از پاها

شاید این تیتر کلی به نظر برسد اما بسیار مهم است. با توجه به اینکه بسیاری از افراد به دلیل مشغله های مختلف، زمان زیادی از روز خود را خارج از منزل می گذرانند و در اغلب مواقع نیز کفش به پا دارند؛ اگر کفش نامناسب باشد و پشتیبانی مناسبی از پاها به عمل نیاورد؛ خطر ابتلا به صافی کف پا و هالوکس والگوس و حتی فاسیت وجود خواهد داشت (فاسیت یک بیماری عفونی است که در موارد حاد منجر به مرگ شخص می شود).

کفش طبی از همه جهات از پا پشتیبانی می کند. تمامی بخش های پا از قوس گرفته تا مچ پا همگی با استفاده از این گونه کفش ها در بهترین و استانداردترین حالت خود قرار می گیرند. به این ترتیب از بروز درد و ناراحتی یا تشدید آن جلوگیری می شود.

بهبود جریان خون

گاهی مشکلاتی که احساس نمی شوند؛ بسیار خطرناک تر از مواردی هستند که با درد همراه است. این مسئله را افراد دیابتیک که با اختلال نوروپاتی دیابتی دست و پنجه نرم می کنند، کاملاً درک خواهند کرد. وجود این بی حسی موجب می شود؛ ناراحتی یا زخم تا مراحل بسیار پیشرفته کاملاً پنهان باقی بمانند و منجر به عوارض بسیار جدی شود. یکی از عواملی که موجب تشدید نوروپاتی دیابتیک می شود؛ کندی جریان خون است.

جریان خون در پاها به کمک کفش طبی بهبود پیدا می کند. به این خاطر که در این نوع کفش ها فضای مناسب و راحتی جهت حرکت و عملکرد پا تعبیه شده است. پاپوش طبی برای تمام کسانی که از دردهای عصبی یا نوروپاتی دیابتی رنج می برند، گزینه بسیار مناسبی است.

کاهش درد پا

هر شخص به طور متوسط روزانه ۱۰۰۰۰ قدم بر می دارد. برای شما این رقم بزرگ و عجیب است؛ زیرا هیچوقت به آن توجهی ندارید. در حالی که، اشخاصی که دچار درد و ناراحتی در ناحیه پا هستند؛ تک تک این قدم ها با احساس درد به آن ها یادآوری می شود. این شرایط غیر قابل تحمل است اما راه حل چیست؟ قطعاً استفاده از کشف های طبی مناسب.

کفش طبی تمام سبک، شخصیت کفش های مدرن و شیک را با فضای مناسب و راحت فراهم می کند که انگشتان پا به آسانی در آن به حرکت دربیایند. جهت جلوگیری از ساییدگی و سوزش ناشی از آن، از الیاف و مواد خاصی استفاده شده است و تمامی بخش ها به گونه ای طراحی شدند که مانع از تحمیل فشار اضافی به پا شود.

نکته بسیار مهم در خصوص کفش های طبی این است که با استفاده مداوم از آن ها مشکلات پا بهبود پیدا می کند که این مسئله به کاهش درد پا منجر می شود.

اصلاح مشکلات پا

وجود مشکل در قوس پا یا صافی کف پا در هر سنی باعث ایجاد درد در ناحیه پا و کمر در هر سنی خواهد شد. مهم تر اینکه این درد و ناراحتی با بی توجهی و تداوم استفاده از کفش نامناسب بیشتر می شود. در صورتی که درمان با کفش طبی در زمان مناسب آغاز نشود؛ شخص مجبور به صرف هزینه و انرژی بیشتر یا انجام عمل جراحی خواهد بود.

بنابراین واضح است که کفش های طبی تنها موجب کاهش درد نخواهد شد و نقش مهمی در اصلاح مشکلات و ناهنجاری های پا نیز دارد. البته درمان با این روش نیاز به صرف زمان دارد و به کفش طبی ارتوپدیصورت تدریجی انجام می شود.

