کلینیک تخصصی حکیم

  • Info@hakimclinic.org
  • 02122238999 و 02188946643

اندام های مصنوعی با موتور الکتریکی چگونه کار می کنند؟

اندام های مصنوعی با موتور الکتریکی امروزه با پیشرفت تکنولوژی وارد عرصه پزشکی شده اند. با این اندام ها فرد نقض عضو این امکان را دارد که بند کفش خود را ببندد، ملافه های تخت را جمع کند و بسیاری از کارهای دیگر را انجام دهد. حتی کارهایی که انجام آن دشوار است با استفاده از این اندام ها ساده می شود.

افرادی که دچار قطع عضو مادرزادی هستند یا به دلیل تصادف دست خود را از دست داده اند هر روز با موانعی جدید رو به رو خواهند شد. برای سهولت زندگی، شرکت ها پروتز دست میوالکتریک را توسعه دادند. این اندام ها با استفاده از موتور الکتریکی کار می کند.

این پروتز به افراد نقض عضو این امکان را می دهد که کارهای خود را بدون هیچ مشکلی، سریع و دقیق انجام دهند. پروتزهای الکتریکی برای اکثر افراد فقط در فیلم های علمی تخیلی شناخته شده است که به اندام های  مصنوعی افراد قدرت فوق العاده ای می بخشد.

نقص عضو به معنای از دست دادن استقلال فرد نیست. هزاران نفر در سراسر جهان به دلیل تصادف، عفونت، سرطان یا مشکلات دیابتی اندام فوقانی خود را از دست می دهند. دست های مصنوعی توانایی تحرک و اعتماد به نفس را برای فرد دچار قطع عضو فراهم می کند.

با استفاده از اندام های مصنوعی با موتور الکتریکی مشکل نقص عضو خود را حل کنید. برای آشنایی با این پروتز ما را در این مقاله همراهی کنید.

اندام های مصنوعی با موتور الکتریکی چگونه کار می کنند؟

اندام های مصنوعی با موتور الکتریکی چگونه ساخته می شوند؟

هر فردی که از قطع عضو رنج می برد، ممکن است با استفاده از یک درمان حرفه ای زندگی تازه ای را شروع کند. با روش پروتز مشکل این افراد حل خواهد شد. به این معنی که هر اندام مصنوعی باید به طور سفارشی متناسب با بدن فرد طراحی و ساخته شود.

برای ساخت این اندام های مصنوعی مراحل مختلفی باید گذرانده شود که به نتیجه ای ایده آل ختم شود. قبل از اینکه متخصص پروتز شروع به طراحی اندام مصنوعی کند، باید اندازه گیری های دقیق انجام شود. بعد از عمل، جراحان درباره پانسمان مناسب بعد از عمل تصمیم خواهند گرفت.

با استفاده از موادهای مخصوص اندام مصنوعی شکل می گیرد. موادهایی همانند رزین اکریلیک، فیبر کربن، پلاستیک ترموپلاستیک، سیلیکون، آلومینیوم و تیتانیوم که اندام مصنوعی را ایجاد می کنند. برای ایجاد ظاهری شبیه به اندام واقعی، از روکش کف استفاده می شود.

آیا می دانید اندام های مصنوعی چه کاربردی دارند؟

اندام های مصنوعی اعم از دست و پا متناسب با هر نیاز و بودجه ای در دسترس افراد قرار می گیرند. پروتز پزشکان به افرادی که دچار قطع عضو شدند، کمک می کند که کارهای روزمره خود را به سادگی و بدون هیچ محدودیتی انجام دهند.

برخی از اندام های مصنوعی هستند که به اختیار بیمار و با استفاده از موتور الکتریکی حرکت می کنند و سنسورهای الکتریکی را روی پوست عضلات استامپ قرار می دهند. با انقباض عضلات استامپ سنسورهای موجود تحریک می شوند و با دستور سنسورها موتورهای الکتریکی مربوطه حرکت خود را آغاز می کنند.

اندام های مصنوعی با موتور الکتریکی به سمتی که بیمار تمایل دارد، حرکت می کنند. بازوها تنها بخشی از بدن به حساب نمی آیند که از فناوری های پیشرفته بهره مند می شوند. محققانی از ایسلند یک پای مصنوعی با کنترل ذهن ساخته اند که از فناوری حسگر میوالکتریک استفاده می کند.

این فناوری از سنسورهایی تشکیل شده است که در عضلات اندام بیمار گذاشته می شوند، اما بر خلاف بازسازی عصب، نیازی به پیوند بافت عصب از یک قسمت بدن به قسمت دیگر نیست. این فناوری ساده و پیشرفته است و فقط به یک عمل نیاز دارد که تنها 15 دقیقه طول می کشد.

