کلینیک تخصصی حکیم

  • Info@hakimclinic.org
  • 02122238999 و 02188946643

سوالات مهم قبل از انجام پروتز که باید پاسخ دهید!

پروتز از جمله عمل هایی به حساب می آید که امروزه در میان سنین مختلف بسیار شایع شده است. کلمه پروتز معنای عضو مصنوعی یا اندام مصنوعی را می دهد و به منظور  جایگزینی برای اندام یا اعضایی که آن ها را از دست داده ایم، به کار می رود. حتما نام پروتزهای زیادی را شنیده اید؛ مانند پروتز زانو، آرنج و مواردی از این قبیل که با توجه به تشخیص پزشک باید نسبت به انجام آن ها اقدام شود.

سوالات مهم قبل از انجام پروتز به تعداد بی شماری وجود دارد که منجر به رعایت مواردی می شود که عمل به آن ها کمک بسیار زیادی به پزشک خواهد کرد. بدین منظور تصمیم گرفته ایم مقاله ای را با هدف رفع ابهامات شما در زمینه عمل پروتز تهیه کنیم و در آن به بیان مهم ترین مطالب در این باره بپردازیم. در صورتی که به دنبال پاسخ سوالات مهم قبل از انجام پروتز هستید، ادامه مقاله را از دست ندهید.

سوالات مهم قبل از انجام پروتز که باید پاسخ دهید!

با سوالات مهم قبل از انجام پروتز آشنا شوید

عمل پروتز به عملی گفته می شود که در آن پزشک نسبت به ترمیم بخش های آسیب دیده یا جایگزینی عضوهای از دست رفته اقدام می کند. بدین منظور بیمارانی که قصد انجام این عمل را دارند، با سوالاتی در این زمینه رو به رو می شوند که پاسخ آن ها را در این بخش خواهند یافت.

مشکلاتی که پس از انجام پروتز پیش می آیند، چیست؟

یکی از متداول ترین سوالات مهم قبل از انجام پروتز، عوارضی است که پس از عمل امکان به وجود آمدن آن وجود دارد. در این باره مواردی نظیر لخته شدن خون، درد های بعد از عمل، آسیب هایی که به رگ ها یا اعصاب ممکن است وارد شود را بیان می کنیم. البته در صورتی که به توصیه های جراح ارتوپد توجه نکنید باید منتظر عواقب نگران کننده ای باشید. بنابراین پیش از عمل بهتر است تمامی موارد و نکاتی را که پزشک به شما توصیه می کند، در نظر داشته باشید.

پیش از آنکه به بررسی سوالات مهم قبل از انجام پروتز بپردازیم، باید توجه کنید که پس از عمل پروتز پیدایش میزان کمی از درد و تورم امری کاملا طبیعی است که در صورت بروز آن ها جای هیچ نگرانی نخواهد بود. زیرا به کمک داروهایی که پزشک در اختیار شما قرار می دهد، قادر به از بین بردن عوارض احتمالی و در عین حال طبیعی پس از عمل خواهید بود. همچنین مواردی نظیر محدودیت های حرکتی را ممکن است پس از عمل تجربه کنید که در آینده از طریق کمک گرفتن از فیزیوتراپی به راحتی رفع خواهد شد.

معمولا پیش از عمل جراحی پروتز، بیماران تمایلی به انجام تمام توصیه های پزشکان ندارند. این موضوع سبب خواهد شد پس از عمل دردها و خطراتی را به جان بخرند که رفع مشکلات به وجود آمده کار آسانی نخواهد بود. درواقع مهم ترین کاری را که برای جلوگیری از بروز هر گونه عارضه ای پس از عمل می بایست انجام دهید، رعایت نکات و دستورات پزشک به طور کامل و براساس برنامه ریزی های صورت گرفته است.

سوالات مهم قبل از انجام پروتز که باید پاسخ دهید!

احتمال موفقیت عمل پروتز را چگونه بالا ببریم؟

یکی دیگر از سوالات مهم قبل از انجام پروتز که برای بسیاری از بیماران پیش می آید، آگاهی از کارهایی است که به واسطه انجام آن ها عمل را موفقیت آمیز پشت سر خواهند گذاشت. از مسائلی که باید پیش از عمل پروتز به آن توجه کرد، فراهم آوردن لوازم بهداشتی و پزشکی مناسب در زمینه مراقبت های پس از عمل بیان می شود. علت وجود این لوازم بروز عوارض و مشکلات ناخواسته بعد از عمل است.