تحرک بهبودیافته

مشکل افرادی که به درد در ناحیه پا دچار هستند؛ تنها خود درد نیست. عدم تحرک به واسطه درد پا موجب تضعیف گردش خون می شود و محدودیت های زیادی برای فرد به وجود می آورد که کیفیت زندگی او را تحت تاثیر قرار می دهد. برای بسیاری از افرادی که دچار ناهنجاری های مختلف پا هستند؛ تنها راهی که به کمک آن بدون درد و به آسانی امکان تحرک دارند؛ کفش های طبی مناسب هستند.

کفش طبی و مزایای استفاده از آن

چه زمانی به کفش طبی احتیاج دارید؟

با مطالعه مواردی که گفته شد؛ قطعاً متوجه شده اید که در صورت زخم، بیماری هایی همچون دیابت یا آرتروز یا هرگونه ناتوانی دیگر نیاز به استفاده از کفش طبی است؛ اما اگر شخصی بدون هیچ گونه بیماری خاصی احساس درد یا سوزش در ناحیه پا داشته باشد؛ آیا نیاز است که به جای کفش معمولی از کفش طبی استفاده کند یا خیر. در این بخش قرار است به این سوال پاسخ داده شود. در برخی موارد ممکن است پزشک به شما ارتزها را نیز پیشنهاد کند.

ارتزها جایگزینی جهت کفش طبی

در یک تعریف کلی ارتزها وسایلی هستند که به اندام های بدن کمک می کنند که عملکرد مناسب و استانداردی داشته باشند. این وسایل ممکن است جهت استفاده در اندام های دیگری همچون کمر، زانو و غیره نیز تجویز شوند. در برخی موارد مانند مراحل آغازین انحراف شست پا، پزشک یا مشاور پزشکی شما، ممکن است ارتز را به تنهایی یا به همراه کفش طبی، جهت اطلاع فرم انگشت بزرگ پا تجویز کند.

در مواقعی که پوست پا به ارتزها حساسیت نشان دهد یا نتیجه مناسبی از استفاده آن حاصل نشود؛ ممکن است کفش طبی به تنهایی یا به همراه فیزیوتراپی جهت ادامه درمان انتخاب شود. لازم به ذکر است که پزشکان معمولاً برای کودکان زیر پنج سال ارتزها را تجویز نمی کنند؛ به این دلیل که ارتزهای درمانی برای این رده سنی تولید نمی شوند. در عوض در این رده سنی یا حتی بالاتر و تا ۱۲ سال که فرم پای کودک در حال شکل گیری است؛ استفاده از کفش طبی بسیار مفید خواهد بود.

نتیجه گیری

در افرادی که دچار اضافه وزن بالا، درد و ناراحتی شدید در ناحیه پا به علت هایی همچون انحراف شست پا، آرتروز، خار پاشنه و تورم هستند یا به تازگی عمل جراحی پا داشته اند یا در سالمندان و افرادی که دچار ناهنجاری خاصی در ناحیه پا هستند؛ استفاده از این نوع کفش ها ضروری است. با این وجود بسیاری از افراد عادی نیز ممکن است؛ جهت جلوگیری از ناراحتی های پا به این نوع کفش نیاز داشته باشند.

کفش های طبی جریان خود و تحرک را بهبود می بخشد؛ در دراز مدت به بهبودی مشکلات پا کمک می کند؛ درد پا را کاهش می دهد و به هنگام تحرک پشتیبانی مناسبی از پا به عمل می آورد. با این حال، در هنگام خرید این نوع کفش باید به جنس بدنه، اندازه پاشنه، کفی قابل تعویض، کوسن های نرم جهت قوس پا، اندازه مناسب و پشتی مستحکم آن توجه کنید تا نتیجه قابل انتظار خود را هنگام استفاده از کفش طبی به دست بیاورید.

Source: www.oasisshoe.com, www.pedors.com, www.pedorthic.ca

دیدگاه خود را بنویسید