اندام های مصنوعی با موتور الکتریکی چگونه کار می کنند؟

با چگونگی عملکرد این اندام های مصنوعی آشنا شوید؟

در این بخش سعی داریم در رابطه با اینکه اندام های مصنوعی با موتور الکتریکی چگونه کار می کنند، اطلاعاتی در اختیارتان قرار دهیم. مجموعه ای از الکترودها به طور بالینی بر روی قشر حسی فرد دچار نقص عضو کاشته می شوند.

منطقه مغز وظیفه شناسایی احساسات لمسی مانند فشار و بافت را برعهده دارد. این تیم همچنین آرایه هایی را روی قشر حرکتی فرد قرار می دهد. سیم های این آرایه ها از خارج به یک دست مکانیکی متصل خواهند شد که به فرد نقص عضو این امکان را می دهد حرکات دست خود را کنترل کند.

نکته مهم این است که دست دارای سنسورهای پیچیده ای است که در تشخیص سطوح مختلف فشار بسیار تبحر دارد. همچنین قادر هستند که این احساسات را به سیگنال های الکتریکی تبدیل کنند. این سیگنال ها سپس به آرایه های موجود در مغز فرد باز می گردند.

این سیگنال ها باعث تحریک نورون های حسی مغز فرد می شوند و اجازه می دهند که حس هایی را در انگشتان خود احساس کند. این فناوری هنوز از نظر تجاری فعلا در دسترس افراد نیست، اما امید داریم در آینده ای نه چندان دور از این فناوری استفاده کنیم.

چنین پیشرفت هایی این اندام های مصنوعی را عملی تر کرده است، اما حتی پیشرفته ترین پروتزها نیز به اندازه اندام های طبیعی عملکرد خوبی نخواهند داشت.

مزایای استفاده از اندام های مصنوعی با موتور الکتریکی

در مقایسه با پروتز سوکت این نوع از پروتز مزایای بسیاری را برای افراد دارای قطع پا یا بازو فراهم می کند. اتصال پروتز استخوان پیوسته بسیار پایدارتر است و حرکات مفاصل به راحتی انجام می گیرد. همچنین با استفاده از موتورهای الکتریکی که در اندام های مصنوعی کار قرار دارد، راه رفتن بسیار ساده می شود.

فناوری پروتز با سرعت چشمگیری در حال پیشرفت است. این نوآوری جدید باعث می شود که افراد قطع عضو دوباره معنی حرکت و زندگی را درک کنند.

اندام های مصنوعی با موتور الکتریکی چگونه کار می کنند؟

دست مصنوعی با استفاده از موتورهای الکتریکی

دست انسان یکی از پیچیده ترین اعضای بدن او به حساب می آید. فعالیت منحصر به فرد اعصاب، تاندون ها، عضلات و استخوان ها آن را به عضوی متنوع و دقیق تبدیل می کند. بازآفرینی هرچه بیشتر عملکردهای متعدد آن یکی از بزرگترین چالش های فناوری در عرصه پزشکی است.

اندام های مصنوعی از طریق موتورهای الکتریکی کار می کنند. یکی از معایبی که دارد، این است که باتری های آن بسیار گران است و باید اغلب شارژ شوند. همچنین یک دوره آموزش طولانی مدت وجود دارد زیرا بیمار باید برای عملکرد درست دستگاه با یک متخصص مشورت کند.

افراد نقض عضو به زندگی امیدوارتر باشند

با گسترش تکنولوژی و افزایش تحقیقات در زمینه پزشکی افرادی که دچار قطع عضو هستند، دیگر نگران ادامه زندگی نباشند. زیرا با استفاده از اندام های مصنوعی با موتور الکتریکی به راحتی این امکان را دارند که به کارهای روزمره خود برسند.

همچنین با استفاده از این اندام ها راه رفتن بسیار ساده می شود و مشکلات کم تحرکی آنان کاهش می یابد. اگر فرد نقض عضو در منزل دارید با در اطراف خود فردی را می شناسید که از قطع عضو قسمتی از بدن رنج می برد، این روش را به او پیشنهاد دهید.

اندام های مصنوعی برای هر فرد نقض عضو هدیه باارزشی به حساب می آید؛ زیرا آن ها این امکان را دارند که دوباره مانند روز اول از زندگی لذت ببرند.

اندام های مصنوعی با موتور الکتریکی چگونه کار می کنند؟

Source: www.hortonsoandp.com, www.amputee-coalition.org, www.science.org.au

دیدگاه خود را بنویسید

09022238998
021-22238999
x