یکی از مهم ترین مواردی که باید برای هر عملی مانند پروتز در نظر بگیرید، مراقبت های پس از آن است که نقش تاثیر گذاری در بازدهی بهتر عمل خواهد گذاشت. به همین منظور پزشکان توصیه می کنند با توجه به نوع عمل نسبت به فراهم آوردن برخی از تجهیزات پزشکی اقدام کنید. به عنوان مثال اگر عمل پروتز را روی زانو خود انجام داده اید، می بایست وسایلی مانند واکر، عصا یا ویلچر را پیش از عمل تدارک ببینید.

همچنین در پاسخ به این پرسش از میان سوالات مهم قبل از انجام پروتز باید گفت که در صورت انجام هر گونه عمل پروتز به دلیل محدودیت هایی که در کارهای روزانه برای شما به وجود خواهد آورد، باید از افرادی در این باره کمک بگیرید. زیرا زمانی که برای بهبود شما در نظر گرفته می شود با توجه به نوع عمل شما متفاوت خواهد بود. علاوه بر موارد بیان شده برای سهولت در امور روزانه وسایل و تجهیزاتی ساخته شده اند که به کارگیری آن ها روند بهبودی شما را جلو خواهد انداخت. به عنوان مثال برای آنکه در استحمام با مشکلی روبه رو نشوید استفاده از صندلی دوش بسیار کمک کننده خواهد بود.

روند بهبودی چه مدت طول می کشد؟

از دیگر سوالات مهم قبل از انجام پروتز مدت زمانی است که روند بهبود بیماران طول خواهد کشید. برای بهبودی بیماران پس از عمل پروتز زمان لازم را نباید به طور قطع بیان کرد. زیرا بستگی به عمل های مختلف، روند بهبودی نیز متغیر خواهد بود. یکی از عواملی که درباره تعیین مدت زمان بهبودی پس از پروتز تاثیرگذار است، میزان توجه شما به توصیه های پزشک محسوب می شود. در صورتی که داروها و مراقبت های لازم را پس از عمل انجام دهید، روند بهبودی را به خوبی و در کمال آرامش طی خواهید کرد.

در پاسخ به دیگر سوالات مهم قبل از انجام پروتز باید گفت که علاوه بر مصرف صحیح داروها، نحوه خوابیدن و راه رفتن، غذاهایی که باید در این مدت مصرف شود، فعالیت هایی را که می بایست در طول ریکاوری به آن ها توجه کنید و غیره نقش تعیین کننده ای را در بهبود شما ایفا خواهند کرد. به عنوان مثال باید مواد غذایی که سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کنند، مصرف کنید. همچنین استفاده از میوه و سبزیجات را در اولویت برنامه غذایی خود قرار دهید.

اکنون که به سوالات مهم قبل از انجام پروتز پاسخ دادیم، ذکر این نکته ضروری است که روند بهبود در افراد مختلف به موارد دیگری نظیر سیستم سازگاری بدن آن ها با پروتز نیز بستگی دارد. اگر همزمان با مصرف داروهای تجویزی، در حال استفاده از داروی خاصی هستید، حتما در این زمینه با پزشکی که شما را تحت نظر دارد مشورت کنید.

سوالات مهم قبل از انجام پروتز که باید پاسخ دهید!

پاسخ سوالات مهم قبل از انجام پروتز را از پزشک خود بخواهید

عمل پروتز امروزه رواج بسیاری میان افراد در سنین مختلف پیدا کرده است. علت آن نیز تمایل افراد به رفع عیوب خود نظیر ترمیم اندام آسیب دیده یا جایگزینی اعضا ازدست رفته بیان می شود. در صورتی که قصد انجام این عمل را دارید، به طبع با سوالاتی مواجه می شوید که برای یافتن پاسخ آن ها مطالبی را در این مقاله گردآوری کرده ایم.

به عنوان مثال یکی از رایج ترین سوالات در این زمینه خطراتی محسوب می شود که امکان به وجود آمدن آن ها در حین عمل و پس از آن امکان پذیر است. بدین منظور باید بدانید که درد و تورم پس از عمل جزو عارضه هایی به حساب می آید که پیدایش آن ها پس از عمل امری طبیعی ذکر می شود.

پس از آنکه به بیان سوالات مهم قبل از انجام پروتز پرداختیم، ذکر نکته ای در این بخش خالی از لطف نیست. پیش از شروع هر عملی ملزم به انجام کارهایی هستید که شما را در روند بهبود یاری خواهد داد. همچنین برای پزشکان کار را در حین عمل راحت تر می کند. بنابراین سعی کنید تمامی دستورات و توصیه های پزشک در این باره رعایت شود تا از بروز مشکلات هنگام عمل و پس از آن جلوگیری کنید.

Source: www.conformis.com

دیدگاه خود را بنویسید

09022238998
021-22238999
x